ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

97 років тому у Хмельницькому стратили більше 1,5 тисячі містян

Тоді, під час "проскурівської різні" отаман Семесенка наказав знищити всіх євреїв
Depo.
15 лютого 2016 17:00
ФОТО: depo.ua
97 років тому у Хмельницькому стратили більше 1,5 тисячі містян
97 років тому у Хмельницькому стратили більше 1,5 тисячі містян

15 лютого 1919 року відбулася трагедія, яка забрала життя у більш ніж 1500 людей, так звана "проскурівська різня", повідомляє Depo.Хмельницький з посиланням на Віртуальний музей міста Хмельницького.

"На їх пам’ять у Хмельницькому височіє єдиний в Україні меморіал жертвам погрому. Споруджений у 1925 році коштом общини, у 2000 був реконструйований БФ "Хесед Бешт", - йдеться на сторінці.

97 років тому у Хмельницькому стратили більше 1,5 тисячі містян - фото 1

І автор публікації наводить цитату з хроніки:"Петлюрівський отаман Семесенко (22 років), що стояв під Проскуровом, віддав наказ своїй Запорізькій бригаді перебити єврейське населення. Наказ говорив, що, “поки хоч один єврей буде у нас в Україні, не буде у нас спокою”. 5 березня [15 лютого за новим стилем] уся бригада розділилася на три партії, кожна при “офіцерах”, увійшла до міста і стала бити євреїв; заходили до будинків і вирізали, іноді поголівно, цілі сім’ї. З ранку до вечора перебили 3000 чоловік. Лише одного було вбито кулею – православного священика, що намагався зупинити звірство; решту було зарізано...”

97 років тому у Хмельницькому стратили більше 1,5 тисячі містян - фото 2

Як не парадоксально, але приводом масового знищення людей стало більшовицьке повстання в Проскурові напередодні - 14 лютого.

Хоч повстання і було безрезультативне, але отаман Іван Семесенко всю вину за нього переклав на місцевих євреїв і дав команду гайдамакам розпочати погроми.  

97 років тому у Хмельницькому стратили більше 1,5 тисячі містян - фото 3

Довідково. Проскурівський погром (Проскурівська різня) — єврейський погром у Проскурові, вчинений у лютому 1919 року силами вірних Директорії військ (Запорізька бригада, 3-й Гайдамацький полк, інші війська).

97 років тому у Хмельницькому стратили більше 1,5 тисячі містян - фото 4

Провокація більшовиками євреїв до збройної боротьби проти УНР спричинило сприйняття євреїв як антиукраїнської сили. Ініціатори повстання втекли, а постраждало мирне єврейське населення. Більше того, була активна участь частини євреїв у збройних виступах проти влади УНР з метою її повалення, як це мало місце в багатьох населених пунктах України, зокрема в Проскурові.

Іван Семесенко - повстанський отаман, командир Запорозької козацької бригади імені С. Петлюри. За цей злочин комендант Проскурова отаман Іван Семесенко був заарештований, однак йому вдалося уникати покарання ад до весни 1920 року. Власне тодії його і стратили.

Більше про події Хмельниччини читайте на Depo.Хмельницький.

Слідкуйте за нашими новинами в соцмережах і долучайтеся до наших груп ВКонтакті та