Ув'язненими Меджибіжської фортеці називають себе жартома волонтери, що працюють на її відновленні(ФОТО)

Пару десятків волонтерів разом із науковцями відкривають таємниці Меджибіжської фортеці та відновлюють аж надто сиву давнину

Ув'язненими Меджибіжської фортеці назива…

Експедиція працює в підземеллях, для визначення міцності зруйнованого палацу Синявських. Разом з тим і проводить верхолазні роботи - відновлюють "зубчики" на мурах, повідомляє Хмельницький.depo.ua.

Ув'язненими Меджибіжської фортеці називають себе жартома волонтери, що працюють на її відновленні - фото 1

"Життя фортеці - це люди, які тут зустрічають сонце і наповнюють її гомоном і рухом",- каже директор музею-заповідника Олег Погорілець. І додає: "Дякуючи волонтерам, тисячолітня історія древньої фортеці та історико-культурного заповідника стає доступнішою. Добровольці роблять те, що взагалі не робить держава".

На території фортеції та поблизу неї археологи знаходять артефакти давниною до 5 тисячі років.

Ув'язненими Меджибіжської фортеці називають себе жартома волонтери, що працюють на її відновленні - фото 2

Відсутність державних коштів спонукає волонтерів дружніше й активніше працювати бодай над збереженням і мінімальним відновленням того, що є.

"Ми з 90-го року працюємо в Меджибожі. Намагаємося щоразу більше допомогти",- розповідає про свої ініціативи керівник Подільського культурно-просвітницького центру ім.М.К.Реріха і волонтер Станіслав Крук, - " Культура вкрай необхідна всім нам, тому що заповняє людину з середини. Оберігання ж духовної спадщини - ще оберігання самого народу".

Добровольці тут працюють перший тиждень, зорганізувалися цього разу через соціальні мережі. Не чекають ні від кого нарядів, а намагаються працювати весь світловий день. Кожен помірно докладається до справ. А щоб виконувати роботи на 20-метрових, а подекуди й вище, мурах, навіть проходили спеціальні начанння та отримали дозволи.

Ув'язненими Меджибіжської фортеці називають себе жартома волонтери, що працюють на її відновленні - фото 3

"Ми тут, щоб відновити те унікаьне, що є в нас. Ідентичність громадянина з державою відбувається через національні традиції, культурні надбання. Сьогодні волонтери зроблять Україну європейською державою," - переконаний ініціатор Подільського молодіжного об'єднання "У майбутнє через культуру" Денис Монастирський, - "Має бути ініціатива від особистості. Ми тут, щоб допомогти фортеці і показати приклад іншим. Свого часу починали з прибирання і косіння трави. Зараз маємо допуск до верхолазних робіт".

Хоч і добровольчий склад змінюється, на постійній основі тут працює фаховий, так би мовити, кістяк. П'ятеро волонтерів вже друге десятиліття допомогають зберігати різноманітні пам'ятки архітектурі по всій Україні. Жартома чоловіки себе називають "бригада 1 до 4". Пояснень назви є кілька. Щоразу вони знаходять їй колоритне трактування. Саме така пропорція цементу до піску ними застосовується під час кладки цеглин на мурах Меджибіжської фортеції.

"Наша бригада існує 14 років. В кількох країнах ми працювали на різних об'єктах. Маємо серйозний досвід", - ділиться враженнями досить успішний стоматолог в звичному житті і волонтер  Ігор Ерметов. І висловлює своє бачення сенсу такої волонтерської роботи: "Показник сталого народу - наскільки кожен готовий взяти на себе відповідальність за те, що навколо твориться. Бажання справжнє, щире - народжується з прагення. Я інакше не можу, бо якщо я бачу, що моя країна і оце все руйнується, то як дальше жити? А як ті зуби лікувати?"

Ув'язненими Меджибіжської фортеці називають себе жартома волонтери, що працюють на її відновленні - фото 4

Ув'язненими Меджибіжської фортеці називають себе жартома волонтери, що працюють на її відновленні - фото 5

Єдиний з-поміж них фаховий верхолаз і промисловий альпініст-висотник Інокентій Тюрін щиро переконаний, що за пару років люди не зможуть вже нічого побачити, якщо не рятувати фортецю. Він і професійно оцінює в грошовому еквіваленті роботу волонтерів. "Відновлення оцих "зубчиків" на мурах, насправді теж дороговартнісні роботи. Лише один такий елемент за всіма тарифікаціями реставрації коштує щонайменше 1,5 тисячі гривень. Їх тут кілька сотень. Нехитра математика - і маємо приблизно мільйон."

Тішаться волонтери й з того, що знаходяться меценати, котрі допомогають коштами на закупівлю необхідних матеріалів. А самі живуть і харчуються тут прямісінько на території фортеції.

У волонтерській розширеній бригаді є й залізничники, краєзнвці, студенти з Вишів Харкова, Хмельницького і Кам'янця-Подільського.

Ув'язненими Меджибіжської фортеці називають себе жартома волонтери, що працюють на її відновленні - фото 6

Задоволений волонтерською активністю особливо директор Державного історико - культурного заповідника "Меджибіж" Олег Погорілець, - сам фанат улюбленої роботи.

"Кожна робота має своє продовження: консерваційні роботи переходять у реставраційні. Після реставрації має бути пристосування - має бути підлога, вікна. Потім музеїфікація - що там має виставлятися, і т.п."- каже історик. І про співпрацю з волонтерами додає: " Така робота збагачує кожного з нас. Хлопці відчули руками і душею, що вони тут потрібні. Це наше спільне життя: маємо що згадати, маємо що сьогодні зробити, маємо плани на подальше життя".

Волонтерська експедиція планує працювати все літо, якщо будуть бажаючі долучитися. І готові подовжити реставраційні роботи допоки буде тепла погода.

Ув'язненими Меджибіжської фортеці називають себе жартома волонтери, що працюють на її відновленні - фото 7

Більше новин про культуру, волонтерів та фортеці краю дізнавайтеся на порталі Хмельницький.depo.ua.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"