Любителям справжніх ялинок присвячується: Для збереження лісів варто купувати живі деревця

Спеціально вирощена новорічна красуня екологічно безпечна, дає прибуток лісовим підприємствам для розвитку, та й, купивши у горщику, її ще й можна висадити в природу

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Любителям справжніх ялинок присвячується…

Лісівники взялися розвінчувати міф про доцільність штучних ялинок на новорічні свята. Окрім вигоди самим покупцям несправжні ялинки ніякої користі для природи, як стверджують фахівці, не приносять.

Природоохоронці разом з екологами спростовують помилкове твердження, що купуючи пластикову ялинку люди зберігають таким чином дерева.

"Ліс – відновлювальний ресурс і ялинки, які вирощуються на спеціальних плантаціях, роблять свій внесок в очищення повітря і його насичення киснем, - каже керівник Хмельницької облорганізації охорони природи Юрій Рєзніков. – Виробництво ж однієї пластикової ялинки приносить шкоди більше, ніж загибель кількох справжніх дерев. На її виготовлення витрачається багато природних ресурсів. А вуглецевий слід від двометрової штучної ялинки становитиме близько 40 кілограмів парникових газів."

Вторить йому і голова Держлісагентства Василь Кузьович: "Штучна ж ялинка – це нафтова свердловина, це труба через ліси і поля, це хімзавод недалеко від якогось міста. І навіть якщо пластикову ялинку купують рідше, все ж таким чином підтримується не ліс, а хімічна промисловість, яка знищує навколишнє середовище."

Лісівники головні атрибути новорічних свят вирощують на спеціально відведених для цього плантаціях. Ялинки для реалізації також заготовляють під час рубок догляду за лісом. Такі способи мінімізують шкоду для навколишнього середовища. На плантаціях вирубують ялинки, а на їхнє місце саджають нові, щоб через кілька років знову "зібрати врожай". Навіть той короткий час, поки ялина росте, вже благотворно впливає на екологію. Крім того, іноді ялинки на продаж вирубують там, де ліс рости не повинен — наприклад, під лініями електропередач. 

Вирубують лісівники новорічні ялинки під час догляду за насадженнями, коли прибираються відсталі в рості дерева. Не варто виключати і такий болючий фактор, як масове всихання ялиці, ялини та сосни через несприятливі кліматичні зміни в природі. Працівники лісових господарств зацікавлені в тому, щоб шпилькові лісонасадження, які не спіткала ця сумна доля, росли і далі, продукуючи кисень і виконуючи масу інших природоохоронних завдань.

"Після свят, якщо спалити ялинку, викидів в атмосферу буде менше, а подрібнена в тріску і розсипана по саду вона стане добривом. Крім того, чи не в усіх містах відкриваються спеціальні пункти прийому живих ялинок на переробку, – каже Юрій Рєзніков. – Приміром у Хмельницькому, спалені дерева йдуть на опалення притулку для тварин."

За його словами, хвойний аромат не лише приємний, а й корисний: шпилькові дерева виділяють в повітря ефірні олії, які мають бактерицидну дію і використовуються для профілактики респіраторних захворювань та дезінфекції.  Окрім того, можна купити ялинку в горщику, а потому пересадити її чи на присадибній ділянці, чи у міських скверах та парках. Тепер часто місцева влада виділяє спеціально місця для озеленення міст таким чином.

На днях відкриватимуться ялинкові базари. Говорячи про вартість новорічних ялинок, лісівники зауважують, що деякі держ підприємства залишили ціни такими як і торік, а якщо десь і підняли, то сталося це в силу інфляційних процесів. Цьогоріч гуртова ціна за одне дерево буде в середньому 75 гривень. Це що стосується дерев до 2 метрів. Лісові красуні висотою від 2 до 3 метрів уже коштуватимуть в межах 150 гривень.

В Ізяславському лісгоспі, що на Хмельниччині, уже почали продавати новорічні деревця, яких планують реалізувати тисячу штук. Тут ялинка чи сосна до 1 метра коштуватиме 50 грн, 2 м – 88 грн, уже 4 м – 152 грн і найдорожча, в 6 метрів, стане в 296 грн.

До речі, за незаконно зрубану ялинку передбачена адмінвідповідальність, а штраф становитиме 510-1020 грн. Також до цієї суми додається розмір шкоди, який складає від 498-36898 грн.

Це лише відпускні ціни лісових господарств. Підприємці ж, які їх реалізують, самі встановлюють ціни – в кінцевому підсумку новорічні ялинки обійдуться українцям як мінімум вдвічі дорожче. Однак можна купувати ялинки на спеціальних ялинкових базарах, які облаштовані біля держлісгоспів. Асортимент порід, які вирощуються в якості новорічних ялинок: сосна звичайна, сосна палласа(кримська), ялина європейська (смерека), ялиця біла (піхта).

Щоб по-справжньому зберегти природу, купувати варто тільки так звані "легальні" ялинки, оснащені захисними бирками для електронного обліку, які унеможливлюють обіг дерев, отриманих злочинним браконьєрським шляхом. Бирка зі штрих-кодом містить інформацію про походження деревця – область заготівлі, назву лісозаготівельника та його підпорядкування. Завдяки цьому кожен покупець з власного смартфона може перевірити, звідки ялинка, яка прикрашатиме його оселю на Новий рік. Для цього потрібно зайти на сайт yalіnka.info та ввести номер бирки.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme