Відроджена святиня: Як у Кам'янці-Подільському відновили 700-річну церкву-фортецю (ФОТО)

Петропавлівська церква, що розташована у Старому місті, заснована понад 700 років тому та пройшла тернистий шлях до відродження та процвітання завдяки настоятелю та активним парафіянам

Тетяна Чорна

В середині XVI століття у древньому Кам'янці-Подільському налічувалося 10 православних церков. Серед них – церква святих апостолів Петра і Павла, що збереглася до наших днів у північній частині Старого міста на вулиці Татарській.

Архітектура Петропавлівської церкви позбавлена декору, вона проста, сувора, носить оборонний характер. Наприкінці XVIII століття церкву зміцнено контрфорсами. 1834 року до західного фасаду прибудовано дзвіницю в стилі класицизму, а у 1889 році над середньою частиною храму надбудовано дерев'яний глухий купол, до дзвіниці з північного боку прибудовано ризницю.

Коли саме збудовано Петропавлівську церкву - документально невідомо. Микола Петров у книзі "Подолия. Историческое описание" (1891 рік) висловив думку, що, можливо, її побудовано ще за князів Коріатовичів (тобто в XIV столітті). Достовірнішою датою спорудження церкви є 1580 рік. Саме цю дату встановили 1834 року, коли прибудовували дзвіницю. А найдавніші документальні згадки про Петропавлівську церкву сягають останнього десятиліття XІV століття. 

Зараз святиня має довершений, доглянутий вигляд. Усе завдяки настоятелю протоієрею Олександру Цісару, що з 15 жовтня 2009 року і дотепер є настоятелем парафії "Святих первоверховних апостолів Петра і Павла", та активним парафіянам, що у складні часи долучалися матеріально до відбудови та відновлення храму.

Отець Олександр також є військовим капеланом унікальної 48-ї інженерної бригади.

Пам'ятною віхою в історії храму стало 21 липня 1998 року, коли під час короткочасного від відання Кам'янця-Подільського предстоятель Української Православної Церкви Київського Патріархату Святійший Патріарх Київський і всія Руси-України Філарет провів Богослужіння в Петропавлівській церкві.

Сьогодні Кам'янець-Подільська церква святих апостолів Петра і Павла належить до Православної Церкви України.

Ось такий вигляд має відроджений храм у Кам'янці нині (фото "до" та "після"):

Як реставрували та відновлювали святиню:

І ось яка краса вийшла:

Розповідаючи про церкву, необхідно детальніше зупинитися на особі настоятеля. Протоієрей Олександр Цісар – вкрай активний священник. В часи пандемії отець Олександр чи не першим закликав людей бути свідомими, утриматися від відвідування храму, та навіть збирав поминальні записки онлайн. Відтоді практика онлайн-трансляцій богослужінь у Петропавлівській церкві стала вже традиційною.

У мережі можна віднайти безліч світлин відновленого храму, а сам отець Олександр поділився з редакцією Depo.Хмельницький фотографіями, на яких можна простежити і оцінити той вклад, що зроблено у відродження святині.

Нині Петропавлівська церква – немов квітучий сад: тут квітнуть троянди, буяє зелень, в повітрі витає благодать.

"Намолена віками, сивочола красуня, якій більш ніж 700 років. Окраса старого Кам‘янця. Історично перша церква в Хмельницькій області, де в 1990 році зазвучала молитва рідною мовою", – так любовно описує храм протоієрей Олександр Цісар.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький