З адмінресурсом та без прогресу: Чому на Хмельниччині "слуги народу" не "зривають овацій"
Маючи одразу вісім нардепів, пропрезидентська сила ніяк не може "закріпитися" на лідируючих позиціях в області у виборчих перегонах 2020. Чому так відбувається, розбиралося наше видання
Від партії "Слуга народу" на Хмельниччині зареєстровано 64 кандидата до обласної ради, 382 – до міських, 148 – до районних, 492 – до сільських, 494 – до селищних рад. Це складає 96% від максимальної кількості кандидатів до рад усіх рівнів області. В загальному – 1,5 тисячы та ще 35 на посади міських голів і голів об’єднаних територіальних громад.
По Україні - 31 527 кандидатів на місцеві вибори. Це 73% від максимально можливої кількості претендентів на посади депутатів місцевих рад, міських голів та голів ОТГ.
Перша десятка претендентів на мандат Хмельницької облради
Сергій Мандзій – Народний депутат України, голова Хмельницької обласної організації партії "Слуга народу" та міжфракційного об’єднання "За Хмельниччину";
Андрій Козюра – генеральний директор Хмельницької атомної електростанції;
Оксана Бочкарьова – головний лікар Хмельницького обласного госпіталю ветеранів війни;
Сергій Зозуля – аграрій, заступник генерального директора ТОВ "Волочиськ-Агро" агропромхолдингу "Астарта – Київ";
Оксана Натальська – завідувач відділом Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва;
Василь Гуменюк – голова Ярмолинецької райдержадміністрації;
Іван Нагорний – директор Хмельницького базового медичного коледжу.
Володимир Демчук – директор КНП "Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги" Хмельницької обласної ради;
Юлія Новіцька – генеральний директор ТОВ "Лада-Каміс";
Тетяна Воронцова – голова Благодійного фонду "Милосердя".
Кандидати на посади голів найбільших міст Хмельниччини
Хмельницький – Інна Ящук;
Кам’янець-Подільський – Сергій Ведерніков;
Славута – Олександр Миклуш;
Старокостянтинів – Альона Пасічник;
Шепетівка – Максим Бондарєв;
Деражня – Олександр Щербань;
Красилів – Олександр Конусь;
Городок – Жанна Кордас;
Полонне – Сергій Нарожний.
Низький старт
"Куратор" виборчого процесу в області й чинний нардеп Сергій Мандзій публічно заявив: "25 жовтня має остаточно закінчитися процес тотальної зміни влади в країні, який розпочався минулого року." Навіть лідер політсили й очільник держави Володимир Зеленський, перебуваючи ніби як в області з робочим візитом, презентував партійну Стратегією розвитку Хмельниччини. Все це перетворилося в таку собі піар-акцію, до якої долучили весь можливий адмінресурс: керівника Офісу Президента Андрія Єрмака, голову Хмельницької ОДА Дмитра Габінета, своїх народних депутатів та високопосадовців обласного рівня.
Несподіванкою з'їзду "Слуги народу" стало представлення свого претендента, а точніше – претендентки на крісло міського голови в Хмельницькому. Інна Ящук обрана депутатом Хмельницької облради від "Самопомочі" і є членом фракції цієї політсили. Окрім того, є головою постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки, культури, молодіжної політики, спорту і туризму, членом депгруп "Рівні можливості" та з контролю за станом планування та якістю ремонту автомобільних доріг Хмельницької області.
Далі "пішли" партійці працювати над ТВК і ДВК. Не все гладко вийшло з першого разу, тому міняли своїх членів стільки, скільки було часу. За кількістю подань про заміну своїх представників навіть вирвалися в лідери. І тут: Хмельницька обласна організація партії "Батьківщина" звинуватила партію "Слуга народу" у спробі зриву виборів, через неможливість вчасно створити виборчі округи.
Активний процес і не без "проколів"
Чи не весь період, коли стартував активний агітаційний період, представники пропрезидентської сили проволять "на хайпі" – зі скандальними гучними ляпами та неоднозначним піаром.
Хмельничанам впродовж кількох днів телефонували й настирливо розпитували про ставлення до кандидатки в мери Інни Ящук та одразу бралися озвучувати її "достоїнства". На запитання, яка організація проводить опитування, інтерв’юери називають соціологічну компанію "Роботизовані телесистеми". За інформацією Opendatabot, ТОВ "Роботизовані телесистеми" засноване в 2019 році та зареєстроване в Києві. Його директор – Антон Соколов. Основним видом діяльності є діяльність у сфері проводового електрозв’язку. За потреби респондентам під час опитування пояснювали, що Інна Ящук – "доктор наук, професор і декан Хмельницької педагогічно-гуманітарної академії". А одразу після розмови надсилали SMS з посиланням на сторінку з інформацію про ймовірну кандидатку.
Сама Ящук не звернулася до правоохоронців, щоб з'ясувати ситуацію, а навпаки – записала розмову, адже є припущення, що навряд чи хто телефонував їй. Швидше то була не зовсім вдала технологія столичних піарщиків, яку намагалися "викрутити" на свою сторону.
Ще епатажнішими стали білборди. "Слуги" переплутали Хмельниччину з Рівненщиною – розмістили білборди партії "Слуга народу" із написом "Рівненщина – це ти" у Славуті Хмельницької області. У коментарях в соцмережах до допису такі борди навіть називають "проявом містечкового сепаратизму". Є й інші версії того, як така агітка могла опинитися на Хмельниччині – славутчани припускають, що розклеювачі політичної реклами просто не орієнтуються в адміністративних одиницях держави, того й переплутали. Адже, кажуть у цій партії, то не дивина: навіть у Зеленського переплутали Латвію з Литвою.
Потому було й використання адмінресурсу у Хмельницькому - агітували просто в стінах освітнього закладу з роздаванням листівок двох кандидатів пропрезидентської сили. Потім – через соцмережі: Інна Ящук, яка також є деканом ХГПА, закликала студентів вишу знайти друзів, які б проголосували за неї, а також ставити лайки на її сторінці в соцмережі.
"Хочу просити вас, щоб ви сьогодні взяли свій блокнот, і знайшли п'ять друзів, і попросили їх проголосувати за мене: бабусі, дідусі, родичі, знайомі... Я думаю, що це для вас не складно... Без вас я потону, врятуйте мене," - наївно просить кандидатка. Було й інше – "Погрожують моєму життю та життю моєї родини! Погрожують в особистих повідомленнях та в соцмережах". Без підтверджень, але закрадається думка, що тут "слуги" пригадали давню технологію, коли виборцям "підкидають" кандидата, якого треба пожаліти…
Хвалилися, принагідно, й усім, що зроблено в державі – від Великого будівництва доріг, забуваючи про ініціативу тут Володимира Гройсмана, до кожної сільської амбулаторії; забезпеченням лікарень обладнанням і навіть успішною реформою децентралізації. Ну, звісно, хто ж від такого ресурсу відмовиться.
Фінішна пряма
За лічені дні до виборів в усіх штабах ажіотаж: карантин, закінчуються гроші, а ще члени ДВК, яким треба провести інструктаж по-повній. Оприлюднення всіма опонентами своїх рейтингів і маніпулювання ними, часами "слуги" на обласному рівні програють і партії Лабазюка-Бондаря-Іващука ("За майбутнє"), і "Команді Симчишина" (взагалі новонароджена партія мера). Не допомогають вояжі нардепів областю і провідне прізвище в списках претендентів в облраду Сергія Мандзія. Хоча, до фінішу зовсім трошки, та й кандидати від пропрезидентської сили однозначно матимуть перевагу - Всеукраїнське опитування, яке ініціював їхній "бос" і наш глава держави Володимир Зеленський. Якість отієї "переваги" можна вже буде оцінити за тиждень.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Місцеві вибори в Хмельницькому