У Меджибожі відкрили для експозиції частину сфрагістичної колекції
Печатки можновладців XII-XV століть, які знайдено археологами у фортеці, можна побачити на виставці у Державному історико-культурному заповіднику "Межибіж"
Печатки можновладців XII-XV століть, які знайдено археологами у Меджибізькій фортеці, можна побачити на виставці у Державному історико-культурному заповіднику "Межибіж".
"У часи середньовіччя кожна з цих маленьких печаток, схожих на свинцеві пломби, що підвішувалися до листів та документів на шнурках, юридично означала більше, аніж власноручний підпис князя або іншої високопоставленої особи. Документи, які було завірено цими печатками, до нас не дійшли — але збереглися металеві печатки, які свідчать про ту офіційну переписку, що велася з Меджибізьким замком," - розповідають музейники.
Кожна з печаток по-своєму унікальна. Найдавнішою з них є під номером 1: майже 900 років тому було завірено та надіслано до Меджибожа якийсь документ від Київського митрополита. Про це свідчить зображення шестикрилого серафима – символа митрополичої духовної влади. Особливість печатки у тому, що вона є старшою за першу письмову згадку про Меджибіж, 875-річчя якого буде урочисто відзначатися у 2021 році згідно Постанови Верховної Ради України.
Три інших печатки (2-4) мають зображення християнських святих, за якими можна визначити імена давньоруських князів, які у XII-XIII століттях вели переписку через "канцелярію" Меджибожа.
І нову загадку науковцям піднесла недавня знахідка – свинцева печатка (5) від документу з гербом герцога Філіппа III Бургундського, одного з наймогутніших аристократів, який у середині XV століття об’єднав під своєю владою значну частину Європи. З’ясування, яким чином власники Меджибожа були причетні до подій європейської історії, допоможе більше дізнатися про подільське місто і наш край у цей скупий на документальні згадки, а тому мало вивчений час.
Це лише частина з сфрагістичної колекції Державного історико-культурного заповідника "Межибіж" (сфрагістика - історична дисципліна, яка вивчає печатки).
Нагадаємо, у Хмельницькому представили ретроспективну виставку "Сповідь".
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький