Коронавірус в Україні: Як Хмельниччина шукає і знаходить кисень
В Хмельницькій області немає власного виробництва медичного кисню, відтак його постачають з інших регіонів
- Хмельницький
-
18 листопада 2021 14:00

Кожного дня до Хмельницької інфекційної лікарні госпіталізують тих, хто вже не в змозі впоратися з "ковідною" недугою самостійно. Ці люди є кисневозалежними. Із проблемою з постачанням кисню зітнулися по всій країні, тож кожен медзаклад шукає альтернативні варіанти. Як запускають у роботу основний засіб у боротьбі за життя дізнавався Depo.Хмельницький.
У жовтні минулого року в області кисень підведено було до 60% від загальної кількості так званих коронавірусних ліжкомісць. Тоді ж отримали 23 млн грн субвенції з державного бюджету на заходи із забезпечення киснем лікувальних закладів. Гроші використали на облаштування киснепроводів у лікарнях та закупівлю самого кисню.
Уже за місяць на Хмельницькій АЕС почали розглядати можливість постачати кисень медустановам, оскільки станція за добу спроможна виробляти до 360 кубічних метрів оксигену, який за фізико-хімічними показниками є дуже чистим – в межах 99,99%. Спочатку планували хоча б забезпечити лікарню міста атомників. До справи дійшло аж наприкінці жовтня поточного року, коли ХАЕС отримала ліцензію на постачання кисню медичним закладам і таки почала постачати життєдайний газ зі знижкою в 99%. Щодня азотно-киснева станція реакторного цеху наповнює 80 балонів, кожен з яких вміщає по 40 літрів медичного кисню. АЕС уклала договори із Славутською та Шепетівською лікарнями на постачання цього засобу. За допомогою звертаються до них і медики з Полонного, Старокостянтинова, а також Жмеринки, що на Вінничині.
У відділенні анестезіології та інтенсивної терапії Хмельницької інфекційної лікарні перебувають інфіковані коронавірусом пацієнти. Цей заклад немає перепочинку не те що на тиждень-другий, а навіть на кілька годин, оскільки став профільно-базовим у часи пандемії COVID-19. Всі хворі фактично кисневозалежні. Ситуація тут перманентно критична від самісінького початку епідемії – уже другий рік.
"У нас зараз 11 місць, і всі вони зайняті, – каже завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії КП "Хмельницька інфекційна лікарня" Валентин Бавровський. – І така ситуація чи не кожен день: жодне ліжко вже давно не було порожнім хоча б добу."
Всі пацієнти підключені до кисню, половина з них – на штучній вентиляції легень. Лікарня постійно потребує великої кількості оксигену.
Як каже головна лікарка КП "Хмельницька інфекційна лікарня" Оксана Піддубна, для хворих, у яких є пневмонія з дихальною недостатністю, кисень є невідємною і справді головною складовою у лікуванні коронавірусу.
"Наш заклад розрахований на 200 коронавірусних ліжок. Ми провели кисневу лінію для забазпечення усіх хворих необхідним, – каже Піддубна. – Крім того у нас є альтернативні джерела кисню. Ми використовуємо газоподібний кисень, великі концентратори, які самі виробляють кисень і можуть забезпечити 60 ліжок, маємо і про всякий випадок і десятилітрові концентратори. Крім того у нас є кріоциліндр, який розрахований на три тонни рідкого кисню, і газоподібний в балонах."
У кріоциліндр запускають привезений рідкий кисень. Під великим тиском він випаровується, надходить в систему, зволожується і йде до корпусів лікарні. Його запасів вистачає в середньому на 36 годин. На одну добу потрібно 150 балонів. А два кисневих концентратори з компресором, потужністю до 180 та 80 літрів кисню за хвилину, дозволяють забезпечити один з трьох корпусів лікарні.
На Хмельниччині масштабного виробника кисню просто немає. Тому речовину змушені чекати з інших міст, а найчастіше – зі Львова, Чернівець та Запоріжжя. Попри всі негаразди, які виникають з його постачанням, медзаклад забезпечує киснем усіх. Допомогає і влада, і бізнес. У попередні хвили пандемії COVID-19 потрібно було практично вдвічі менше кисню, аніж тепер.
За інформацією заступника голови МОЗ Олександра Комаріда, загалом у списку виробників та постачальників медичного кисню в Україні є 22 підприємства – над розширенням списку ретельно працювали, особливо минулою весною. Часом компаніям необхідні регламентні ж роботи, через які зупиняється виробництво, і нарікати на їхню невчасність не варто.
За словами головлікаря Хмельницької інфекційної лікарні, сьогоднішні пацієнти потребують не просто кисню, а його високих потоків. І йдеться не лише про хворих в реанімації. На ці потреби в закладі йде фактично мільйон гривень щомісяця. Не проблема зараз у подачі кисню, проблема у його наявності.
"Часом хворий використовує до 60-80 літрів кисню на хвилину, це при важких станах, – розповідає Оксана Піддубна. – На щастя, у нас не було критичних ситуацій, щоб ми відключали кисень. Але коли на Львівському заводі був ремонт, тоді ми пережили скрутні часи. Нам допомогали всі, всі шукали. Години ті справді були нервовими."
У першій декаді листопада 2021 року через стрімке й стабільне збільшення кількості хворих з COVID-19 потреба в кисні у лікарнях області збільшилась подекуди втричі. Нині його споживання становить близько 15 т рідкого та близько 1 000 балонів газоподібного оксигену на добу. Місцева влада змушена була звернутися навіть до військових – киснем з лікарнями ділилися старокостянтинівські армійці.
Зараз у Хмельницькій інфекційній лікарні навіть є вільні палати, але, як прогнозують медики, за декілька днів знову всі місця можуть бути зайняті. Від початку місяця тут уже зафіксували майже три десятка летальних випадків. Невакцинованих серед хворих – 97%, тому усіх, хто ще не зробив щеплення, лікарі просять поспішити.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький
Всі новини на одному каналі в Google News
- 20:51Болгарія не продаватиме реактори для Хмельницької АЕС
- 10:49На Хмельниччині скоротять тривалість комендантської години у Великодню ніч
- 10:59Трагедія на Хмельниччині: 18-річний мотоцикліст на смерть збив 11-річного хлопчика
- 13:01Міжрегіональну схему переправлення чоловіків через державний кордон викрили на Хмельниччині ФОТО
- 09:40На Хмельниччині вночі ППО збила 4 дрони
- 12:40На Хмельниччині п'яна жінка забула в гостях свою 4-місячну дитину
- 10:23На Хмельниччині затримали двох агентів РФ, що планували підірвати автівки вісьмох депутатів ФОТО
- 17:35Сервіс "Електронної черги" - оформлення біометричних паспортних документів у зручний час
- 10:45Ракетний обстріл Хмельниччини: Що відомо
- 10:35 ЗСУ збили вночі над Україною 13 з 23 ракет та 40 з 109 БПЛА
- 16:38Зеленський вручив орден "Золота Зірка" наймолодшому Герою України
- 23:30Через війну постраджали майже 1,5 тисячі пам’яток культурної спадщини та понад 2 200 об’єктів культурної інфраструктури
- 20:39Розповсюджували метадон у двох областях: Судитимуть організаторів наркокартелю з щомісячним прибутком у 5 млн грн ФОТО
- 12:18Про підозру повідомлено трьом особам, що вимагали у жителя Хмельниччини 200 тисяч доларів ФОТО
- 13:41Заставу для ексочільниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи зменшено на 100 млн грн
- 10:48У Хмельницькому суд відправив за ґрати на 4 роки чоловіка за ухилення від мобілізації
- 14:29На війні загинув відомий мураліст з Хмельниччини ФОТО
- 15:26На Хмельниччині пенсіонер потрапив під суд за те, що тримав у жахливих умовах три десятки коней
- 13:30Як отримати статус УБД: Ключові зміни