На Хмельниччині обговорювали, як ОТГ вижити з префектами Зеленського

У Будинку рад голови і ключові особи самоврядування міст та громад-членів Хмельницького регіонального відділення, разом з нардепами чи їхніми представниками говорили про перспективи децентралізаційної реформи

Остап Калита

Хмельницька ОДА стала майданчиком для пошуку рішень та компромісів для вирішення проблем з реалізації, дотепер найуспішнішої, реформи – децентралізації. Представники громад-членів Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України разом з нардепом та обласними можновладцями говорили про необхідність внесення актуальних змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Зібрання виявилося досить таки велелюдним. Питання подальшої долі тергромад, їхнього об'єднання-переоб'єднання, фінансування та повноважень – є, мало того, що актуальними, так ще й мають бути вирішеними за 2-3 місяці. Саме таким є термін у парламентарів, які невдовзі запланували проголосувати за зміни в законах.

Чимало "страшилок" про префектів і походження самої інституції розповів присутнім голова Хмельницького РВ АМУ, і міський голова Славути Василь Сидор, акцентувавши увагу на неукраїнському походженні і самого слова, і нехарактерному устрої для країни, і на безперспективності та непопулярності такої гілки виконавчої влади в Європі. Самоврядці переживають, що "намісник" президента буде наділений надто надмірними правами й повноваженнями, що перешкоджатиме на місцях приймати рішення і навіть виконувати свої повноваження. Якщо префект одноосібно зможе припиняти дію рішень рад, тоді, як кажуть, сама ідея самоврядування, не те що реформа, стане під загрозою. Звучали й думки, що така узаконена державна інституція, може взагалі привести до тоталітаризму. 

Говорили й про те, що ситуація не безвихідна, просто всім треба працювати, особливо в частині добровільного об'єднання тергромад. Лиш представникам успішних і спроможніх діючих громад потрібно допомогти тим, хто ще не визначився. Аби добровільне об'єднання було таки добровільним і усвідомленим.

Про те, що головне порозумітися, донести проблеми та знайти спільне вирішення наболілих для місцевого самоврядування проблем, - говорили всі. Діалог виявився конструктивним, ідей та пропозицій звучало чимало, як і пересторог.

Зрештою, напрацювали концептуальні засади змін до Конституції України в частині децентралізації, до самого Закону про місцеве самоврядування. Прибравши ті норми, які можуть звужувати повноваження місцевого самоврядування. Закцентувавши свої вимоги до збереження все ж добровільного об'єднання чи приєднання, свободи повноважень та фінансування. 

Нагадаємо, реформа адміністративно-територіального устрою, запропонована президентом, фактично залишає в дії існуючу систему розподілу повноважень і при цьому закладає значні ризики запровадження ручного управління і можливої федералізації.

Експерти й законотворці досі "б'ються" над новою назвою територіальних одиниць та з'ясовують функції чи то префектур, чи то округів, чи – повітів. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький