Елементарна фізика і прикладна математика: Як юний науковець зі Славути роздрукував та "завів" роботизовану руку

Дитяча пристрасть розбирати і складати іграшки переросла у досить серйозне захоплення для Іллі Мельника. Ліцеїст чи не увесь вільний час проводить за дослідженнями

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Елементарна фізика і прикладна математик…

Одинадцятикласник Ілля Мельник зі Славути, що на Хмельниччині, винайшов та виготовив за допомогою 3D-принтера електронну руку, яку можна використовувати для робіт з розмінування. Він представив її на Малій академії наук і поділився з Depo.Хмельницький особливостями "наукового життя" підлітка.

Останній свій винахід, ту саму керовану модель кисті руки, Ілля охоче демонструє, розповідаючи і про недоробки, і про труднощі у її створені, і про свою любов до техніки. Не без гордості згадує і про доступність такого ноухау. Фактично саму кисть він знайшов в Інтернеті й надрукував на 3D-принтері, а ось рукавичка, яка нею керує, якраз і є своєрідним новою розробкою.

"Ця надрукована модель – я її взяв з відкритого джерела, але модель взагалі рукавиці я створив сам, вирішивши, що нею можна керувати", – розповідає юний науковець. Над ідеєю він працював менше місяця, але, каже, можна було б і менше.

Поїздка на конкурс українськими дорогами ледь не зіпсувала винахід. "Напередодні, в 12 ночі, хотів ще раз перевірити чи все робить – і з 5 двигунів, три не працювало, – посміхаючись, каже хлопець. – Тоді не дуже розгубився і вже зранечку оббігав магазини та все ж купив заміну зіпсованим деталям й відремонтував рукавичку."

Створена модель керованої руки для ліцеїста – лише основа для подальших розробок. Адже мріє Ілля, щоб винахід працював насамперед на безпеку. Він сподівається, що вона допоможе як військовим, так і цивільним. "Може допомогти нам і на Сході країни. Ну, на мою думку, можливо якийсь військовий зможе з 2-3 кілометри керувати цією рукою і, можливо, розмінувати міну, або навпаки – підірвати її. Це набагато простіше, аніж ризикувати життям людей. Та й після закінчення війни доведеться багато територій розміновувати", – ділиться ідеями одинадцятикласник.

Модель можна модернізувати і для виконання робіт в умовах хімічного забруднення. Коли замість людини в небезпечну зону можна направити оснащеного електронною рукою робота. Зараз же вона може слугувати вивченню прикладної фізики та програмування в школах чи вишах.

За словами професорки, члена-кореспондента Нацакадемії педнаук України та президента тервідділення МАН України Інни Шоробури, МАНівський рух на території Хмельниччини дуже поширений, і в обласному турнірі цьогоріч змагаються майже півтисячі дітей у 63 секціях, це дуже різноманітні напрямки досліджень. "За останні роки ми помічаємо не лише зацікавленість школярів, а й глибину їхніх розробок. Вони стають все практичнішими і легкими в застосуванні", – каже Шоробура.

У доробку Іллі уже є регулятор домашнього опалення, плоттер для точного зображення контурів предметів. Сам винахідник в рідному місті він отримує стипендію мера, а цьогоріч і номінуватимуть його у конкурсі "Коронація успіху", який щороку відбувається в Славуті.

"Може бути винахід, але застосувати його важко чи неможливо. А цей можливо, що дуже важливо", – каже директор Хмельницького обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді Григорій Гончарук. В минулому році, за його словами, честь Хмельниччини в МАН захищали 39 вихованців і 19 стали переможцями. Я скажу, Минулого року 5 вихованців стали стипендіатами Президента України. Такої цифри в регіоні до того не мали ніколи.

Проект Іллі називається "Створення керованої моделі кисті руки на базі ArduinoUno". Тепер він збирається оснастити її пересувним механізмом і відеокамерами, аби винахід став більш практичним. Чи запатентує і кому запропонує новинку  – ще не вирішив. Як і те, яку спеціальність обрати в майбутньому. Цьогоріч він посів третє місце у конкурсі "Техно Україна 2020" та друге місце в секції МАН "Авіа-та ракетобудування, машинобудування і робототехніка".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"