Озброєні і навчені: Як на Хмельниччині збирають тероборону

В обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки розповіли про формування бригади територіальної оборони

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Озброєні і навчені: Як на Хмельниччині з…
Фото: Андрій Агєєв

Відповідно до Закону України "Про основи національного спротиву" у 2022 році в Україні мають сформувати військові частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України. Такі підрозділи функціонуватимуть у кожній області. Відтак, на Хмельниччині цей процес у розпалі, адже підрозділи мають укомплектувати вже до 15 січня. 

Depo.Хмельницький поспілкувався з тими, хто організовує весь процес в оласті – заступником військового комісара Хмельницького ОТЦК та СП з територіальної оборони полковником Володимиром Гучком та начальником штабу бригади ТрО Хмельниччини підполковник Леонідом Бігусом.

Територіальні центри комплектування активно запрошують охочих підписати контракт на військову службу у підрозділах тероборони, беруть усіх віком до 54 років, досвід служби не обов'язковий. 

Серед переваг проходження військової служби у підрозділах тероборони – гарантоване грошове забезпечення, медичне обслуговування, проходження служби біля домівки, збереження робочого місця тощо.

Основні завдання територіальної оборони такі:

  • охорона та захист держкордону;
  • забезпечення умов для надійного функціонування органів влади, військового управління, стратегічного розгортання військ;
  • охорона та оборона важливих об'єктів: від мостів та електростанцій до складів та органів влади;
  • боротьба з диверсійно-розвідувальними силами та іншими підрозділами противника, протидія незаконним збройним формуванням;
  • підтримання воєнного стану;
  • допомога у запровадженні комендантської години чи у подібних заходах;
  • допомога населенню в умовах стихійного лиха, пандемії тощо;
  • участь у домедичній допомозі та в евакуації поранених.

"Цей перелік завдань не є вичерпним. Він може корегуватися відповідно до кожної окремої ситуації, яка передбачає застосування сил і засобів Територіальної оборони Сухопутних військ Збройних Сил України" – каже підполковник Леонід Бігус.

Якщо простіше, то тероборонівці у випадку надзвичайної ситуації: чи то воєного стану, чи надзвичайної ситуації, викликаної, терористичною загрозою, чи навіть природніми катаклізмами, стають на захист своєї малої батьківщини. Не передбачено, що ці підрозділи покидатимуть межі області.

"У нас є місце для кожного, хто бажає і готовий стати на захист себе, своєї родини, міста і країни. Адже саме тотальний опір озброєних і навчених українців в усіх регіонах – це той кулак, що може стримати зазіхання будь-якого агресора, – каже полковник Володимир Гучок. – Головне призначення Територіальної оборони – оперативна мобілізація сил і засобів для захисту та оборони стратегічно важливих об’єктів інфраструктури в регіоні відповідальності."

В Хмельницькій області окремі батальйони бригади територіальної оборони дислокуватимуться в межах міст: Кам’янець-Подільський, Старокостянтинів, Шепетівка та Хмельницький. Поки триває узгодження низки організаційних питань щодо фондів (земель, територій) на яких розміщуватимуться адміністративні будівлі та казармово-житловий фонд підрозділів у цих містах.

Як каже полковник, основою комплектування бригади є постійний склад – це два десятка чинних військовослужбовців. Решта – резервісти, які уклали контракт з бригадою, та військовозобов’язані, що приписані до бригади у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. В бригаді є посади резервістів всіх категорій: офіцерські, сержантські та солдатські.

За структурою Сили Тероборони входять до складу Сухопутних військ. Та вже з наступного року будуть створені регіональні управління, які у свою чергу здійснюватимуть керівництво бригадами ТрО. "Завдання бригад тероборони, які дислокуються в прикордонних областях України за своїм призначенням дещо відрізняються від завдань тих, які не межують з іншими державами-сусідами. Україна не бере за основу якусь конкретну закордонну систему організації Сил ТрО, ми вивчаємо досвід багатьох і створюємо свою, індивідуальну модель, враховуючи багато різних факторів від геополітичної обстановки, завдань і функцій держави та війська в особливий період, економічних можливостей, географічного розташування регіонів тощо", – додає Гучок.

Зараз триває активний набір кандидатів на вакантні посади для проходження військової служби за контрактом у всіх підрозділах. Для підписання контракту (перший на – п'ять років) кожен охочий може звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.

"Це зовсім не обов’язково, що мають бути ті чоловіки і жінки, які мають досвід участі в бойових діях чи служили свого часу за контрактом або проходили строкову службу, – пояснює начальник штабу бригади ТрО Хмельниччини Валентин Бігус. – Ми розглядаємо і приймаємо до ТрО усіх охочих від 35 до 54 років. Для цього треба лише пройти співбесіду з командиром, військово-лікарську комісію, не мати судимості, та підготувати низку стандартних документів: паспорт, ідентифікаційний код, копії свідоцтв тощо."

У складі бригади ТрО Хмельниччини є чимало офіцерів та сержантів, які мають значний бойовий досвід участі в АТО/ООС, відзначені державними нагородами. Це патріотичний, бойовий кістяк, навколо якого формується бригада.

"Умієш тримати зброю – добре, ми допоможемо вдосконалити ці навички, не вмієш – ми навчимо всьому необхідному, – каже підполковник. – Для цього в бригаді щорічно, тривалістю до 30 діб, ми проводимо навчальні збори резервістів, кожного місяця організовуємо стрілецькі дні для підвищення рівня індивідуальної вогневої підготовки."

Агітуючи краян у військовий резерв військові кажуть, що перевагою служби в резерві у складі підрозділів і частин Тероборони є те, що резервісти служитимуть поруч із домівкою без відриву від цивільної роботи чи кар’єри. Просто від решти мешканців своєї вулиці й багатоквартирного будинку, резервіст ТрО відрізнятиметься тим, що в його шафі вдома чи на роботі, завжди "на поготові" будуть "піксель" та тривожний наплічник під зав’язку укомплектований усім необхідним, щоби стати до строю на захист своєї родини, міста, регіону та України.

 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme