Реформа поліції: Чи змінить суму заміна "оперів" на "детективів"

В Україні стартує проект, згідно якого старі "слідчі" з "операми" мають перетворитися на нових поліцейських "детективів"

Реформа поліції: Чи змінить суму заміна…

Аби поліпшити роботу поліції, збільшити відсоток розкриття злочинів та у такий спосіб підвищити довіру до копів, з 16 травня в Україні діятиме новий підрозділ поліцейських, який об'єднає колишніх "оперів" та слідчих карної поліції, – детективи.

До законодавчих змін у правовому полі майбутні детективи зватимуться слідчими, адже новітній інститут ще не відобразили у кримінально-процесуальному законодавстві. Проект наразі впроваджується лише у якості експерименту на теренах Хмельницької, Запорізької, Львівської, Одеської, Полтавської, Сумської та Харківської областей, а не всієї держави. Ефективність реформаторських змін оцінюватимуть вже після 30 березня 2018 року.

На Хмельниччині, наприклад, впровадження нових форм і методів роботи розпочнеться з відділу поліції обласного центру. Адже найбільше навантаження на копів саме тут.

Щодня хмельницькі правоохоронці отримують майже чотири сотні викликів від містян, і далеко не завжди краяни задоволені їхнім розглядом. Отож, у обласному центрі і об'єднають слідчих із оперативниками кримінальної поліції. У відомстві, сподіваються що нові детективи підвищать відсоток позитивних відгуків населення про поліцію.

Відтак, у карному розшуку обласного центру майже не залишиться "оперів", адже більшість з них стане повноцінними слідчими, позаяк зможуть відкривати кримінальні провадження у єдиному реєстрі досудових розслідувань та, власне, розслідувати злочини. Зокрема, у Хмельницькому відділі поліції замість шести десятків слідчих їх буде вже 133, а також 17 розшуковців (колишніх "оперів") та 10 інспекторів-криміналістів, тобто експертів. Саме таку структуру матимуть новостворені органи досудового розслідування.

Відповідні кадрові перепризначення в обласному центрі вже відбулись. Щоправда, зарплати у майбутніх детективів залишаться на рівні колишніх слідчих: вони отримуватимуть приблизно 10 тис. грн на місяць. У відомстві запевняють, що не потрібен і новий набір правоохоронців, адже наявні працівники мають відповідний рівень та досвід.

"У Хмельницькому утворять три слідчих відділення. Перше з них розслідуватиме особливо важкі та резонансні злочини на кшталт: вбивств. Друге - важкі, проте нерезонансні правопорушення, та злочини середньої тяжкості, а третє - більш легкі випадки", - зазначив головний поліцейський Хмельниччини Микола Семенишин.

Утім, пересічні містяни змін одразу не відчують, адже перш за все - це один з етапів реформи всередині органів внутрішніх справ. У свою чергу, у Києві сподіваються, що детективи значно розвантажить колишніх слідчих та усунуть зайву бюрократію у лавах копів, а це підвищить ефективність роботи та дасть змогу розкрити ті задавнені злочини, до яких у слідчих через брак часу просто не доходили руки.

У МВС впевнені, що об'єднання "оперів" та слідчих матиме такий же позитивний ефект, як і створення колись патрульної поліції замість ДАІ та патрульно-постової служби. Позаяк розслідування та розшук це складові одного процесу.

Керівництво поліції Хмельниччини запевняє, що наразі у лавах правоохоронців вже є повне порозуміння у реалізації реформи. Більше того, відбулись і наради з прокуратурою. А колишні "опери" щосуботи переймають досвід у бувалих слідчих, аби освіжити у пам'яті ті знання, що отримали ще під час навчання у вишах.

Безпосередньо на виклики містян, як і нині, реагуватимуть саме патрульні, а вже у разі потреби їм на допомогу приходитимуть майбутні детективи у складі слідчо-оперативних груп, число яких значно зросте.

Якщо експеримент доведе свою ефективність, а розкриття злочинів зросте, то слідчі офіційно стануть детективами вже у 2018 році після завершення пілотного проекту та законодавчих змін у правовому полі.

Відтак, у детективів є трохи менше року, аби продемонструвати, чи змінить суму перестановка доданків, та здобути довіру населення, як це колись зробили патрульні.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme