Виборча кампанія на Хмельниччині: Перші порушення та поодинокі візити кандидатів в Президенти

В області зафіксували лише п'ять порушень передвиборчої агітації і ті без ознак криміналу

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Виборча кампанія на Хмельниччині: Перші…

Найбільш поширеними порушеннями, які впродовж двох місяців виборчої кампанії фіксували в області спостерігачі Громадянської мережі "ОПОРА", стали розповсюдження агітаційної продукції без вихідних даних та публікація замовних матеріалів у ЗМІ. Тенденцією назвають і проведення агітаційних заходів у навчальних закладах.  Крім того, в регіоні неодноразово траплялися випадки, що мають ознаки порушення принципу рівних можливостей та вільних і конкурентних виборів.

Загалом за період передвиборчої кампанії до поліції надійшло 21 звернення, пов’язане так чи інакше із виборчим процесом. Жодного кримінального провадження не було відрито, копи склали п’ять протоколів про адмінправопорушення, які скеровані до суду.  

Речниця ж міськрайонного суду Алла Плінська уточняє, що жодної виборчої справи, будь-яких звернень від громадян також немає, натомість судді готуються: "Є вже графік чергувань суддів та апарату на період виборів, готові найтиповіші зразки позовних заяв, зробили у формі бланків для заповнення аби пришвидшити час розгляду і для зручності."

"Одним із найбільш поширених порушень за два місяці, що минули від офіційного старту виборчої кампанії, на Хмельниччині стало розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів без вихідних даних. Такий випадок, зокрема, фіксували у Шепетівці, де з наметів "Об’єднання "Самопоміч" роздавали агітацію за Андрія Садового, - каже координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Хмельницькій області Андрій Попик. - Крім того, у Шепетівці, Славуті та Хмельницькому виявляли білборди з рекламою Анатолія Гриценка, на яких також не було вихідних відомостей."

Неодноразово в регіоні "ОПОРА" фіксувала ситуації з ознаками порушення принципу рівних можливостей та вільних і конкурентних виборів. Йдеться, зокрема, про навчання для "волонтерів", що мали проводити "соцопитування" на користь чинного президента, під час якого встановили використання адмінресурсу для залучення працівників бюджетних установ до участі в цьому "опитуванні"; повідомлення на табличці, розміщеній на недобудованій амбулаторії, про причетність на той момент потенційного кандидата до будівництва, що насправді фінансується за кошти державної субвенції; урочисте вручення представникам амбулаторій ключів від нових авто, під час якого наголошували на перевагах чинного Глави держави та на необхідності продовження його курсу після виборів; поширення на сайтах обласної державної адміністрації та райдержадмінстрацій тексту виступу Президента України, у якому він повідомив про намір балотуватися. 

"Тенденцією цієї виборчої кампанії уже можемо назвати і агітацію в навчальних  закладах. Такі випадки ми зафіксували на Віньковеччині та в Хмельницькому," – зазначив Андрій Попик.

В одній зі шкіл Віньковецького району в робочий час відбулася зустріч педагогів із депутатом районної ради і водночас довіреною особою кандидата на пост Президента України Руслана Кошулинського. Під час зустрічі депутат роздавав газету з агітацією та радив звернути увагу на кандидата, якого представляє.

Учнів та викладачів Хмельницького центру ПТО сфери послуг зібрали в актовому залі для зустрічі з депутатом обласної ради Віталієм Олуйком (22 лютого ЦВК зареєструвала його довіреною особою кандидата Петра Порошенка в 188 окрузі). Гість зробив порівняльний аналіз кандидатів, розповівши при цьому про переваги чинного президента і недоліки його конкурентів. При виході із залу роздавали агітаційну продукцію Петра Порошенка.

А в актовому залі Хмельницького обласного ліцею-інтернату зібрали працівників ліцею та працівників і слухачів курсів Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти на зустріч із головою Хмельницької ОДА, під час якої він, з-поміж іншого, розказував про досягнення чинного президента.

А от нещодано заступник голови Служби безпеки України Віктор Кононенко під час брифінгу заявив, що в результаті обшуків, які провели у членів угруповання, яке мало на меті масштабний підкуп виборців, вилучили десятки тисяч доларів, розписки про виплату коштів та інші документи. Щонайменше планувалось витратити на підкуп виборців три мільйони гривень якраз на Хмельниччині. Проте деталей спецоперації "виборча піраміда" в СБУ не розголошують.

Як розповіла прес-секретарка ДБР Ярина Петруша, йде мова про створену мережу за принципом "піраміди": керівник штабу виборчого округу - керівник сектору - старший виборчої дільниці - спостерігач - агітатор - виборець. Вона додала, що обшуки проводились за підозрою у створенні злочинної організації мета якої - масовий підкуп виборців та фальсифікація результатів виборів - ч.1 ст.255 КК України.

Як розповів Андрій Попик, упродовж двох місяців на Хмельниччину навідалися лише четверо кандидатів на пост Президента України. Анатолій Гриценко та Андрій Садовий зустрілися з виборцями в Кам’янці-Подільському, Віталій Купрій побував у Кам’янці-Подільському та Хмельницькому, Олег Ляшко відвідав Деражню та Летичів, де, до речі, відзначився висловлюваннями, що можуть спричинити до розпалювання расової ворожнечі.

На Хмельниччині під час виборів працюватиме більше 1,5 тис. дільниць. Поліцейські й надзвичайники вже зараз готуються до посиленного режиму роботи - провели навіть усілякі навчання.

В області утворено сім окружних виборчих комісій, у яких, за попередніми підрахунками ОПОРИ, працюватиме 252 особи – представники 37 кандидатів. Попередній досвід роботи у виборчих комісіях мають 58 (23%) із них, а більшість членів комісій становлять жінки – їх 56%. Однак ці цифри не є остаточними, оскільки продовжуються заміни членів комісій. У всіх територіальних виборчих округах області окружні виборчі комісії вчасно провели перші засідання, які були повноважними.

Задля недопущення спроб дестабілізації громадського порядку та протидії розвідувально-підривній діяльності з боку ворожих спецслужб в СБУ області просять громадян інформувати правоохоронців у випадках наявності інформації: про підготовку до скоєння терористичних актів, посягання на життя державного чи громадського діяча, а також суб'єктів виборчого процесу; про факти посягань на суб'єктів виборчого процесу, виборчі штаби, окружні чи дільничні виборчі комісії; про злочини проти виборчих прав і свобод громадянина, передбачених статтями 157-160 Кримінального кодексу України.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme