UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Сезон стартував: На Закарпатті вже відпили молодого вина з першої бочки

Закарпаття підтримує славу краю винограда, працьовитих виноробів і ароматного вина

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Сезон стартував: На Закарпатті вже відпи…

Не встигли закарпатці відійти від бурхливого літнього сезону фестивалів з обов'язковим елементом – місцевим вином, як почався новий. В Ужгороді відкрили першу на Закарпатті, а, за словами організаторів, скоріш за все і в Україні, бочку молодого вина. Сталося це у рамках святкування "Закарпатського божоле" – фестивалю молодого вина.

Традиційно в Ужгороді куштують перше молоде вино помпезно: театралізована хода з лицарями та монахами пройшла з площі Шандора Петефі через площу Театральну, а на перехресті вулиць Волошина та Корзо відбулося урочисте відкриття Свята вина.

У присутності виноробів, глядачів і учасників фестивалю міський голова Богдан Андріїв відкупорив першу бочку цьогорічного виноградного напою. Цим самим і розпочинається кількаденне вшанування благородного молодого вина. У 2017 році фестиваль "Закарпатське божоле" – ювілейний, десятий.

За легендою, свято молодого божоле відзначають у всьому світі в третій четвер листопада. А на батьківщині знаменитого напою, в містечку Божо, що у Франції, першу пляшку відкривають рівно опівночі — після дванадцятого удару дзвону церкви Святого Миколи.

Традиція святкування "Божоле Нуво" виникла в XIX столітті і мала під собою комерційну основу. Божоле не пристосоване до довгого зберігання, зате дозріває швидше і саме у молодому віці відрізняється багатим смаковим і ароматичним букетом. Враховуючи ці обставини, винороби Божоле вирішили щорік відзначати свято вина нового врожаю.

Зважаючи на специфіку божоле, вимоги до напоїв, які представлені на фестивалі, відрізняються від традиційних. Так, виноробам можна представити виключно якісні молоді вина з європейських сортів винограду, а от із винограду сорту Ізабелла, будь-які вина з гібридів та плодово-ягідні представляти заборонено.

На фестивалі кожен відвідувач зможе придбати спеціальний сувенірний бокал, до якого додаватиметься картка "народної дегустації". Цю картку можна вручити виноробу, вино якого найбільше сподобалося. Кращим виноробом свята стане той, хто збере найбільше карток "народної дегустації".

На все про все - три дні. Саме стільки ужгородці і гості можуть дегустувати, купувати, обирати переможців та улюблене молоде вино. Колориту додає, що фестиваль відбувається у винних підвалах в центрі Ужгорода. Це ще й зручно, адже у листопаді погода вже не надто тішить сонцем, а цьогоріч за прогнозами, усі три дні буде дощити.

Якщо ж не вдалося потрапити в Ужгород в листопаді – шансів відвідати гамірні закарпатські винні фестивалі ще безліч. Так, вже анонсовано дати чи не найбільш популярного і масштабного фестивалю вина – "Червене вино". Це алкогольно-гастрономічне дійство відбувається в Мукачеві. Цьогоріч "Червене вино-2018" святкуватимуть з 9 по 14 січня.

Поки утворено організаційний комітет фестивалю, який вже активно працює над програмою. Для участі у фестивалі винороби повинні підтвердити наявність обладнання для виробництва вина та підтвердити наявність виносховищ. Минулого ж року фестиваль настільки "розрісся" і став популярним, що було видано спеціальний путівник містом на честь "Червеного вина", а всі місця у готелях були заброньовані ще у жовтні.

Більше того, майже усі готелі підняли тарифи на проживання на 100%. Така ж ситуація була з орендою квартир подобово.

Загалом, у будь-яку пору на Закарпатті можна потрапити в епіцентр винних забав - так, навесні одним з найбільших фестивалів вина є "Сонячний напій", який проводять у квітні-травні, а також "Угочанська лоза" на Виноградівщі. Влітку серед десятків фестивалів, які гуляють на Закарпаття рідко можна знайти такий, на якому б не було представлено продукцію виноробів.

А тим, хто не надто любить людних гулянь, закарпатське вино можна скуштувати, поїхавши безпосередньо до володінь винобові. Так, у Берегівському районі, який відомий своїми винними традиціями ,у відомих виноградарів можна спробувати до 20 сортів неповторних закарпатських вин власного виробництва. Дегустація починається із смакування сухих сортів вин, поступово переходячи до напівсолодких. Далі - найсолодші.

Є у Берегові і старовинний підвалів, вік якого понад 300 років. Гостям пропонуються сухі сорти вин, які виробляються визнаними виноробами Берегівщини з винних сортів винограду за традиційними технологіями. Вино вистоюють у дубових бочках. Схожі підвали є і на Мукачівщині, і в самому Ужгороді. Під час дегустації вин власного виробництва та національних страв, часто проведять екскурсії з захоплюючими розповідями про історію виробництва вин та цікаві традиції, пов'язані із вживанням напою.

Тож самими фестивалями культивування вина на Закарпатті не обмежується. Цей напій настільки важливий для місцевих, що про нього складають історії, анекдоти та легенди. А без вина і кави не обходиться жодна порядна закарпатська гостина.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme