Округ №187: "Оплот" Тимошенко на Хмельниччині

Цетральний, в усіх розуміннях, округ Хмельницького представлений в Парламенті уже 16 років поспіль відданими "тимошенківцями"

Журналіст регіональної редакції Depo.Хмельницький
Округ №187: "Оплот" Тимошенко на Хмельни…

Журналісти Depo.ua в рамках проекту "Вибори-2019. Повне оголення" створили електоральну карту виборчих округів. Ми розповідаємо як змінювались межі округів, хто і коли перемагав на окрузі, а головне завдяки чому, які технології застосовувалися, які були успішними, а які – ні. Хто претендує на цей округ на майбутніх виборах та які у них позиції. Все ця інформація - вже у відкритому доступі на порталі ВИБОРИ-2019.

Кількість виборчих дільниць - 84

Центр - місто Хмельницький, Хмельницької області

Опис меж: Центр, Південно-Західний мікрорайон, Дубово, Раково, Гречани, Ружична

Місцерозташування ОВК - Хмельницька дитяча школа мистецтв

Орієнтовна кількість виборців - 143 702

Округ №187 включає в себе більшу частину Хмельницького - його центральні й давні мікрорайони. Тут проживає корінне міське населення та розташовані чи не всі студентські гуртожитки. Тут також розташовані військові містечка, чимало приватних садиб та мікрорайон, де проживають етнічні поляки.

Політичні уподобання жителів Хмельницького обумовлені, з одного боку, економічнимі проблемами, з іншого, - своєрідна пасивність та довірливість до адмінапарату. Містяни здебільшого проявляють на виборах міщанство, голосуючи "за" конкретно свою вигоду, або на вимогу місцевого керівництва.

Довідка: На президентських виборах територіально Україна поділена на 225 округів, кількість яких у регіонах є практично сталою. На парламентських виборах кількість і межі округів постійно зазнавали змін залежно від прийнятої системи виборів та політичної кон'юнктури. Вибори 1994 року відбувалися за мажоритарною системою у два тури. Внаслідок недосконалості закону окремі округи так і не отримали своїх представників у парламенті протягом усієї його каденції. Законодавчу колізію депутати виправили, увівши для виборів 1998 року змішану систему і прибравши сумнівні норми для мажоритарників. На виборах 2002 року, які так само відбувалися за змішаною системою, обриси мажоритарних округів набули вигляду, більш менш відповідного до реального територіального поділу. Вибори 2006-го і дочасні 2007-го пройшли за пропорційною системою, виборчих округів в регіонах стало менше. Повернення до змішаної виборчої системи відбулося після чергової зміни законодавства у 2012 році.

Особливістю округу є його своєрідне "народження" в 2012 році, до того часу всі жителі обласного центру голосували разом на одному, тоді - 190 окрузі. З цього округу "відкраяли" частину, яка тепер є округом 188 і включає в себе північну частину міста й Волочиський та Хмельницький райони.

На останніх останніх президентських виборах чинний президент Петро Порошенко отримав у хмельничан фактично втричі більше голосів, ніж Юля Тимошенко, зібравши 59,29% голосів, тоді як "сердешна" - 12,77%.

Тоді ж в області зафіксовано кілька гучних скандалів із "Батьківщиною", яка в своїх наметах як з-під прилавку роздавала агітки про Порошенка без вихідних даних. А листівки кандидата Петра Порошенка розміщували без усяких дозволів, приміром, на всіх автовокзалах області. Політичні партії використовували "чорний піар". За результатами спостереження громадських активістів найбільше заявляли про себе Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Анатолій Гриценко, Олег Ляшко та Олег Тягнибок.

Малопродуктивними були й ДВК та ОВК, до складу яких входили часто-густо випадкові люди, які перманентно мінялися політсилами.

Президентські вибори (межі теперішнього округу №187)

1999 рік. II тур

Петро Симоненко - 28,42%

Леонід Кучма - 64,43%

2004 рік. III тур

Віктор Янукович - 18,39%

Віктор Ющенко- 77,80%

2010 рік. II тур

Віктор Янукович - 21,68%

Юлія Тимошенко - 71,73%

2014 рік

Петро Порошенко - 59,29%

Юлія Тимошенко - 12,77%

А от на виборах 2010 року, в Тимошенко було 71,73%. Тоді вона "обіграла" Віктора Януковича з величезним відривом у 50,05%.

Однак найбільшу підтримку хмельничан отримав у 2004 році все ж Віктор Ющенко маючи безпрециндентну кількість голосів - 77,8%, його тодішній суперник Віктор Янукович менше майже на 60%. Разом з тим, то було більше ніж на останніх президентських виборах в Юлії Тимошенко в Хмельницькому.

Партії-лідери парламентських виборів (межі теперішнього округу №187)

1998 рік

Блок Соціалістиичної партії України та Селянської партії України "За правду, за народ, за Україну" - 38,19%

Комуністична партія України - 12,43%

Народно-демократична партія - 08,14%

2002 рік

Блок Віктора Ющенка "Наша Україна" - 34,79%

Комуністична партія України - 13,46%

Блок Юлії Тимошенко - 12,64%

2006 рік

Блок Юлії Тимошенко - 45,51%

Блок Віктора Ющенка "Наша Україна" - 12,51%

Партія регіонів - 11,68%

2007 рік

Блок Юлії Тимошенко - 53,63%

Партія регіонів - 14,50%

Блок "Наша Україна - Народна самооборона" - 12,79%

2012 рік

Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" - 37,25%

ВО "Свобода" - 19,85%

ПП "УДАР" (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка - 19,61%

2014 рік

Політична партія "Народний фронт" - 25,08%

Партія Блок Петра Порошенка - 20,94

Об'єднання "Самопоміч" - 18,17%

Після подій Євромайдану і обрання Порошенка президентом окремі партії ініціювали переобрання голів рад і в результаті отримали своїх представників на цих посадах. Зокрема, головою Хмельницької обласної ради був обраний член ВО "Свобода", одним із його заступників – член ВО "Батьківщина". У такий спосіб, ці політсили розширили свій політичний вплив у регіоні.

Як би там не складався калейдоскоп останніх президентських кампаній - БЮТ завжди тут в лідируючих позиціях, як і сама Тимошенко з регулярністю, якій можна й позаздрити, потрапляє в двійку лідерів, щоправда - без перемоги.

Парламентські вибори (межі теперішнього округу №187)

1998 рік

Михайло Павловський - 30,90%

Іван Рудик - 13,52%

2002 рік

Олег Лукашук - 13,20%

Ігор Клюс - 11,23%

2012 рік

Олег Лукашук - 40,34%

Олександр Слободян - 28,26%

2014 рік

Сергій Мельник - 33,75%

Віталій Мовчан - 18,19%

Три скликання поспіль тут впевнено панували "батьківщинівці". Місто довгий час було "оплотом" Юлії Тимошенко і навіть перемога на останніх виборах самовисуванця і екс-мера, тоді за її підтримки, Сергія Мельника - тому підтвердження.

На останніх парламентських виборах стартувало 18 кандидатів, один зійшов з дистанції. Зрештою - з 33,75% голосів виборців переміг самовисуванець і разом з тим "батьківщинівець", екс-мер Сергій Мельник його кандидатуру підтримали чуть більше 28 тисяч містян. Другим став, набравши 18,19%, представник БПП Віталій Мовчан, який чи не одразу після виборів "зійшов" з політичної орбіти. Обраний уже нардеп стає членом депутатської фракції "Блоку Петра Порошенка" і це при тому, що під час виборів мера Хмельницького у 2006 році підтримати Сергія Мельника особисто приїжджала лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко.

Депутатом він є чи не "зразковим", ящо говорити про відвідування парламенту і участь в засіданнях комітету ВРУ з питань бюджету, заступником голови якого він є. Що ж до роботи на окрузі, то тут Сергій Мельник хіба обмежується контактами з місцевою владою.

На виборах 2012 року перемогу з підтримкою 40,34% отримав представник "Батьківщини" Олег Лукашук - свій голос йому віддали майже 35,4 тисячі містян. Самовисуванець і керівник "Оболоні" Олександр Слободян був другим з 28,26%. Тоді очільник пивоварної компанії був, хоч і завуальовано, та все ж провладним (Партія Регіонів) кандидатом. Свою передвиборчу кампанію проводив слабенько, а адмінресурс не спрацював.

Коли ж все місто було єдине в голосуванні, в 2007 році, тобто будучи округом №194 - політсила Тимошенко мала колосальну і безпрециндентну підтримку в 53,63% - майже 67 тисяч виборців. Відтак, будучи 101 в партійному списку нардепом зайшов очільник обласної "Батьківщини" Олег Лукашук. Для нього то вже була "протоптана" стежина і особливої конкуренції не було. Мережа політсили працювала чітко й міжвиборчий період. На попередніх виборах у 2006 році ВО "Батьківщина" отримала 45,5% голосів - 64,1 тисяча виборців. Олег Лукашук на ту пору числився 114 у партійному списку і став парламентарем. А вперше він став нардепом в 2002 році, представляючи СДПУ(о).

Тепер славнозвісний "батьківщинівець" знову виходить на поле політичної битви. Для 67-річного Олега Лукашука ця "схватка" проходитиме дійсно, як остання - шансів потрапити у Верховну Раду для нього, певне, більше не буде. Він уже "закрутив" механізм, який впродовж 16 років, по-суті, й не зупинявся. При кожній можливості він "прикормлював" гречкою свій електорат, а тепер почав підкріплювати свої лави "свіжою кров'ю" чи "новими штиками".

Цієї весни лави Хмельницької обласної партійної організації ВО "Батьківщина" поповнилися одразу п'ятьма депутатами міськради. А колишній головний міліціонер області постмайданівського періоду Олександр Розізнаний став заступником Лукашука. На що ставку робить Олег Лукашук при такому призначенні зрозуміти неважко, якщо зважити, що "профілем" Розізнаного є боротьба з організованою злочинністю області. Принаймні, в цьому управлінні він пропрацював чи не найбільше. Видно таким чином в "Батьківщині" намагатимуться підтягнути ще один сегмент електорату, який до того був недоступним. Насьогодні в них помітні "будівничі" процеси і не більше.

Є й у них своє слабке місце. Шеренги "тимошенківців" з минулих виборів втратили моноліт і всередині політсили на рівні області помітний розкол аж на три частини. Одна з них гуртується навколо нардепа, вже не партійця, Сергія Мельника, інша - тримається теж екс-мера Костянтина Чернилевського, який зараз наблизився до лідера партії "Громадянська позиція" Анатолія Гриценка, третя - залишається при Олегові Лукашуку.

Активно і неприкриваючись нічим піариться в окрузі "Свобода" в особі чинного мера Олександра Симчишина. Децентралізація й шаленне збільшення надходжень в міський бюджет дає йому повну волю в непрямому підкупі виборців, що він і робить.

Чи не щомісяця відкриваються якісь майданчики, завершуються чи починаються будуватися освітні заклади, стеляться дороги, даруються квартири чи просто дається матеріальна допомога. Окрім того, одразу після обрання Олександр Симчишин почав чітко міняти керівників комунальних закладів на своїх. Під "гребінку" не продовжувалися контракти комунальникам, освітянам, медикам... У Хмельницькому фактично не залишилося жодного очільника в міській структурі, яка б не "завдячувала" у всіх розуміннях цього слова, меру за посаду. Він реально вибудував адмінресурс, який має "винести" його на виборчій хвилі в Парламент. Хоча, публічно про свої наміри балатуватися Олександр Симчишин ще не наважився.

Якраз "Свобода" є чи не найбільшим конкурентом тут для "Батьківщини". Суттєвою загрозою і мінусом для Симчишина може стати радикально налаштовані окремі однопартійці. Якщо не перегнуть палицю з "націоналістичним" напором і смолоскипними ходами. Адже частина округу - Раково, є по-суті військовим містечком, а Гречани заселені етнічними поляками.

Не варто скидати з рахунків і "свіжий" ресурс БПП в особі новопризначеного президентом губернатора Вадима Лозового, що по-суті є людиною нардепа і очільника місцевої політсили "За конкретні справи" Олександра Гереги. В обох політична міська "нива" практично неорена. Але час ще є і вони його використати збираються продуктивно. Як? - поки незрозуміло, але артпідготовка обіцяє бути відчутною. Підставою може бути хоча б несподіваний для "свободівців" випад нового губернатора Вадима Лозового, який фактично на другий день після призначення з'явився на Марші сім'ї, який організувало духовенство за підтримки мерії. До цього часу Олександр Симчишин всі "свої" заходи проводив в піку очільникам області, макимально уособлюючись, незважаючи на те, що свого часу пропрацював і першим заступником голови ОДА.

Інші ж політсили поки у вичікуванні.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme