Чим небезпечне зимове "вище нуля" та як вберегтися від переохолоджень: Поради військового медика

Взимку навіть лагідна "плюсова" температура досить оманлива: людина недооцінює холод на вулиці, одягається надто легко, і згодом починає непомітно для себе замерзати

Чим небезпечне зимове "вище нуля"  та як…

Начальник медичної служби-начальник медичного пункту військової частини 3053 НГУ майор Віталій Лисюк – військовий медик з багаторічним досвідом попередження та надання медичної допомоги в різноманітних кризових ситуаціях, в тому числі - при станах загального переохолодження. Холоди з морозами чомусь приходять несподівано, тому варто бути готовими, щоб не потрапити в халепу.

Як каже гвардійський медик, переохолодження – патологічний стан, розвивається при тривалій дії холоду на весь організм, в результаті чого виникає порушення кровообігу. Загальне переохолодження організму може виникати як при температурах нижче, так і вище нуля.

Ознаки банальні:
– шкірні покриви бліді або синюшні, холодні;
– чутливість (тактильна та больова) відсутня або різко знижена;
– при розтиранні та зігріванні – виникає сильний біль у пальцях стоп та рук;
– в’ялість;
– брадикардія (зменшення частоти пульсу);
– гіпотензія (зниження артеріального тиску).

Перша медична допомога теж не надто складна: треба людину перенести в тепле місце, змінити одяг, загорнути в ковдру, дати гарячий чай; потроху почати зігрівати уражені ділянки, можна розтирати шкіру етиловим спиртом (не розтирати снігом), утеплитися. 

Віталій Лисюк наголошує, що локальне холодове ураження – відмороження окремих частин тіла (обличчя, кисті, стоп, вух, носа тощо), може виникати як при температурах нижче, так і вище нуля. Тому, багато потерпілих не усвідомлюють, що з ними і чому трапилося. Як правило, вони відчувають холод та загальну незручність. Симптомами легкого ураження є втрата відчуття ураженого місця, кольки. Дані симптоми часто минають після послаблення взуття або одягу, фізичних вправ, що виконуються з метою підвищення циркуляції крові. В тяжчих випадках, з часом уражене місце "дерев’яніє".

"Візуальною ознакою холодового ураження є зміна кольору шкіри в місці ураження. У білошкірих людей, шкіра спочатку червоніє, а потім біліє (колір воску). В темношкірих людей, як правило, шкіра стає своєрідно блідою (сірою), – ділиться досвідом лікар. – При дотику до ураженого місця кінцівки відчувається холод. Поява набряку характерна для пошкодження більш глибоких шарів шкіри. Після зігрівання місця ураження можлива поява пухирів, наповнених рідиною, сильного болю."

"Насамперед необхідно відновити кровообіг в обмороженій частині тіла, – дає поради щодо першої допомоги Віталій Лисюк. – Не можна допускати швидкого зігрівання, протипоказано застосування гарячих ванн, гарячого повітря. Переохолоджені ділянки тіла потрібно захистити від впливу тепла, наклавши на них теплоізолюючі пов’язки (бавовняні, ватно-марлеві матеріали). Пов’язка повинна закривати тільки змінені ділянки шкіри допоки з’явиться в пошкодженій частині відчуття тепла." Аби відновити тепло в організмі і поліпшити кровообіг потерпілому дають гарячий солодкий чай.

За словами лікаря, особливо сприяє замерзанню алкогольне сп’яніння. При замерзанні людина відчуває спочатку втому, сонливість, байдужість, а при подальшому охолодженні організму виникає непритомний стан, розлади дихання і кровообігу. Потому й настає смерть.

Військовий медик ділиться правилами, які дозволять уникнути переохолодження і обмороження на сильному морозі:

- не можна вживати спиртних напоїв – алкогольне сп’яніння (втім, як і будь-яке інше) насправді викликає велику втрату тепла, водночас викликаючи ілюзію тепла. Додатковим фактором є неможливість сконцентрувати увагу на ознаках обмороження.

- не варто й палити на морозі – паління зменшує периферійну циркуляцію крові, і таким чином робить кінцівки більш уразливими.

- треба одягати вільний одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові. Найкраще – як "капуста" – при цьому між шарами одягу завжди є прошарок повітря, який чудово утримує тепло. Верхній одяг обов’язково повинен не промокати.

- тісне взуття, відсутність устілки, сирі та брудні шкарпетки часто є основною передумовою для появи подряпин і обмороження. Особливу увагу необхідно приділяти тим людям, у кого часто потіють ноги. У чоботи потрібно покласти теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток надіти шерстяні – вони вбирають вологу, залишаючи ноги сухими.

- категорично не можна виходити на мороз без рукавиць, шапки і шарфа. Кращий варіант – рукавиці з вологовідштовхувальної тканини, що не продувається, з хутром всередині. Рукавички з натуральних матеріалів хоч і зручні, але від морозу не рятують. Щоки і підборіддя треба захистити шарфом. У вітряну холодну погоду перед виходом на вулицю відкриті ділянки тіла не завадить змастити спеціальним кремом.

- аж ніяк не варто на морозі мати металеві (у тому числі золотих, срібних) прикраси. По-перше, метал остигає набагато швидше до низьких температур, внаслідок чого можливо його "прилипання" до шкіри з больовими відчуттями і холодовими травмами. По-друге, обручки на пальцях ускладнюють нормальну циркуляцію крові.

- варто користуватися допомогою друзів – слідкувати за обличчям один одного, особливо за вухами, носом і щоками, за будь-якими помітними змінами в кольорі.

- не дозволяйте обмороженому місцем знову замерзнути – це викличе значніші пошкодження шкіри.

- знімати на морозі взуття з обморожених кінцівок теж не треба – вони розпухнуть, і знову натягнути взуття стане неможливо. Необхідно якомога швидше дійти до теплого приміщення. Якщо замерзли руки – спробуйте відігріти їх під пахвами.

- повернувшись додому після довгої прогулянки по морозу, треба обов’язково переконатися у відсутності обмороження кінцівок, спини, вух, носа і тощо. Залишене без уваги обмороження може призвести до гангрени і подальшої втрати кінцівки.

- як тільки на прогулянці відчули переохолодження або замерзання кінцівок, необхідно якомога швидше зайти в будь-який тепле місце – магазин, кафе, під’їзд – для зігрівання і огляду потенційно уразливих для обмороження місць. Якщо машина заглухла далеко від населеного пункту або в незнайомій місцевості, краще залишатися в машині, викликати допомогу по телефону або чекати іншого автомобіля.

- треба ховатися від вітру – ймовірність обмороження у вітряну погоду значно вища.

- не можна виходити на мороз з вологими волоссям після душу. Мокрий одяг чи взуття необхідно зняти, при можливості одягнути сухий одяг та взуття і якомога швидше доставити людину в тепло. У лісі необхідно розпалити багаття, роздягтися і висушити одяг, протягом цього часу енергійно роблячи фізичні вправи і гріючись біля вогню.

- буває корисно на тривалу прогулянку на морозі захопити із собою кілька змінних шкарпеток, рукавичок і термос з гарячим чаєм. Перед виходом на мороз треба поїсти.

"Нарешті, пам’ятайте, що кращий спосіб вийти з неприємного положення – це в нього не потрапляти. Якщо не любите екстремальні відчуття, в сильний мороз намагайтеся не виходити з дому без особливої необхідності", – каже Віталій Лисюк.

Лікар наголошує, що обмороження може бути і при температурі вище 0°С. Частіше піддаються обмороженню вуха, ніс, кисті (пальці) рук, стопи ніг. При відмороженні спочатку відчуваються відчуття холоду і печіння, потім з’являється оніміння. Шкіра стає блідою, чутливість втрачається. Надалі дія холоду не відчувається. Встановити ступінь обмороження можливо тільки після відігрівання потерпілого, іноді через кілька днів.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme