Вибори під час ковіду: Як проголосувати хворим на коронавірус, з температурою або на самоізоляції

Розповідаємо, як проголосувати на місцевих виборах, якщо ви температурите, почуваєтеся зле, маєте вже підтверджений ковід чи чекаєте на результати тестів

Економічний і політичний оглядач
Вибори під час ковіду:  Як проголосувати…

Під акомпанемент передбачень щодо перенесення виборів через пандемію COVID-19 ЦВК та підпорядковані їй виборчі комісії намагаються організувати процес голосування 25 жовтня таким чином, аби вибори відбулися з максимальною безпекою і при цьому правом голосу могли б скористатись як уражені коронавірусом, так і самоізольовані особи, що перебувають "під підозрою".

Як проголосувати на самоізоляції

Регламент проведення виборів під час пандемії розробив і затвердив уряд. У відповідній постанові йдеться про те, що хворі на коронавірусну хворобу чи з підозрою на неї можуть заздалегідь подати заяву до дільничної комісії, аби отримати можливість проголосувати вдома. Результатом розгляду такої заяви має стати візит в день виборів так званої "виїзної бригади" членів ДВК (дільничної виборчої комісії), яка привезе бюлетені додому та після заповнення прийме їх у скриньку. За регламентом, ці особи мають бути у засобах особистого захисту - тих, які використовують лікарі для контактів і хворими і які називають "космонавтами".

У ЦВК закликають всіх бути свідомими і якнайактивніше користуватись правом на виклик бригади, щоби не піддавати ризику членів комісій, спостерігачів та інших виборців своїм візитом на дільницю. "Сподіваємось, свідомі виборці, що хворіють на Covid-19 і ті, хто на самоізоляції — це одні і ті ж люди, - звертається ЦВК у соцмережах і роз'яснює, - Проголосувати можна буде вдома. Для цього, не пізніше ніж до 20:00 години останньої п’ятниці перед днем голосування треба звернутись із заявою у довільній формі до тієї дільничної комісії, де ви голосуєте, додавши медичну довідку від сімейного лікаря чи установи охорони здоров’я, де ви перебуваєте на обліку (яку попередньо потрібно буде отримати)".

Звісно, процедура не є надто простою, як виходить з роз'яснення Центрвиборчкому. Адже для того, аби отримати шанс на візит бригади (ми не хочемо вас демотивувати, але ще незрозуміло, скільки цих бригад і чи на всіх їх вистачить), перед тим потрібно здійснити як мінімум два самостійних візити - спочатку за довідкою до сімейного лікаря чи в лікарню, а потім - безпосередньо на дільницю з цією довідкою та заявою. Щоправда, як вдалося дізнатись на дільницях, тут не вимагають, аби виборець прибув із заявою особисто - досить буде, якщо прийде хтось з родичів чи знайомих. А сам виборець зустріне бригаду з паспортом.

Як проголосувати хворим на коронавірус в лікарні

Аналогічну процедуру голосування буде застосовано і до пацієнтів інфекційних стаціонарів. Щоправда, довідки та заяви лікарня передасть у комісію централізовано і бригада членів виборчої комісії за один візит в день виборів зафіксує виборчу волю всіх, хто перебуває в лікарні. Тим більше, що в багатьох лікарнях будуть утворені так звані спецдільниці, члени яких і проведуть процедуру голосування серед тих, хто лежить в інфекційних відділеннях.

За словами посадових осіб ЦВК, до складу виїзної бригади має входити троє членів ДВК. Ту окрему скриньку, в яку вони зберуть бюлетені хворих, привезуть на дільницю і відкриють та підрахують разом з усіма іншими після завершення процедури голосування о 20.00.

Ви прийшли на виборчу дільницю з температурою - що робити

Організатори виборів передбачають, що до дільниць потягнуться й громадяни, які вирішили обійти складнощі з отриманням довідки і таки прийти проголосувати, незважаючи на симптоми коронавірусної хвороби. Або у день голосування почали почуватися зле. Або взагалі не знали, що в них підвищена температура - бувають і такі.

На вході до дільниці кожному виборцю вимірюватимуть температуру і для тих, в кого вона виявиться підвищеною, планують обладнати окремий пост, де член комісії у захисному костюмі так само перевірить документи, видаватиме бюлетені, але направлятиме у окрему "коронавірусну" кабінку для голосування, яка буде дещо відділена від інших. Також таких осіб намагатимуться виводити з дільниць шляхами, які не перетинатимуться зі шляхами інших виборців. 

В цій схемі є одне розузгодження: всі виборці, що отримують бюлетені, мають розписатись у відмовідному журналі. Але носити і передавати ці журнали неможна. Тому людині з симтомами ГРВІ так чи і інакше доведеться контактувати не тільки зі спеціально захищеним членом комісії, якого виділять для обслуговування, а й підходити до столу, де треба буде розписатись і отримати бюлетені.

За голосування без маски штрафуватимуть

До речі, така ж процедура передбачена і для виборців, що відмовляться дотримуватись маскового режиму. Їм не відмовлять у праві голосу, але проведуть окремим шляхом до окремої кабінки. А потім неодмінно оштрафують за порушення встановлених санітарно-епідеміологічних норм, обіцяє головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко.

"У випадку, якщо людина відмовляється одягнути маску на рота і ніс, її все одно треба допустити до здійснення виборчого права, але за таким процесом як і людину з ознаками ГРВІ. Проте після здійснення свого виборчого права, особа без маски повинна нести адміністративну відповідальність за порушення чинного законодавства, відвідуючи громадську будівлю, якою є виборча дільниця", - зазначив  посадовець під час круглого столу на тему "Місцеві вибори 2020 і COVID-19".

Захист від коронавірусу на виборчих дільницях

Масове скупчення людей під час проведення голосування є головним фактором ризику, адже у закритому приміщенні вірус розповсюджується швидше. Саме через можливість різкого стрибка статистики захворювань і точаться, за офіційною версією, (а за неофіційною - через нинішні низькі рейтинги "слуг") розмови про можливість перенесення виборів на більш сприятливий період.

Втім, у владі розуміють, що поруч з ризиками "коронавірусного стрибка" є й ризик всебічного невдоволення через скасування виборів. Тому видається сумнівним, що вони на такий крок наважаться. 

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов говорить, що на виборчих дільницях буде передбачено весь комплекс протиепідемічних заходів: масковий режим, дотримання дистанції, наявність антисептиків, люди повинні використовувати свою ручку. Члени комісії будуть у масках, рукавичках та захисних прозорих щитках. Проте, зазначає Степанов, забезпечення всим цим лягає на місцеві бюджети. А тут вже можливі нюанси: від відсутності необхідних коштів до небажання і навіть саботування процесу з боку місцевих чиновників.

Експерти також вважають ризикованою організацію голосування за місцем перебування людей на самоізоляції та у лікарнях. Адже з точки зору здорового глузду, члени виїзної бригади мають, як і лікарі "швидких", що виїжджають до коронавірусних хворих, змінювати захисні костюми після кожного відвідування хворого голосувальника. А якщо таких голосувальників на дільниці буде не один, і не десять? Адже для, скажімо, "червоних" зон є характерною велика щільність самоізольованих хворих і потенційно хворих. Плюс, стрімке зростання статистики свідчить, що за два тижні, які залишилися до дня виборів, показники можуть зростати ще швидше.

Якщо захворіють члени виборчкомів - ті, хто забезпечують проведення виборів

Неабияким ризиком також є захворюваність серед членів виборчкомів. Зараз члени тервиборчкомів мають досить щільний контакт з колегами та іншими учасниками виборчого процесу в ході підготовки до виборів. Скоро до них приєднаються і члени дільничних виборчих комісій. В тервиборчкомах, до речі, вже фіксуються ситуації, коли на засіданні немає достатньої кількості членів для наявності кворуму - люди або хворіють, або просто уникають ризиків, відвідуючи зібрання. Показовим в цьому контексті є приклад ЦВК, де вже зафіксовано 34 захворілих на COVID-19

Тому є ризик, що до дня голосування багато комісій просто опиняться у ситуації неукомплектованості: нікому буде видавати бюлетені, проводити підрахунок голосів та ухвалювати рішення. Тим більше, що членам ДВК доведеться мати контакт з великою кількістю потенційно небезпечних бюлетенів. І цей контакт буде дуже довгим, враховуючи кількість бюлетенів і нюанси підрахунку. Очікується, що ця виборча ніч виявиться безпрецедентно довгою саме через складну процедуру підрахунку голосів.

Всі ці нюанси, говорять у ЦВК, можуть призвести до раптового виключення з виборчого процесу великої кількості членів ТВК та ДВК. А ефективної процедури оперативної заміни членів комісій, що вибувають, просто не передбачено. І на виборах може статись колапс.

Аби цього уникнути, Центрвиборчком звернувся до Верховної Ради з низкою пропозицій, однією з яких є запровадження у законі про вибори можливості заміщення членів ВК. Але поки що депутати не спромоглися відповідний проект розглянути. Тому ситуація залишається підвішеною.

Єдиний спосіб скасувати місцеві вибори-2020 - надзвичайний стан

Тим часом у політикумі все активніше обговорюється перспектива скасування чи перенесення виборів. Без порушень Конституції це можна зробити лише через проголошення надзвичайного або військового стану. Цей стан може оголосити президент, але його має також акцептувати і Верховна Рада.

Минулого разу на такий експеримент пішов попередній голова держави Петро Порошенко, який в листопаді 2018 року, після захоплення Росією українських моряків у Керченській протоці, ввів у дію рішення РНБО про запровадження воєнного стану в декількох областях України. Тоді багато експертів говорили про те, що президент зробив це заради відстрочення президентських виборів. Втім, вибори тоді відбулися.

Читайте також - Коронавірус і рейтинги: Чи підпишуть "слуги" собі вирок перенесенням виборів

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme