Національний музей Другої світової війни поповнився новими артефактами з Тернопільщини

Понад чотири сотні музейних експонатів, що розповідають про українське націоналістичне підпілля, віднайшли столичні музейники на Тернопільщині

Depo.Тернопіль
19 квітня 2017 10:54
ФОТО: depo.ua

Науковці з Національного музею історії України у Другій світовій війні створили 41 персональний комплекс з 404 музейних предметів, знайдених на теренах Тернопільської області, повідомляє Depo.Хмельницький з посиланням на Prostir.Museum.

Переважна кількість матеріалів відображає участь українців у визвольному та націоналістичному руху в підпіллі протягом 1940-1950 років.

Науковці наголошують, що серед знайдених експонатів варто відзначити матеріали Ярослава Петріва ("Хмеля") - зв'язкового референта Служби Безпеки Бучацького надрайонного проводу Чортківсько-Бережанської округи Подільського краю ОУН. Літній чоловік передав на державне зберігання найбільш дорогу йому річ, з якою не розлучався протягом десятиріч, - "Клятву юного борця за волю України", підписану кров'ю учасників молодіжної націоналістичної організації у 1948 році.

У комплексі Василя Гнатіва ("Горіха") - зв'язкового Самооборонного кущового відділу ОУН в с. Ілавче Теребовлянського району, привертають увагу рукописи часів його перебування у спецпоселенні в Читі.

Поміж знайдених експонатів є також бідон, у якому повстанці Чортківського району переховували документи. Він був знайдений у жовтні 2012 року у лісі поблизу Білої. На жаль, більшість архіву втрачено, але дві брошури та сам бідон поповнили музейну колекцію.

Крім того, внутрішні переселення українців ілюструють фотоматеріали, що розповідають про історію Русилова Бучацького району. Після завершення Другої світової 167 родин з цього села переселили до Дніпропетровської області. А повертатись краяни почали лише після смерті Сталіна.

Артефакти, що збагатили музейну колекцію, представлять широкому загалу на виставці, присвяченій 75-річчю створення Української повстанської армії, та в новій експозиції Національного музею.

До слова, нещодавно у Тернополі відкрили музей діючих старовинних авто.

Більше про події у Тернополі та області читайте на Depo.Хмельницький

Слідкуйте за нашими новинами в соцмережах і долучайтеся до наших груп ВКонтакті, Фейсбук та Твітері