Знущання над Південним Бугом: Чому хмельницький мер не знає, хто отруїв річку

Наприкінці червня загадкова аварія на очисних спорудах комунального підприємства "Хмельницькводоканал" перетворила Південний Буг за обласним центром на смердючий фекальний потік

Знущання над Південним Бугом: Чому хмель…

На початку літа у вінничан з кранів потекла "смердюча" вода. А за два тижні державні екологи Хмельниччини, яка вище за течією, виявили забруднення Південного Бугу фекальними стоками у Давидківцях, що поблизу обласного центру.

Так, моніторинг Держекоінспекції наприкінці червня зафіксував поблизу Давидківець критичне зниження рівня кисню у воді та гнильно-фекальний запах від неї.

"Під час обстеження інспекцією проведено відбір проб та інструментальні вимірювання вмісту розчиненого кисню у поверхневих водах в контрольних створах 500 м вище та 500 м нижче скиду зворотних вод МКП "Хмельницькводоканал" (очисні споруди №2 в с. Давидківці). В результаті лабораторних досліджень встановлено, що вміст розчиненого кисню у пробі 500 м вище скиду становив 7,4 мг/дм куб. (при нормативному вмісті 6 мг/дм куб.), а вміст розчиненого кисню у контрольному створі 500 м нижче скиду дорівнював 1,9 мг/дм куб (при нормативному вмісті 6 мг/дм куб). При цьому, річкова вода мала сивий колір з різким неприємним гнильно-фекальним запахом. Це, в свою чергу, може свідчити про незадовільну роботу очисних споруд №2 МКП "Хмельницькводоканал", - повідомили захисники довкілля.

І хоч у самому Хмельницькому на центрального пляжі, за даними обласного лабораторного центру, який відслідковує стан ріки двічі на місяць, та безпосередньо перед каналізаційними стоками за містом вода була у нормі, така звістка неабияк сполохала містян. Адже сталось це у розпал відпусткового сезону.

Відтак, ситуація потребувала термінового вирішення, оскільки і у Вінниці, що нижче за течією, теж забили на сполох через "гнилу" воду із запахом багнюки. Комунальники сусідів причиною халепи назвали сільськогосподарські стоки у Південний Буг з полів місцевих аграріїв. Але у ЗМІ озвучили і інші припущення. Зокрема, вихід з ладу очисних споруд саме на вінницькому водоканалі.

Хмельницькі ж активісти серед причин такого стану у речей у сусідньому регіоні називають і бездіяльність місцевої влади. Тим більше, що з'ясовувати "корні" проблеми, і досить безуспішно, у місті взялися лише після загрозливих екотестів. Так, за словами мера обласного центру Олександра Симчишина, причиною гнильно-фекальних стоків стала аварія на очисних спорудах комунального підприємства "Хмельницькводоканал", проте, хто її спричинив, очільник обласного центру і досі не знає.

"Ситуація з очисними спорудами водоканалу у Давидківцях вже виправлена. Вона виникла через те, що очищення каналізаційних стоків відбувається за допомогою бактерій у мулі, які насичують воду киснем, тобто у біологічний спосіб. У Хмельницькому сталось вкрай токсичне вливання, яке знищило усі бактерії на очисній станції у Давидківцях. У той самий день мікрофауну, що фільтрує воду, відновили, і за два-три дні вода у річці прийшла до норми. Проте, хто саме забруднив токсичним речовинами міську каналізацію, ми ще не з'ясували", - заявив міський голова.

А ось місцеві активісти у відео, яке поширили у Facebook, на власний розсуд назвали забруднювачів річки. Хоча, звісно, підтвердити такі припущення мають правоохоронні органи. "Першими починає зливати фекальні відходи торговельний комплекс "Європа". За ним - речовий ринок, поблизу якого знаходяться одразу два канали з каламутною, сірою та смердючою водою. У парку культури міста є і приватні каналізації, що зливають нечистоти до Бугу. Погіршує ситуацію цукрозавод, що в Наркевичах, та грузевицька свиноферма. Сумну естафету продовжує "Хмельницька маслосирбаза", потім "Укрзалізниця", заводи "Термопластовтомат", "Нева" та фабрика дитячого одягу "Бембі". Після дамби водосховища на воді вже є сіра піна", - йдеться у ролику активістів.

За словами Симчишина, на теренах обласного центру про водну артерію все ж дбають. Зокрема, Південний Буг нещодавно зарибили, аби він "цвів" менше. Також на замовлення хмельничан державне підприємство "Тернопільводгосп" розробило і проекти очищення Бугу та його притоки Плоскої у обласному центрі.

Крім того, восени у Хмельницькому планують вчергове зарибити плесо водної артерії тією фауною, яка виконує функцію екофільтрів.

Втім, як показує життя, Вінниці цьогоріч такі заходи не допомогли. А, власне, усі плани з подальшого виправлення ситуації нині лише у "паперовій" площині.

Тим часом, хмельницькі активісти рішуче налаштовані змусити мера виконати обіцянки та говорять, що контролюватимуть процес очищення. Проте, чи допоможуть такі заходи вінничанам, наразі прогнозувати складно, адже десятиріччями Південний Буг забруднюють не лише підприємства Хмельниччини, а й сусідів. Відповідно, оздоровити річку можна лише спільними зусиллями.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme