Що бійці АТО думають про "дідів Морозів" з петардами

Напередодні новорічних свят в суспільстві розгортається нежартівний конфлікт

Що бійці АТО думають про "дідів Морозів"…

Причиною його стало використання піротехніки в цей період. Подекуди в соцмережах, навіть, обіцяють "не стриматись і набити петардистам обличчя",  а дехто, взагалі, закликає приєднуватись в Новорічну ніч до народних патрулів та погрожує людям, які планують запускати салюти, влаштувати на них полювання з використанням пневматичної зброї.

В соціальних мережах все виглядає так, ніби люди переконують один до одного в тому, з чим і так всі згодні. Останніми днями з’явилось багато закликів відмовитись від феєрверків, а кошти, що планувалось виділити на них, передати волонтерам для бійців в АТО чи для поранених. Волонтери намагаються пояснити, що військові звикли ховатись при вибухах, наводять приклади як діти-переселенці тікають, коли на вулиці запускаються салюти, а батьки потім не можуть їх заспокоїти. В Україні існують законодавчі заборони неліцензованої торгівлі піротехнікою. В Києві діє заборона на її використання до завершення АТО. Порушникам загрожує адміністративна відповідальність.

Та попри всі заходи, напередодні новорічних свят на вулицях міст масово  з’являються торговці "з полу", що всім охочім продають феєрверки, ракети, та іншу розважальну піротехніку. В 5 з 5 таких нелегальних пунктів продажу Depo запропонували і петарди, і салюти, і додатково з під прилавку "щось міцніше". Кажуть, що попит на цю продукцію за останні кілька років майже не змінився.

Depo запитав у бійців та волонтерів про їхнє ставлення до салютів на новорічні свята. Можна сказати, що ставлення у більшості цих людей до феєрверків ще менш толерантне, ніж це висловлюється у соціальних мережах.

Роман, інженер, демобілізований з зони АТО після поранення:

Петарди, салюти, феєрверки використовувати не можна. Адже їх масове застосування відволікає увагу людей та правоохоронних органів, чого не можна робити в умовах підвищеної загрози терактів. Крім того, це просто неетично по відношенню до дітей-переселнців та військовослужбовців, що повернулися із зони АТО. В останніх це викликає адекватну, але незвичну для мирних міст реакцію, тож може призвести до конфліктів.  Для підлітків, що найчастіше користуються піротехнікою, це також небезпечно.

Якщо й будуть салюти на новорічні свята, то вони мають бути організованими у спеціально відведених місцях, узгодженими. Запускати їх мають спеціалісти-піротехніки. Хоча в країні в якій іде війна це не найкращий спосіб витрачати гроші – ліпше передати їх на допомогу армії та пораненим.

Капітан Ігор Ткаченко, заступник командира 11-го батальйона "Київська Русь":

Піротехніку під час війни використовувати не можна. Ні в якій мірі. Салюти, петарди та подібні вироби мають бути під забороною. Контроль треба покласти на патрульну поліцію, а порушників відправити в АТО на передок.

Що бійці АТО думають про "дідів Морозів" з петардами - фото 1

Дмитро, волонтер, їздить на передову:

В мирний час в салютах та феєрверках, які запускаються на свята з дотриманням правил безпеки не має нічого поганого. В час війни – бавитись піротехнікою категорично не можна. Взагалі ж ті, хто стверджує, що "без петард не буде свята" - люди з обмеженою фантазією. Петарди це просто і недорого: купив-підпалив-бахнуло-зрадів. Якщо планувати святкові розваги заздалегідь, придумати цікаву програму, ігри – то весело буде і без салютів. А якщо комусь дуже хочеться - є бенгальські вогні, серпантин, конфетті – речі без звукових ефектів. Відповідальність за продаж несертифікованих піротехнічних виробів треба посилити, особливо, у разі якщо є факти, коли такі вироби продавались дітям.

Ірина, волонтер, їздить на передову:

Раніше, до війни, спокійно ставилась до салютів, тепер ці вибухи дратують. Зазвичай військові відрізняють вибухи за характером звуку, але звертають увагу все одно. Бачила як бійці пригинаються від неочікуваних різких звуків, як військовослужбовець у шпиталі з поламаною ногою з просоння падає на підлогу, адже поруч у нічному клубі влаштували феєрверк. Це не страх, - це нормальна реакція, базовий навик виживання на війні. Там реагувати на вибухи досить швидко вчишся. Для того ж щоб знов звикнути до мирного життя потрібен певний час. Але багато людей у мирних містах цього не розуміють. Самі військові здебільшого ставляться до таких речей більш-менш спокійно, а от неадекватна реакція оточуючих і справді може стати причиною конфлікту.

Якщо говорити про салюти, що влаштовуються місцевою владою, то вони безпечні і видовищні, але виходять дуже дорогими. Ці кошти, й справді, можна використати більш раціонально. Наприклад, закупити новорічні подарунки дітям учасників АТО.

Мирослав, волонтер, їздить на передову:

Салютів у нас вистачає на війні. У час коли вирішується доля країни, хлопці, що зараз на передовій, єдині на кому тримається вільна Україна. Їм ці салюти точно не потрібні. З неповнолітніми треба проводити профілактичну роз’яснювальну роботу. Дорослі ж за застосування піротехніки мають нести відповідальність за законом, адже салюти зараз заборонені.

Вікторія Бурова, психолог, психотерапевт, координатор київського представництва мережі центрів психологічної допомоги "Крок назустріч"

Влаштування приватних феєрверків у військовий час неприпустиме. Як на людей, що приїхали з зони АТО (військові, вимушені переселенці), так і на тих, хто проживає на території мирної частини країни, в якій іде війна, неочікувані різкі звуки справляють дуже негативний вплив. Такі вибухи провокують спогади та страхи у мирних мешканців, можуть спричинити загострення посттравматичного стресового розладу (ПТСР) у військовослужбовців, а також у людей, які потрапили під обстріли. Особливо варто пам’ятати про дітей, що сиділи в підвалах після бомбардувань. Подібні розваги абсолютно нелюдяні по відношенню до них і нешанобливі по відношенню до громадян України!

Попри все існує й інша думка.

Олександр, солдат, 5 місяців в АТО:

Ми тут для того, щоб вдома продовжували жити мирним життям. Я хочу щоб мій син з дружиною пішов до міськради на ялинку, і щоб там для дітей влаштували хоч якийсь феєрверк, він їх дуже любить. Єдине, що я проти вільного продажу піротехніки, в першу чергу дітям. Але тут війна ні до чого, я й раніше дотримувався такої ж думки.

Нагадаємо, що піротехнічна продукція, яка продається на вулиці не має жодних ліцензій чи сертифікатів, зберігатись могла в будь-яких умовах, а на за заподіяну шкоду здоров’ю чи майну ніхто не несе відповідальності.

Торгівля без ліцензії процвітає і в інтернеті. В мережі є багато сайтів, на яких можна замовити дуже потужні піротехнічні вироби. Часто трапляються й такі, що не мають ні фізичної адреси, ні сертифікатів на товар, ні дозволів на здійснення торгівлі – лише мобільний телефон та номер карткового рахунку для оплати. В 4 з 5 інтернет-магазинів Depo повідомили, що сертифікатів вони не мають та відповідальності не несуть. В одному з них запевнили, що весь товар у них «нормальний». А ось в іншому сказали, що на весь товар діє гарантія, яка полягає в тому, що якщо виріб спрацював не так як мав би, то його треба надіслати продавцю і його безкоштовно замінять. На питання, хто відповідатиме у разі «якщо виріб спрацює не так і завдасть шкоди здоров’ю?» відповіли, - «якщо людина боїться, то хай дивиться феєрверк по телевізору». Лише в одному магазині  повідомили, що на всю продукцію мають сертифікати та можуть надіслати їх копії та чек на купівлю, але додали, що продавець несе відповідальність тільки за умови зберігання на складі, за саму ж якість продукції відповідає виробник, що знаходиться в іншій країні.

Фото: УНІАН

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme