Півмільйона на підземелля: Полончани мають шанс реалізувати стартап

Проект міської ради ОТГ "Культурний стартап "Історичні підземні комунікації міста Полонного як новий туристичний об'єкт" увійшов до фінального етапу конкурсу Міністерства культури України "Малі міста - великі враження"

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Півмільйона на підземелля: Полончани маю…

Підземні ходи Полонного можуть отримати більше 500 тисяч гривень у фіналі конкурсу "Малі міста - великі враження".

Проект міської ради ОТГ "Культурний стартап "Історичні підземні комунікації міста Полонного як новий туристичний об'єкт" потрапив у фінал конкурсу Міністерства культури України "Малі міста - великі враження".

Проект базується на візії розвитку Полонного як туристичної дестинації. Місто має багату історію, згадки про нього датуються ще Х століттям. Тут була могутня - практично неприступна фортеця, і, за легендами, під нею була розташована мережа підземних ходів, що вели аж до Грицева.

У 70-х роках ХХ століття під час будівництва на території міста розкопали частину такого ходу. Висота його сягала 3 метрів, тож ходом міг вільно пересуватися вершник на коні.

Згодом такі ж знахідки виявили і на інших будівельних майданчиках, що доводить припущення про величезну мережу підземель. На жаль, деякі будівельники не надто переймалися збереженням історичної спадщини, і частину ходів просто засипали камінням.

Саме на відновлення і збереження унікальної історичної знахідки і спрямований проект міської ради, який бере участь у конкурсі. За його умовами, шестеро переможців отримають фінансування від 500 тисяч гривень на реалізацію задуму.

Втілення проекту дасть змогу зберегти історію краю, а також перетворити Полонне на туристично привабливу локацію, що може змінити напрямок економічного розвитку громади.

А 19 січня відбувся фінальний захист проектів і наступного тижня експертна рада винесе рішення і оголосить переможців, якякі отримають фінансування.

Впродовж листопада минулого року надійшло 158 проектних заявок до Міністерства культури. До фінального захисту допущені 20 проектів. Шляхом проведення відкритого конкурсу буде відібрано шість об'єднаних територіальних громад та малих міст для впровадження пілотних культурних стартапів, що пов'язані із культурною спадщиною, реалізація яких сприятиме подальшому культурно - економічному розвитку територій.

Переможці конкурсу - учасники проекту отримають фінансову підтримку у розмірі не менш ніж 500 тис. грн для реалізації проекту, а також методичну допомогу у розробці ексклюзивної ідеї та концепції стартапу, супровід під час реалізації та маркетингову підтримку проекту.

Що ж до підземель, за інформацією РДА, то на початку 70-их років під час будівництва центрального універмагу був розкопаний один із рукавів стародавнього підземного ходу. Його склепіння вимуруване із цегли, ширина підлоги складала близько трьох метрів. Висота ж була такою, що підземеллям вільно міг рухатися вершник на коні. На жаль, дослідити куди веде хід не вдалося, тому що будівельники терміново засипали його камінням. Припускають, там могли зберігатися скарби князів та багатої знаті древнього міста.

Коли ж і для чого були споруджені підземні артерії під полонською фортецею? Вважать, що їх збудували місцеві мешканці ще в ті часи, коли почалися спустошливі набіги татар та інших ворогів на нашу землю. А це більше шести століть тому, завдяки підземеллям, захисники міста не раз боронилися і переховувалися від ворожих нападів, які повторювалися майже з року в рік.

З покоління в покоління передаються розповіді про те, що ці підземні ходи тягнуться аж до Лабуня, а звідти – до Грицева. Через певні дистанції в ходах були зроблені спеціальні глибокі пастки, на дні яких стояла вода, а звідти стирчали гострі металеві штирі. Перекази оповідають, що татари попадали в ці пастки і далі підземним ходом не наважувалися просуватися.

Під час реконструкції полонського замку і фортеці в XVII ст. князями Любомирськими було змінено міські мури, а заодно й підземні ходи. На випадок довгої облоги польська шляхта мала змогу покинути фортецю непомітно. В ту пору Полонне вважалось неприступним, воно стало наймогутнішою твердинею Волині. Однак саме підземні ходи допомогли козацькому полковнику Максиму Кривоносу здобути Полонне.

Легенда про це дійшла з давніх-давен.
Коли козацьке військо влітку 1648 р. підійшло до стін грізної фортеці, Кривоніс зрозумів, що у нього замало сил для штурму. Взявши місто в облогу, полководець з частиною козацького війська вирушив у Лабунь і захопив місцевий замок. Там Кривоносу показали підземний хід до Полонного. Було прийняте сміливе рішення - провести цим ходом невеликий загін козаків на територію полонського замку. Несподівано мужні месники з'явилися поза спинами охоронців замку, котрі не сподівалися нападу. Так вдалося перебити найманців, що охороняли полонську фортецю і відкрити південно-західні ворота, які вели в сторону Новополонного. Сюди й підтягнули основні сили козацько-селянського війська, під натиском якого поляки відступили.

Підземні ходи під Полонним зберігають ще багато таємниць.

Нагадаємо, жителів Хмельниччини агітують долучитися до проекту "Підтримай Вікімандри українською".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme