Рік без щастя та порятунку від пекла: Що чекає на хасида, який не потрапив в Умань на Рош Гашана

Традиції відвідати могилу раббі Нахмана в Умані – пару сотень років, і для його послідовників це часом нездійсненна мрія

 

Рік без щастя та порятунку від пекла: Що…
Фото: Shutterstock

Приїзд хасидів до української Умані на на свято Нового року Рош-Гашана стає подією дня, тижня і місяця кожного року. Але в 2020-му ця тема ще гарячіша, ніж зазвичай. А все через коронавірусний карантин, який попсував життя всьому світу, а конкретно хасидам драматично ускладнив щорічний візит на могилу раббі Нахмана. Конфлілкт у свой суті простий: хаисди усіма правдами і неправдами намагаються дістатися до Умані, щоб відсвяткувати Рош-Гашана. Україна намагається не пустити їх в свої межі, аби не ускладнювати епідемічну ситуацію. Ситуація, в якій, за великим рахунком, ніхто не може поступитися.


На фото Давід Мильман

Помічник головного рабина України Давід Мильман розповів, чому для брацлавських хасидів важливо зустріти юдейський Новий рік саме в Умані, на могилі засновника брацлавської течії хасидизму – рабі Нахмана.

Цадік заповідав, щоб його поховали саме у цьому місті, хоча сам проживав у Брацлаві. Як каже Давід Мильман, коли Нахман вперше побував на єврейському цвинтарі, де поховані сотні жертв єврейських погромів часів Коліївщини, власне, тоді й закликав послідовників сюди приїзджати. "За віруванням хасидів, невинно убієнні душі праведних не можуть потрапити в рай, оскільки не встигли виконати свою місію на землі, – каже рабин. – Нахман прагнув своєю душею допомогти загиблим і просив своїх прихильників долучитися до цієї місії теж. І в присутності двох свідків поклявся, що кожен, хто приїде на його могилу молитися і зробить пожертву, буде звільнений від Пекла."


Святкування Рош Гашана в Умані

Після його смерті Умань стала місцем паломництва. Прихильники брацлавської течії хасидизму, однієї з гілок іудаїзму, й досі переконані: якщо зустрінуть Новий рік – Рош Гашана – біля могили Нахмана, то наступний рік буде дуже щасливим. Згідно з хасидським вченням, під час молитви потрібно радіти.

Зазвичай не схильні до марнотратства євреї вважають, що в такі великі дні гріх бути скнарою. "Хасиди вважають, що джерело грошей – Бог, а оскільки він нескінченний, кожен матиме стільки, скільки йому потрібно", – каже Мільман.

З року в рік у ніч на Рош Гашана в Умані проходять галасливі і масові єврейські гуляння. Причиною тому є й те, що сам Нахман був людиною із "нестандартною" моделлю поведінки. Він проповідував ідею, що молитва не повинна бути гнітючою. Під час неї потрібно танцювати, співати та веселитись. Крім того, цадик Нахман радив відступити від зазубрених з дитинства глав Тори й молитися "серцем" на рідному ідиші.


Святкування Рош Гашана в Умані, фото: 24tv.ua

Правовірні брацлавські хасиди вважають своїм обов'язком побувати хоча б раз у своєму житті на могилі цадика, аби хоч один рік був дуже щасливим для них. Вони приїжджають до Умані цілими общинами, разом із жінками та дітьми. Деякі хасиди, звичайно, приїжджають декілька разів за життя, деякі – щороку. Це все залежить, насамперед, від фінансових можливостей приїжджих. Окремим доводиться збирати гроші неодин рік.

Цього року свята припадають на 18–20 вересня. У цей день, вірять хасиди, Бог визначає долі людей, і на небесах вирішується, хто буде жити в достатку, хто в бідності, а кому судилося померти. Власне відвідування Умані й могили цадика рятує кожного від потрапляння в Пекло. Відтак, побоювання коронавірусу – дрібничка у порівнянні із страхом вічних пекельних мук.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"