Сага про газ: Українцям готують нові платіжки

Вже наступного місяця у платіжках за газ вказуватимуть його теплоємність

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Сага про газ: Українцям готують нові пла…

У березні всі приватні споживачі газу отримають нові платіжки. Там вкажуть і калорійність, і кількість кубометрів.

На енергетичну цінність "блакитного палива" хмльницькі споживачі часто нарікають. Мовляв, вогонь тепер рідко синій, а часто - жовтий чи червоний. Люди скаржаться на якість природнього газу, мовляв, тому й більше його використовується.

Чи відповідає якість газу нормам, у Хмельницькій взялися перевіряти в "Хмельницькгаззбуті". Перевірити калорійність в помешканнях неможливо. Отже, можна дізнатися якісні характеристики лише на газорозподільчих пунктах.

Перша труба - що заходить в область - магістральний газопровід ПАТ "Укртрансгаз". Далі - два розподільні транзитні газогони того ж ПАТ. Аби зрозуміти де ж "бадяжать" газ і на якому етапі втрачається теплота згорання, фахівці побували і там, і там. Газівники чи не хором говорять про абсурдність людської версії про розбавлення газу.

"У газотранспортній системі газ постійно рухається в одному напрямку та під певним тиском. Тому втрутитися в цей процес просто неможливо та навіть небезпечно, адже може призвести до аварії чи вибуху," - наголошує технічний директор "Хмельницькгаз" Олександр Лоб.

"Ревізія" на "головній" обласній трубі у Красилові та ГРП в Летичівському районі принесла цілком очікувані результати. 1,5 години - і дані хіміко-аналітичної лабораторії, в яких зазначена кількість та якість всіх компонентів газу, досліджених хроматогрофом, готові. Калорійність усіх трьох зразків перевищує норми державних стандартів. На магістральному газопроводі - 8 204 ккал/м.куб. Такий же показник в Летичівському районі. А у сусідньому - Деражнянському - 8 145 ккал/м.куб.

В усіх випадках, якість природного газу в середньому на 7-8% перевищує вимогу державного стандарту.

Державні норми України прийняті ще за радянських часів і "не дотягують" до європейських вимог якості. В західних сусідів нормальною вважають калорійність від 9800 до 13000 ккал/м куб.

Всім відомо, що однією "трубою" йде газ українцям і європейцям. Отже, на слушне питання, чому різниться теплоємність газу, газівникам довелося знаходити пояснення.

Головно вони посилалися на системи очистки, через які проходить газ перед тим, як потрапити до споживача. Звичайно, не вдалося їм і пояснити, чому ціну палива підтягують до європейської, а от якістю люди мають задовільнитися нижчою.

Як так виходить, що при, здавалося б, хорошій теплоємності газу чайник закипає довше, а полум'я має нехарактерне забарвлення? За словами фахівців газових служб, це - недогляд самих споживачів. Насамперед – старі, давно нечищені плити. Виявляється, їх, як і котли, треба щороку продувати. Таку послугу надають в газконторах безкоштовно. Наступний нюанс – імпортна побутова техніка, яка на "нашу" калорійність газу не розрахована, отже знову втрати. І найбанальніша причина - невідчинена кватирка біля плити: дається взнаки відсутність необхідної кількості кисню в повітрі, який так необхідний для процесу горіння. Так аргументують збільшення кількості кубометрів газу споживачами представники "Хмельницькгаззбуту".

"Нарікання споживачів на погану якість газу найчастіше пов'язані зі зміною його кольору під час горіння, що насправді свідчить про його неповне згорання. У цьому випадку потрібно провести технічне обслуговування газового приладу або забезпечити в приміщенні доступ достатньої кількості повітря," - запевняє Олександр Лоб.

До слова, будь-який споживач може замовити таке лаболаторне дослідження теплоємності газу. В Україні є близько чотирьох десятків фірм окрім самого "Укртрансгазу", які це роблять. Але, так чи інакше, він є власником цих "контор". Та й, до прикладу, в Красилові регулярно роблять такий аналіз, і за останній рік не було жодної днини, коли б якість була незадовільною.

Такий аналіз коштує від 5 до 10 тисяч гривень і якщо "газ в нормі" - то сплатить цю послугу сам споживач.

Тепер про квитанції на оплату. Незабаром, ніби як з просвітницькою метою, споживачам в "платіжки" вписуватимуть і теплотворну здатність газу, тобто його калорійність одразу в трьох одиницях енергії - кіловатах, гігокалоріях і мегаджоулях. Обіцяють, що зовсім скоро українці сплачуватимуть не за використані кубометри, а за калорійність. Кажуть, якщо енергії у блакитному паливі буде менше держстандарту, то відповідно й вартість буде нижчою. Та чи буде введенний якийсь коефіцієнт і не потягне це збільшення ціни, на тих самих 7-8%, відповідді поки немає.

Цілком ймовірно, що незабаром ціна газу мінятиметься ледь не щомісяця - залежно від його теплоємності. А з березня, коли прийдуть "розширені" платіжки, просто починається планова підготовка до нововведень.

За словами комерційного директора ПАТ "Хмельницькгаз" Віталія Рейди, Нацкомісія, що регулює сфери енергетики та компослуг, своєю цьогорічною постановою зобов'язала газорозподільні компанії вказувати у платіжках розмір середньозваженої вищої теплоти згоряння за розрахунковий період, а також обсяг енергії спожитого газу за трьома одиницями виміру: кіловатами (кВт/год), гігакалоріями (Гкал) та мегаджоулями (МДж/м куб). Окрім нових платіжок, обіцяють і ввести цьогоріч нових "гравців" на ринок, позбавивши "Укртрансгаз" монополії.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme