Запасаємося на зиму: Як правильно і надовго зберегти овочі й фрукти свіжими

Розпочався затяжний осінньо-зимовий період, тож необхідно запастися вітамінами для підтримки організму аж до весни. Depo.Хмельницький розповість, як зберігати городину і фрукти аби ласувати звичними смаколиками упродовж холодів

Тетяна Чорна
Журналіст регіональної редакції Depo.Хмельницький
Запасаємося на зиму: Як правильно і надо…

Нерідко овочі та фрукти, закладені "на зиму", уражаються різними хворобами та шкідниками, що призводить до значних втрат через неправильне зберігання. Виявляється, зібрати - це лише початок, головне зуміти зберегти і як найдовше. Є декілька основних умов зберігання городини.

Цибуля ріпчаста

Правильна підготовка цибулі до зберігання - запорука того, що урожай долежить до весни. До цього етапу потрібно дуже серйозно поставитися. Перед тим, як підготувати цибулю до зберігання, потрібно, в першу чергу, її просушити. Час сушіння залежить від температури повітря, розміру та вологості самих овочів. Дрібні цибулини сушать не менше семи днів, а великі - до 20 днів.

Дуже добре зберігати цибулю в косах або вінках (кому як зручніше плести). Тільки важливо перед плетінням переконатися, що листя вже добре просохло, інакше може утворитись гниль. Деякі господині вважають за краще не підвішувати, а закладати цибулю на зберігання (наприклад, в ящики або кошики), тоді перо краще обрізати, залишивши приблизно 3-4 см від голівки. І ще раз перебрати, щоб не закладати на зберігання голівки з пошкодженнями.

Зберігати цибулю потрібно в сухому, прохолодному приміщенні. Ідеальне місце зберігання - горище або навіть комора. У більш вологому приміщення (наприклад, підвалі) потрібно поставити поряд з цибулею сорбенти - попіл, тирсу, які будуть вбирати надлишок вологи. Найкраще зберігаються невеликі головки середнього розміру. Тому в першу чергу треба з'їсти пошкоджені і дрібні цибулинки, потім - найбільші. А середні (5-6 см) мають шанс дожити навіть до червня, коли виростає зелена цибуля.

Часник

Перед зберіганням його слід добре просушити і очистити від засохлої землі. Є декілька способів зберігання часнику. Зберігання в косах - не тільки хороший спосіб, але і відмінний декор для кухні, коли по стінах розвішані красиві великі голівки.

Зберігання в банках: тут головне, щоб часник був добре просушений. Голівки часнику треба розібрати на окремі зубчики. Дуже важливо не пошкодити оболонку і не прогледіти пошкоджений або хворий. Зубчики протягом тижня просушити і скласти у трилітрові банки. Кришками закривати не можна. Просто покласти в сухе тепле місце, він відмінно збережеться.

Зберігання в олії: тут спочатку доведеться попрацювати, зате потім зручно використовувати. Головки розібрати на зубчики, очистити та скласти в банку, а потім залити будь-якою рослинною олією. Зберігати потрібно в темному місці.

Зберігання в борошні: голівки кладуть у картонну коробку і пересипають борошном. Так озимий часник зберігається до наступного врожаю.

Зберігання в холодильнику - таким чином можна зберігати часник, якщо його не багато. Треба очистити зубчики, скласти у скляну банку, закрити кришкою і покласти в холодильник.

Капуста

Зберігати капусту в облаштованому перед холодною зимою підвалі можна різними способами.

"Піраміда": капусту оглядають, прибирають листя, яке нещільно прилягає, і потім складають качани один до одного. Побудова йде таким чином, щоб кожен з качанів верхнього рівня упирався на чотири качани нижнього рівня. Це робиться для того, щоб повітря "гуляло" усередині піраміди і забезпечувався доступ до кожного качана. Такий спосіб гарний для тих дачників, які зібрали високий урожай капусти, але не мають достатніх площ для його зберігання.

У підвішеному стані: до стелі прикріплюється довга балка, на якій і буде висіти капуста. До цієї балки, за допомогою мотузки, прив'язують кожен з качанів. Мотузкою обв'язують довгий хвостик капусти (качан).

У харчовій плівці: кожен качан капусти слід звільнити від погано прилеглого листя, аж до "білого аркуша". Качан слід обрізати "під корінь". Далі кожен качан необхідно щільно замотати плівкою. Під час цієї процедури треба ретельно стежити за тим, аби між капустою і плівкою не залишалося повітряних капсул. Обгорнути головки плівкою потрібно мінімум в два шари.

В земляних канавах: після того, як урожай зібраний, виривають канави. У ці канави викладаються головки капусти качан вгору. Зверху капуста засипається шаром землі.

В глині: для того, щоб зберегти капусту цим способом, слід до кожного качана прив'язати мотузку, зняти відстаючі листки, і тільки потім кожну головку потрібно обмастити густою глиною. Після того, як глина висохне (на відкритому повітрі), капусту переносять в льох і підвішують до балок. Цей спосіб надійно захищає капусту від гниття, в'янення і розвитку всіляких хвороб.

У піску: капусту, придатну для тривалого зберігання, складають у коробки і пересипають піском.

У газетах: кожен качан обгортається газетами. Закутані газетами головки можна зберігати просто на полицях льоху.

Морква

Найкращим місцем для зберігання моркви взиму є погріб. Саме там найчастіше бувають оптимальні умови: невисока плюсова температура (1-2 градуси тепла) і вологість близько 80–95%, помірна вентиляція.

Є кілька способів зберігання моркви у погребі.

Морквини укладаються на п'ятисантиметровий прошарок з піску і засипаються так, щоб наступний ряд не торкався попереднього. Пісок рекомендується змішати з деревним вугіллям, яке запобігає гниттю.

Також можна зберігати в ящиках з хвойною тирсою. У хвої містяться речовини, які не дають коренеплодам проростати і заважають розвиватися бактеріям.

Можна зберігати моркву в поліетиленових мішках. Мішки залишаються відкритими, а для додаткової вентиляції вирізають отвори в нижній частині мішка.

За відсутності погріба моркву можна зберігати взимку і на грядці. Для цього потрібно обрізати бадилля коренеплоду, залишеного в землі, засипати грядку вологим піском і накрити плівкою. Плівку засипати тирсою, листям або перегноєм. Потім потрібно накрити це все ще одним шаром плівки. Під "шубою" морква добре перезимує прямо в землі.

Картопля

Для українців картопля - "стратегічний" продукт харчування нарівні із хлібом. З неї готують безліч страв, тому питання про її зберігання є нагальним. Важливо знати, як зберігати картоплю всю зиму при мінімальних втратах кількості і якості.

Є багато перевірених роками способів зберігання цієї культури. У деяких селах картоплю досі зберігають у траншеях, накриваючи бульби великим шаром соломи і дерену.

У погребі чи підвалі картоплю можна зберігати насипом у засіках, однак більш правильним є розміщення її в ящиках або контейнерах висотою від 60 до 90 см, що мають у бічних стінках невеликі отвори для доступу повітря. Встановлювати такі ящики слід на підставки, забезпечуючи повітряний просвіт в 15-20 см між їх дном і підлогою льоху. Такий же просвіт необхідний між бічними стінками ящиків та стінами підвалу.

Щоб уникнути запотівання верхнього шару картоплі, її рекомендується накрити підручним гігроскопічним матеріалом: рогожею, грубою ковдрою або мішковиною. Добре вбирають вологу розташовані поверх картоплі мішки, наповнені деревною стружкою або тирсою. Багато хто поверх картоплі розкладає шарами буряки. Вони забирають у картоплі надлишкову вологу, в результаті й картопля залишається сухою, і буряки не в'януть. Аналогічною властивістю володіють і корені хрону.

Зберігання фруктів взимку

Для зберігання придатні виключно неушкоджені фрукти.

Яблука та груші укладають в дерев'яні ящики, пересипають сухою тирсою, стружкою, сіном. Дуже хороший результат отримується від зберігання плодів, загорнутих у спеціальний папір, оброблений олією. Так можна запобігти масовому гниттю. Плоди бажано тримати подалі від овочів, які сильно пахнуть. Оптимальна температура 0-5°С, а вологість 85 - 90%.

Зберігання зелені

Не надто довго, але досить тривалий час, можна зберігати свіжими не тільки овочі, фрукти і коренеплоди, а й зелень. Для цього зелену цибулю, петрушку, кріп, салат загортають в тонкий харчовий поліетилен окремо і відправляють в холодильник. Всю зелень попередньо слід висушити від вологи. Можна зберігати свіжу зелень в прохолодному місці, опустивши обрізані кінчики стебел в ємність з водою. Так вона не зіпсується кілька днів.

Загалом же слід просто пам'ятати правила для закладки на зберігання овочів, коренеплодів і фруктів на зиму. Вони повинні бути: абсолютно здоровими, без видимих ​​пошкоджень, очищеними від землі та інших забруднень, добре підсушеними, зібраними на стадії нормальної зрілості.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme