Дамоклів меч відсутнього бюджету: Чим загрожує громадам помісячне фінансування за минулорічними кошторисами

В Хмельницькій області чотири ради дотепер не прийняли бюджет на поточний рік. Та й в обласному не все було "гладко"

Журналіст регіональної редакції Depo.Хмельницький
Дамоклів меч відсутнього бюджету: Чим за…
Бюджет 1/12 Фото ілюстративне

Коли органи представницької влади, тобто ради, не ухвалюють бюджет на наступний рік, то на місяць фінансування здійснюється за принципом 1/12 кошторису попереднього року.

Як розповідають казначеї, в Хмельницькій області на початок лютого залишаються неприйнятими головні фінансові документи у Слобідко-Кульчиївецької та Старосинявської тер громад, Кам’янець-Подільської міської та Хмельницької районної ради.

"З кожним роком випадків неприйняття вчасно бюджетів стає все менше, – каже заступниця начальника ГУ Державної казначейської служби в Хмельницькій області Галина Мейхер. – Стаття 79 бюджетного кодексу регулює такі випадки. Тоді за основу береться кошторис попереднього бюджетного періоду. У такому випадку береться бюджет 2021 року. Відтак усі установи, що фінансуються коштом бюджетів, працюють за тимчасовим розписом".

Як правило, такі тимчасові розписи складаються на перший квартал, сподіваючись, що цих три місяці вистачить депутатам проголосувати бюджет поточного року. Відтак, виділяється, так би мовити, авансом на квартал сума в 3/12 – тобто чверть – бюджетних призначень попереднього бюджетного року. Функціонувати ж на повну громади зможуть лише з того часу, коли бюджет буде ухвалений.

Галина Мейхер

"Чи є це критичним для бюджетних установ? Призначень 1/12 достатньо, щоб бюджетна установа жила, забезпечувала зарплати, харчування (в освітніх, медичних чи соціальних закладах) і, будемо сподіватися, забезпечувала розрахунки за комунальні платежі, – пояснює Галина Мейхер. – Якщо немає постійного бюджету капітальні видатки проводити заборонено".

До капітальних видатків установ і організацій належать ремонти, реконструкції, будівництво та придбання основного капіталу (вартість покупки за одиницю – більш як 10 тис. грн без ПДВ). Маються на увазі меблі, обладнання чи устаткування.

У точнісінько таких умовах перші тижні року працював й обласний бюджет. Новий 2022 рік розпочався з тимчасового розпису. І це при тому, що обранці ще 22 грудня "чесно" проголосували за його ухвалення. Заблокував його роботу, фактично, єдиний підпис – голови облради. У другій декаді січня очільниця депкорпусу Віолета Лабазюк підписала зрештою рішення сесії, відтак у лютому область отримала бюджет, а заклади почали повнокровно функціонувати.

Юрій Бауман

"Дуже часто бюджетний процес стає заручником політичних сил, – коментує ситуацію голова комітету адміністративного права та процесу Національної асоціації адвокатів України Юрій Бауман. – Тобто виконавчої влади в особі адміністрацій чи виконкомів та представницької в особі самих депутатів. Фактично ці обидві гілки влади є самостійними гравцями в бюджетному процесі. І перетягування функцій на себе, та повноважень радами, як на мене, негативно позначається саме на тій чи іншій громаді та простих людях".

За словами Юрія Баумана, фінансування за принципом 1/12 чи коли бюджет не підписаний і не оприлюднений до 1 січня нового бюджетного року, переводить життя регіону в "економформат". Тоді всі видатки фактично урізаються і не може йтися про бюджет розвитку. Якщо бюджет не підписаний очільником ради чи не проголосований на сесії, тоді органи виконавчої влади змушені фінансувати видатки основних статей за скороченим принципом. 

Що ж до відповідальності, то тут мав би спрацювати, так званий, імперативний мандат. Йдеться про бездіяльність депутатів чи очільника ради. Адже, за українським законодавством, депутати місцевих рад можуть бути відкликаними виборцями та відповідною політичною партією на підставі порушення Конституції та законів України, інших актів законодавства України, незадовільного виконання депутатських обов'язків чи використання депутатського мандата в особистих та корисливих цілях, систематичне порушення норм етики та моралі.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme