Поливальний понеділок, чи день бешкетників

Після Великодня настає найулюбленіший день всієї української молоді – Поливаний понеділок
Depo.
2 травня 2016 09:01
ФОТО: depo.ua
Поливальний понеділок, чи день бешкетників
Поливальний понеділок, чи день бешкетників

Більшість учасників цих "поливальних дій" та простих перехожих, які випадково потрапляють під "вогонь", навіть не здогадуються про походження цієї традиції, інформує Depo.Хмельницький з посиланням на uamodna.com.

З давніх давен вважеться, що вода у великодній понеділок стає цілющою, приносить щастя та здоров’я. Тому люди обливали не тільки один-одного, а й себе теж.

Язичники, до прикладу,  вірили, що так вони викличуть дощі та матимуть гарний врожай, очистяться та вилікуються від різних нездужань. Обливали водою і худобу, і птицю, бджіл з вуликами, пастухів та коней перед початком польових робіт.

На Поліссі колись вважали, якщо облити господиньку в цей день, її корова даватиме більше молока.

В козацькі часи, другий день Великодня був Днем Богородиці. Саме вона є берегинею роду і міцного шлюбу. Тому більшість традицій цього дня були пов’язані із залицяннями.

Поливальний понеділок, чи день бешкетників - фото 1

Юнаки з відрами повними води ще вдосвіта ходили по хатах, де жили дівчата на виданні, та обливали їх. А ті натомість дарували хлопцям писанки на знак вдячності. Адже вважалося, що облита дівчина швидше вийде заміж за коханого хлопця. 

Вважалось, якщо дівчина повертається додому суха – це для неї ганьба. 

Колись на Закарпатті дівчат штовхали у річку, тому вони і близько не підходили до води. Але хлопці не здавались – хапали якусь і несли до потічка. 

На Поліссі все відбувається навпаки: хрещені відвідують своїх похресників і приносять їм гостинці.

Взагалі у різних містах поливаний понеділок святкують по-різному. Переважна більшість молодиків бігають по вулиці, підстерігаючи перехожих. 

А ще у деяких селах молодь вдосвіта ходить від домівки до домівки і перевіряє, хто ще досі спить. З хлопцями тут суворіше, на них можуть кілька відер вилити, а дівчат шкодують – поприскають кількома краплями.

Дехто на Поливаний понеділок обливає водою зовнішні кути будинку, щоб очистити дім від усього лихого.

Сьогодні ж це просто весела звичка, яка частенько переходить межі здорового глузду. Але якщо в цей день вам все ж таки не вдасться залишитись сухим, не зліться. Кажуть, сердитися не можна, адже це на здоров’я та на щастя. 

Більше про події Хмельниччини читайте на Depo.Хмельницький

Слідкуйте за нашими новинами в соцмережах і долучайтеся до наших груп ВКонтакті та