Елементарна фізика і прикладна математика: Як юний науковець зі Славути роздрукував та "завів" роботизовану руку
Дитяча пристрасть розбирати і складати іграшки переросла у досить серйозне захоплення для Іллі Мельника. Ліцеїст чи не увесь вільний час проводить за дослідженнями
- Хмельницький
-
19 лютого 2020 15:30

Одинадцятикласник Ілля Мельник зі Славути, що на Хмельниччині, винайшов та виготовив за допомогою 3D-принтера електронну руку, яку можна використовувати для робіт з розмінування. Він представив її на Малій академії наук і поділився з Depo.Хмельницький особливостями "наукового життя" підлітка.
Останній свій винахід, ту саму керовану модель кисті руки, Ілля охоче демонструє, розповідаючи і про недоробки, і про труднощі у її створені, і про свою любов до техніки. Не без гордості згадує і про доступність такого ноухау. Фактично саму кисть він знайшов в Інтернеті й надрукував на 3D-принтері, а ось рукавичка, яка нею керує, якраз і є своєрідним новою розробкою.
"Ця надрукована модель – я її взяв з відкритого джерела, але модель взагалі рукавиці я створив сам, вирішивши, що нею можна керувати", – розповідає юний науковець. Над ідеєю він працював менше місяця, але, каже, можна було б і менше.
Поїздка на конкурс українськими дорогами ледь не зіпсувала винахід. "Напередодні, в 12 ночі, хотів ще раз перевірити чи все робить – і з 5 двигунів, три не працювало, – посміхаючись, каже хлопець. – Тоді не дуже розгубився і вже зранечку оббігав магазини та все ж купив заміну зіпсованим деталям й відремонтував рукавичку."
Створена модель керованої руки для ліцеїста – лише основа для подальших розробок. Адже мріє Ілля, щоб винахід працював насамперед на безпеку. Він сподівається, що вона допоможе як військовим, так і цивільним. "Може допомогти нам і на Сході країни. Ну, на мою думку, можливо якийсь військовий зможе з 2-3 кілометри керувати цією рукою і, можливо, розмінувати міну, або навпаки – підірвати її. Це набагато простіше, аніж ризикувати життям людей. Та й після закінчення війни доведеться багато територій розміновувати", – ділиться ідеями одинадцятикласник.
Модель можна модернізувати і для виконання робіт в умовах хімічного забруднення. Коли замість людини в небезпечну зону можна направити оснащеного електронною рукою робота. Зараз же вона може слугувати вивченню прикладної фізики та програмування в школах чи вишах.
За словами професорки, члена-кореспондента Нацакадемії педнаук України та президента тервідділення МАН України Інни Шоробури, МАНівський рух на території Хмельниччини дуже поширений, і в обласному турнірі цьогоріч змагаються майже півтисячі дітей у 63 секціях, це дуже різноманітні напрямки досліджень. "За останні роки ми помічаємо не лише зацікавленість школярів, а й глибину їхніх розробок. Вони стають все практичнішими і легкими в застосуванні", – каже Шоробура.
У доробку Іллі уже є регулятор домашнього опалення, плоттер для точного зображення контурів предметів. Сам винахідник в рідному місті він отримує стипендію мера, а цьогоріч і номінуватимуть його у конкурсі "Коронація успіху", який щороку відбувається в Славуті.
"Може бути винахід, але застосувати його важко чи неможливо. А цей можливо, що дуже важливо", – каже директор Хмельницького обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді Григорій Гончарук. В минулому році, за його словами, честь Хмельниччини в МАН захищали 39 вихованців і 19 стали переможцями. Я скажу, Минулого року 5 вихованців стали стипендіатами Президента України. Такої цифри в регіоні до того не мали ніколи.
Проект Іллі називається "Створення керованої моделі кисті руки на базі ArduinoUno". Тепер він збирається оснастити її пересувним механізмом і відеокамерами, аби винахід став більш практичним. Чи запатентує і кому запропонує новинку – ще не вирішив. Як і те, яку спеціальність обрати в майбутньому. Цьогоріч він посів третє місце у конкурсі "Техно Україна 2020" та друге місце в секції МАН "Авіа-та ракетобудування, машинобудування і робототехніка".
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький
Всі новини на одному каналі в Google News
- 19:45На Хмельниччині в готелі вибухнула граната: Що відомо
- 19:10На Рівненщині вантажний потяг зійшов з рейок: Пасажирські поїзди затримуються
- 12:56Посадовець прокуратури Хмельниччини не задекларував мільйони, - ДБР
- 12:48В жахливій ДТП на Хмельниччині загинув чоловік та 11-річний хлопчик ФОТО
- 14:48У Хмельницькому дістали з річки тіло невпізнаного чоловіка (ВІДЕО) Відео
- 09:55Ракетно-дроновий напад: Як відпрацювали Повітряні сили на Хмельниччині
- 11:31Житель Хмельниччини отримав три роки тюрми за ухилення від призову
- 11:12Під час нічної масованої атаки на Хмельниччині збили 22 БпЛА та 2 крилаті ракети
- 10:06 Вночі 27 червня ворог випустив по Україні 363 БпЛА та 8 ракет: В епіцентрі атаки був Старокостянтинів
- 11:20В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні в липні
- 14:20Перевірка стану оформлення біометричних документів: доступний сервіс без візиту до підрозділу
- 12:01У ГУР назвали кількість ракет та дронів, які назбирала росія
- 11:33Неповнолітній хмельничанин розтрощив могилу військового: Йому світить до 3 років за ґратами ФОТО
- 20:10 Українцям дозволили множинне громадянство, але є "вето"
- 23:25 На Хмельниччині затримали ексвійськового та його спільника за "вирішення питання" з ТЦК (ФОТО) ФОТО
- 12:19У Хмельницькому затримали жінку, яка передавала ворогу дані про військові об’єкти та виготовляла вибухівку
- 13:33Що треба знати, щоб обміняти ID-картку
- 12:16У Хмельницькому СІЗО перекрили канал постачання наркотиків
- 11:40Міноборони анонсувало штрафи за порушення військового обліку в "Резерв+"