Сонячний чи тепловий: Як провести літо без "ударів"

"Африканське" літо окрім інших спекотних неприємностей несе ризик отримання теплового чи сонячного удару. Уникнути небезпеки можна, дотримуючись простих порад лікарів

Інна Хмільовська

Хоч літо і має своє очевидні плюси – тепло, відпочинок і сонячна погода, не варто забувати про небезпеки, які за ними криються, і можуть мати серйозні наслідки для людини. Зокрема, йдеться про сонячні та теплові удари, а також про сонячні опіки.

Спеціально для Depo.Хмельницький лікарка-терапевтка вищої категорії хмельницької поліклініки КП №4 Наталія Довгалюк пояснила, в чому різниця між тепловим і сонячним ударом, та чому в жодному разі не можна залишати дітей та тварин в автомобілі у спеку.

Лікарка-терапевтка вищої категорії хмельницької поліклініки КП №4 Наталія Довгалюк

"Сонячний удар – це патологічний стан порушення судин головного мозку, більш складний, а тепловий удар – це порушення терморегуляції організму і втрата вологи. Що характерно для нашого регіону на даний момент – це висока температура повітря і підвищена вологість", – зазначає лікарка.

І не лишедовге перебування під сонцем може спричинити удари, досить небезпечними є і автомобілі. Зокрема, від цього страждають маленькі діти та собаки, яких лишають "буквально на п'ять хвилин", самих в автомобілі. "Немовлят дуже часто закривають в машині батьки на п'ять хвилин. А у них специфіка організму така, що дуже швидко втрачають вологу і у важких формах проходить перегрівання", – говорить фахівчиня.

При температурі повітря у 30°C автомобіль за 10 хвилин нагрівається до 42°C, а за 30 – до 51°C.

Сонячний удар

Під час сонячного удару відбувається порушення роботи головного мозку через тривалий вплив сонячних променів на невкриту капелюхом голову. 

За словами лікарки, до групи ризику належать: 

- люди похилого віку;

- люди, які працюють на відкритих місцевостях без головних уборів;

- люди, які відпочивають на сонці;

- немовлята.

Ознаки сонячного удару:

- теплові висипання: скупчення червоних прищиків або маленьких пухирців;

- м’язові спазми в руках, ногах або животі;

- короткочасна втрата свідомості; 

- підвищення температури тіла;

- нудота;

- блювота;

- втома;

- слабкість;

- головний біль;

- запаморочення;

- відсутність пітливості, гаряча, червона або рум’яна суха шкіра;

- швидкий пульс;

- утруднене дихання;

- галюцинації;

- дезорієнтація.

Тепловий удар

За словами лікарки, тепловий удар проявляється головним болем, головокружінням, частим пульсом, нудотою, блюванням, підвищенням температури тіла.

Тепловий удар може виникнути під час високої фізичної активності в тісному приміщенні або у спекотну погоду на вулиці і навіть під час надмірного укутування малюків. Кожні 10 хвилин температура в закритому автомобілі збільшується на 3-5°C, а за одну годину автомобіль на сонці може нагрітись до 70°C.

Як профілактику сонячного і теплового удару лікарка рекомендує обов'язково носити головні убори.

Перша допомога при сонячному та тепловому ударах

При перших симптомах сонячного або теплового удару людину слід перенести в холодок, покласти так, щоб голова була вище відносно тулуба, зняти одяг, а саму її охолодити. Охолоджувати треба поступово: обтерти холодною водою та прикласти під пахви пакетики льоду, або що-небудь прохолодне.

Обов'язково людину треба напоїти холодною водою, краще негазованою. При запамороченні, втраті свідомості дати понюхати ватку, змочену нашатирним спиртом. Якщо у людини блювота, її необхіодно покласти на бік. 

У разі, якщо стан продовжує погіршуватися, негайно викликати швидку допомогу.

Сонячні опіки 

Втім сонячні та теплові удари – не єдина небезкека, яка спіткає влітку. Досить поширеними є також сонячні опіки. Симптоми сонячного опіку не проявляються одразу ж після опромінення, тому може здаватися, що все гаразд. Але це не так. Отримавши сонячний опік, слід діяти негайно:

- швидко сховатися від сонця в прохолодне місце. Якщо є симптоми загального перегрівання — змочити шкіру холодною водою, покласти на великі судини (шия, пах) міхур з льодом, загорнутий у чисту тканину або холодні компреси;

- охолодити ділянку шкіри, яка зазнала опіку — змочити прохолодною водою чи прикласти холодний предмет. Можна прийняти прохолодний душ;

- пити багато рідини, аби уникнути зневоднення;

- прийняти знеболювальне (парацетамол чи ібупрофен), якщо є потреба зменшити біль, набряк та дискомфорт;

- якщо з’являються пухирі, треба накласти пов'язки зі стерильних перев'язувальних засобів з неспиртовими антисептиками (бетадин, хлоргексидин, декасан, октенісепт) та водорозчинними мазями. Поява пухирів та посилення болю можлива на 2-4 добу. Не треба їх чіпати;

- якщо пухирів багато і вони великі (більше ніж 1 см в діаметрі) — необхідно звернутися до лікаря, також – якщо підвищена температура чи не минає біль протягом 48 годин;

- не треба виходити на відкрите сонце, поки опік не загоїться. Носити рекомендують легкий одяг з натуральних тканин, який прикриватиме уражену ділянку шкіри від сонця;

- корисно включити в раціон продукти, багаті на фолієву кислоту і каротиноїди: броколі, шпинат, печінку, моркву, перець, смородину. Їхні нутрієнти допоможуть краще відновитися після опіку. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький