Хмельницький, Одеський та Вінницький архіви оцифрують свої матеріали для ІНП Польщі

Всі сторони заявили також про свою готовність співпрацювати на навчально-видавничій базі

Хмельницький, Одеський та Вінницький арх…

Сьогодні, 26 березня, у Варшаві урочисто підписали договори про співробітництво між Інститутом національної пам'яті Польщі та трьома українськими Державними архівами Одеської, Вінницької та Хмельницької областей, повідомляє Depo.Хмельницький з посиланням на "Простір".

Завдання проекту - почати оцифрування архівних документів з фонду українських архівів у справі політичних репресій проти поляків на території сучасної України.

У церемонії взяли участь голова ІНП Польщі Ярослав Шарек та директор Державного архіву Одеської області Лілія Білоусова, директор Державного архіву Вінницької області Лілія Білоусова Юрій Легун та директор Державного архіву Хмельницької області доктор Володимир Байдич.

Ініціатива не обмежилася архівними завданнями. Всі сторони заявили також про свою готовність співпрацювати на навчально-видавничій базі.

"Інститут національної пам'яті Польщі співпрацює на багатьох рівнях з Україною; є такі сфери як пошуково-ексгумаційні роботи, що блокуються; але є також архівна співпраця, що постійно триває, попри політичні потрясіння. У цьому напрямку нічого не змінилося з нашим східним сусідом," - каже президент ІНП Польщі Ярослав Шарек, нагадавши також про співпрацю істориків з обох країн.

Завдяки цьому проекту, архівний фонд Інституту національної пам'яті Польщі збільшиться на тисячі документів, пов'язаних з масовими репресіями проти громадян Радянського Союзу польського походження, в основному під час так званої польської операції НКВС 1937-1938 років.

Відповідно до домовленостей, польські архівісти поїдуть в Україну, аби оцифрувати з використанням спеціального обладнання документи, що цікавлять їх. У результаті цієї співпраці, вигоду отримає не тільки польська сторона, але також українські архівісти, котрі у своїх фондах матимуть цифрові копії документів.

Перші матеріали з України збільшать фонди ІНП Польщі ще цьогоріч. Документи будуть доступні на загальних умовах, тобто, зокрема, для журналістів та учених.

Архівні документи з України будуть теж важливими для слідчого відділу ІНП у Щеціні, який почав розслідування щодо так званої польської операції НКВС.

Провадження ведеться у справі комуністичних злочинів, що мають ознаки злочинів проти людства, зокрема злочину геноциду, що полягав у вбивстві щонайменше 111 тисяч осіб та позбавленні волі в поєднанні з особливими стражданнями приблизно 29 тисяч осіб польського походження. Слідство має всебічно та процедурно роз'яснити обставини цього злочину, зокрема встановити особи виконавців, що дозволить вшанувати вбитих та їхні родини.

Нагадаємо, заступник голови МЗС Польщі Бартош Ціхоцький заявив, що героїзація Україною людей, яких Польща вважає злочинцями, продовжує отруювати українсько-польські відносини.

Раніше Ціхоцький заявив, що Варшава не хоче вибирати Україні героїв чи впливати на зміст українських підручників з історії

Глава МЗС Павло Клімкін заявив, що Україна готова визнати злочини проти поляків, якщо Польща зробить аналогічний крок.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme