ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

В Одесі Саакашвілі висиджує яйце з політичною смертю Яценюка

В разі успіху Саакашвілі Порошенко наочно продемонструє невисокі якості коаліційного уряду з Арсенієм Яценюком на чолі
Depo.
10 червня 2015 13:30
ФОТО: depo.ua
В Одесі Саакашвілі висиджує яйце з політичною смертю Яценюка
В Одесі Саакашвілі висиджує яйце з політичною смертю Яценюка

Новини з Одеської області стають дедалі цікавішими. Саакашвілі, призначення якого викликало хвилю сумнівів в багатьох українців, а разом з тим - нестримні й вишукані веселощі наших "російських друзів", "весільним генералом" явно не став.

На відміну від українського уряду, який багато говорить про реформи в неозначеному майбутньому і не пропускає нагоди поскаржитись на нездоланні складнощі в сумному сьогоденні, грузинський екс-президент достатньо чітко і прозоро охарактеризував свої цілі і терміни для їх досягнення.

При тому він зумів завести в силовий блок своїх соратників - екс-генпрокурора Грузії Зураба Адеішвілі (прокуратура) і міліцейського генерала Ґіорґі Лорткіпанідзе (МВС). В подібний спосіб грузинський екс-президент сильно послабив можливість списати ймовірний провал свого антикорупційного походу на "неправильних" силовиків.

Складається враження, що Михаїл Саакашвілі всерйоз збирається досягнути задекларованих цілей по декриміналізації Одещини і перетворенні її на інвестиційно привабливий курортний регіон. Або стати політичним банкрутом в разі невдачі цієї спроби.

Зрозуміло, що мотивація Саакашвілі, ймовірно, пов'язана не тільки і навіть не стільки зі щастям і благополуччям одеситів, як з бажанням довести одному давньому, скажемо так, знайомцю у великій північно-східні країні, що екс-президент все ще здатен йому протистояти - навіть після всього, що трапилось в Грузії. Протистояти, використовуючи весь свій політичний і адміністративний хист для створення форпосту протидії отому самому чоловікові. А може, щось довести Саакашвілі хоче не так Путіну, як самому собі...

Врешті, все це психоаналіз, який становитиме інтерес хіба для біографів Саакашвілі. Ці обставини мало впливатимуть на подальший розвиток подій на Одещині.

Цікаво інше. Цікавою є поведінка президента України, який поки ніяким чином не порушує карт-бланш новопризначеного одеського губернатора. І навіть трішки-трішки ризикує своїм рейтингом, дозволяючи грузинському екс-президенту заводити вірних "варягів" на ключові посади.

Пояснити таку ситуацію можна лишень щирою зацікавленістю Петра Олексійовича в успіхах одесько-грузинських починань. Продемонструвавши можливість радикальних і ефективних реформ в одній з найбільш корумпованих областей, Саакашвілі дасть в руки Порошенку яйце з політичною смертю Яценюка. Дії якого є достатньо блідими і безсистемними і самі по собі, а на тлі якогось успішного прикладу виглядатимуть взагалі катастрофічно. До речі, запрошення Саші Боровика на роботу до Одеської ОДА - яскравий натяк на різницю підходів між Яценюком і Саакашвілі.

При тому грузинський екс-президент є ідеальною кандидатурою на роль "кіллера Яценюка". По-перше, в нього є реальні шанси щось зробити - в силу досвіду і особистих якостей. По-друге, у нього поки відсутні ширші політичні амбіції, які б зараз могли стати небезпечним для самого Порошенка. І тут Порошенко цілком справедливо може апелювати до українців - от, мовляв, я взяв на власний контроль Одещину, призначив свою людину, дав їй сформувати команду і діяти без будь-яких стримань - є результат. З, іншого боку, в масштабах країни, Президент Порошенко, зв'язаний коаліційною угодою, квотним принципом призначення міністрів та іншими речами, які від мене не залежать. От і нема результату. Отже робіть висновки - кому треба більше голосів віддавати і кому треба більше повноважень.

І, по-третє, провал Саакашвілі - якщо такий трапиться - не надто сильно зашкодить рейтингу українського президента. Навіть дасть йому можливість сказати "я випробував всі способи".

Залишається відкритим, звичайно, недипломатичне питання про те, наскільки ефективно виглядатиме сам Порошенко і його команда з АП і в Кабміні на тлі грузинського реформатора, якщо той таки доб'ється помітних успіхів. Хоча й тоді Петро Олексійович може зіграти роль "мудрого падишаха, який привів доброго візира".

Читайте також ТОП-15 обіцянок Саакашвілі