Арсенал біля АЕС: Як зараз виглядають майбутні надсучасні артсклади у Цвітосі (ФОТО)

Склади з боєприпасами, що розташовані в небезпечному наближенні до АЕС, вже цьогоріч мають стати найнадійнішими в Україні

Арсенал біля АЕС: Як зараз виглядають ма…

Детонація військового арсеналу в/ч А1358 на Хмельниччині може обернутися катастрофою для всієї України, відтак особливі заходи безпеки тут вирішили запровадити першочергово.

Чиновник заспокоюють: Хмельниччина – на першому місці в Україні з безпеки військових складів, і переживати ні місцевим, ні українцям загалом причин немає. Та й президент доручив в найкоротші терміни запровадити системи електронного захисту та мінімізації людського фактору на усіх військових арсеналах України.

Що ж до складів поблизу села Цвітоха - 47-го арсеналу Міноборони (в/ч А1358), то тут напередодні Верховний головнокомандувач проінспектував хід будівництва сучасного арсеналу для зберігання боєприпасів. Вже цьогоріч мають здати в експлуатацію перші сховища закритого типу, які дозволять розміщувати та надійно зберігати значну кількість боєприпасів для української армії.

"Ми повинні мати ефективну систему захисту від людського фактору, - каже Порошенко. - Цей захист має передбачати перевірку охоронців, контроль усіх систем, відеоспостереження зі зберіганням даних в захищеному командному пункті і неможливість потрапляння на територію складів будь-яких осіб без відповідної авторизації. Це абсолютно моя вимога для того, щоб забезпечити живучість складів".

За його словами, аналогів подібному об'єкту у нас не було. Це - перший арсенал, який будується в Україні за 27 років незалежності.

Президент також розповів, що у 2014 році 80% боєприпасів, які були на цьому арсеналі, зберігалися на відкритих майданчиках, в 2018 році - 72% вже зберігається в закритих сховищах.

На арсеналі поблизу Цвітохи вже прокладають 70 км електромереж, 20 км систем водовідведення та 15 км дороги із твердим покриттям, на що з бюджету виділили 1,250 млрд гривень. "Тут буде зведено 37 надсучасних ангарів для зберігання боєприпасів із безпрецедентною системою захисту. Це на 100% виключить можливість диверсії", - заявив Порошенко.

При цьому гарант підкреслив, що з боку держави жодного разу не було зірване фінансування та висловив сподівання, що підрядники разом з проектантами забезпечать вчасне виконання поставлених завдань.

Глава держави оглянув й цех складання ремонту та обслуговування боєприпасів, ознайомився з планом розвитку об'єктів зберігання боєзапасу ЗСУ у 2018-2020 роках та вжиті заходи для безпечного утриманні боєприпасів.

Сумні історії з вибухами не оминули й 47-й арсенал. В 2005 році тут теж сталася пожежа. Полум'я виникло спершу в штабі з 25-міліметровими боєприпасами до зенітних установок "Шилка". У тому ж 64-му сховищі були і 30-міліметрові снаряди до БМП-2. Загалом же рвонуло 75 тонн вибухівки у тротиловому еквіваленті. Загалом на складах зберігали близько 110 тис. тонн боєприпасів.

Загоряння на складах викликало детонацію боєприпасів, дальність розльоту осколків склала близько 150 метрів. З гуртожитка для військовослужбовців на території складу було евакуйовано 300 осіб. Пожежу вдалося локалізувати того самого дня. Під час локалізації зазнали поранень 9 військовиків.

До весни 2011 року кількість боєприпасів на складах у Цвітосі оцінювали в 57 тис. тонн. Скільки і яких боєприпасів є на сьогодні, військові не кажуть.

В 2017 році для за­по­бі­ган­ня про­во­ка­цій­них дій бі­ля вій­сько­вої час­ти­ни та уник­нення ди­вер­сій на об'єк­ті, на під­сту­пах нав­ко­ло вій­сько­вої час­ти­ни вста­нов­или ви­бу­хо­ві мін­ні за­го­род­ження. А вій­сько­вос­лужбов­цям нагадали про пра­во застосо­ву­ва­ти зброю під час ви­ко­нан­ня обов'яз­ків вій­сько­вої служ­би.

По­віт­ря­ний прос­тір над вій­сько­вою час­ти­ною та за­бо­ро­не­ною зо­ною нав­ко­ло неї є без­польот­ною зо­ною. По­ява та про­літ пі­ло­тованих лі­таль­них апа­ра­тів та лег­ко­мо­тор­них (без­пі­лот­них) лі­таль­них апа­ра­тів у без­польот­ній зо­ні вій­сько­вої час­ти­ни є по­тен­цій­но не­без­печно для вій­сько­вої час­ти­ни та роз­ці­ню­єть­ся, як на­пад на об'єк­ти, що охо­ро­ня­ють­ся вій­сько­вос­лужбов­ця­ми.

Всього в Хмельницькій області є, за даними Depo.Хмельницький, три військових арсенали. Ще один з них, окрім Цвітохи, навесні 2010 року потерпав теж від вибухів – загорівся автомобіль з боєприпасами у в/ч А3013, один військовий отримав поранення. Вибухи тривали з півгодини, а осколки розліталися на 400-500 метрів. Та військова частина розташована у селі Грузевиця Хмельницького району за 15 км від обласного центру. Тут у складах зберігаються авіаційні боєприпаси орієнтовно з 1949 року.

Свого часу з усіх складів мали вивезти значну частину боєприпасів для утилізації, та торік у зв'язку з проведенням АТО на Сході країни, її припинили. Тепер же, як зазначив президент, введитимуть в дію сховища закритого типу, які дозволять розміщувати та надійно зберігати значну кількість боєприпасів для української армії.

Всього в Україні збудують 136 сховищ протягом 34 місяців. І перші вісім - вже цього року в Цвітосі.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme