"Екзотичне" отруєння: Яку небезпеку таїть у собі кальян

"Народні" переконання про безпечність куріння кальяну нічим не підтверджені, а ось про шкоду медики говорять впевнено

"Екзотичне" отруєння: Яку небезпеку таїт…
Фото: Shutterstock

Отаннім часом новомодною "розвагою" серед українців, особливо молодшого віку, став кальян. Його приторний запах тягнеться, напевне, з кожного ліпшого літнього майданчику. Продавці кальянів та курильних сумішей запевняють, що ніякої шкоди для життя та здоров’я людини таке куріння не несе. Проте у медиків протилежна думка. 

Співробітники "Хмельницького обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України" кажуть, що безпечність куріння кальяну фактично нічим не підтверджена, а за відгуками любителів даного виду споживання тютюну можна зробити висновок, що отруєння кальяном теж цілком може мати місце при надмірному вживанні або поганій обробці пристрою для куріння.

На відміну від сігарет, вживання тютюну за допомогою кальяну, вважається, не викликає звикання (якщо до складу сумішей не входять наркотичні речовини). Сигарети куряться значно частіше, кальян більш громіздкий, його не візьмеш з собою, наприклад, в кишеню. Під час викурювання сигарет дим, шкідливі смоли та інші канцерогенні речовини, що містяться в них, надходять одразу в легені, позаяк у кальяні дим проходить через рідину і багато речовини осідають там, не потрапляючи в дихальну систему людини. А як запевняють працівники закладів, які пропонують кальян, зміна мундштука убезпечить здоров’я клфєнта від захворювань, що передаються за допомогою слини.

Але не все так просто. Згадані і досить незначні "плюси" порівняно зі шкодою для здоров’я, яку може завдати такий вид куріння, насторожує лікарів. Найчастіше таку розвагу пропонують у колі друзів, під час відпочинку в ресторані, клубі чи іншому подібному закладі. Це значить, що прилад лише в рідкісних випадках проходить ідеальну обробку. А змінний мундштук лише частково заезепечує необхідний рівень гігієни. 

"Найпоширенішим в даному випадку патогенним організмом, що провокує захворювання, є стафілокок – у надмірному обсязі він призводить до тяжких уражень слизових дихальних органів. Лікування від стафілококової інфекції досить тривале та затратне. Пори грибка аспергіл (цвілевих грибів) здатні дуже швидко вражати легеневу тканину при попаданні в організм людини. Синьогнійна паличка стійка до багатьох груп антибіотиків, призводить до страшних наслідків для здоров’я, вражає багато важливих органів і систем організму," – розповідають лікарі про невидимі небезпеки.

За даними МОЗ України, година паління кальяну завдає шкоди організму, як 100 викурених сигарет. Адже під час куріння однієї сигарети курець вдихає 0,6 л диму, позаяк курець кальяну за один сеанс куріння кальяну вдихає 74,1 л диму.  Куріння кальяну насправді завдає суттєвої шкоди здоров’ю курців, у тому числі пасивних. І точно не є безпечною альтернативою сигаретам.

Симптоми ж інтоксикації кальяном різні і залежать від того, який патогенний мікроб атакував людський організм. Можуть виникнути задишка, болі в легенях, гіпертермія – іноді температурні показники бувають дуже високими, а такж нудота і блювота, ангіна, обструктивний бронхіт і трахеїт.

Дим, що виходить з кальяну, очищається водним фільтром, але значна частка смол і шкідливих сполук не осідає. Тому отруїтися кальяном можна не тільки через мікроорганізми або грибки, але і від вихідної пари, що вдихається людьми. Лише близько 30% отруйних сполук осідає на поверхнях пристрою. Отрути, що залишилися, розчиняються в рідині і потім дрібними частинами проникають в нижні відділи легень.

Дим містить у собі низку отруйних сполук. Чадний газ – вміст його в повітрі після куріння кальяну в десять разів вищий порівняно з димом сигарети, найчастішою причиною отруєння кальяном є саме чадний газ. Токсичні смоли з’являються в результаті хімічної реакції при нагріванні курильних сумішей. Бензопропілен належить до вуглеводневої отруюючої надзвичайно токсичної речовини. Інші шкідливі речовини, які можуть входити до складу курильних сумішей.

Симптоми при надмірному курінні кальяну такі: сильна нудота, запаморочення, прискорене серцебиття, загальна слабкість, в важких випадках можуть бути судоми і непритомність. При появі загрозливих для життя станів потрібно швидко звернутися за невідкладною допомогою.

Перша допомога людині, яка перекурила кальян – забезпечити доступ свіжого повітря. Далі людину зручно укладають, голову злегка повертають, знімають тісний одяг, ремені і краватки, розтирають кінцівки і все тіло, щоб поліпшити кровообіг і привести потерпілого до тями. На лоб кладуть серветку, змочену в холодній воді, можна використовувати міхур з льодом, попередньо загорнувши у рушник.

"Дим кальянів містить токсичні речовини, які також можуть спричиняти рак легень та інші види раку, серцево-судинні та респіраторні захворювання", – каже й в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун. Крім того, вона переконує, що діти, народжені в жінок, які під час вагітності часто курили кальян, мають вищий ризик розвитку респіраторних захворювань.

Лікування отруєнь кальяном, кажуть медики, зводиться до симптоматичної терапії. А щоб уникнути випадків отруєння, потрібно дотримуватися кількох простих правил. По можливості взагалі не потрібно курити кальян. Це не приносить великого задоволення, а от проблеми зі здоров’ям можуть бути. Не варто вестися на аргументи друзів та знайомих, що це зовсім безпечно. Якщо вже дуже сильно хочеться відчути на собі вплив цього екзотичного заняття, перед початком куріння варто оглянути мундштук і трубку, щоб переконатися в їхній чистоті. Якщо людину нудить від кальяну, значить потрібно відразу припинити це заняття. Це є першою ознакою того, що може бути інтоксикація. Не захоплюватися курильними сумішами людям зі схильністю до алергічних реакцій. Абсолютно всі отруєння легше попередити, ніж потім лікувати. Це не тільки удар по здоров’ю, але і по гаманцю, так як відновлювальний період може бути тривалим, а ліки коштують дорого.

"Кальян аж ніяк не таке безпечне пристосування, як це намагаються донести нам продавці подібної продукції. Може бути достатньо один раз покурити щоб отримати проблеми зі здоров’ям на все життя, – переконують лікарі. – Не варто забувати, що токсичні речовини, розчинені в рідині кальяну при курінні, всмоктуються в кров та легені набагато швидше і завдають більшої шкоди організму."

Курити кальяни, до слова, у громадських місцях, включно із закладами ресторанного господарства, заборонено з 2012 року на рівні із курінням звичайних та електронних сигарет. За даними МОЗ, станом на січень 2018 року кальян продовжували курити фактично у кожному п’ятому кафе, барі та ресторані.

Фото: Shutterstock

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme