Унікальні знахідки: У Кам'янці відкопали вулицю гончарів
П'ятий горн, який розкопали науковці, свідчить про існування цілої вулиці гончарів
У Кам'янці-Подільському в XV столітті на гончарній вулиці виготовляли домашнє начиння в промислових обсягах, повідомляє Depo.Хмельницький.
На перший погляд звичайнісінькі черепки – для археологів цінні артефакти. За кожним з них науковці читають дотепер невідомі сторінки історії Кам'янця і намагаються відтворити життя людей у новому етапі розвитку XV століття.
Старший науковий співробітник Кам'янець-Подільського історичного музею-заповідника Ігор Старенький розповідає, що свідчить про приналежність знахідок тій епосі: "В керамічному тісті дуже великі домішки шомоту та жорстви, тут же бачимо і пісочок. Є й специфічні вигини під накривки. З'являється ось й своєрідна орнаментація – так звані защіпи."
Археологи кажуть, що кераміки XV століття насправді збереглося дуже мало. До того ж в Кам'янці-Подільському населення завжди мало велику густоту і малу площу поселення. Відтак, такі артифакти й набувають особливої цінності.
"Справа в тому, що в місті компактного проживання населення дуже швидко формується культурний шар, - розповідає науковий співробітник інституту археології Дмитро Чорновіл. - Якщо взяти Київ, Поділ, то це 1 метр культурного шару за сто років. Якщо порівнювати той самий Київ, який добре досліджений і найбільше підходить для порівняння з Кам'янцем."
Розкопуючи пам'ятку, археологи знайшли ще й 17-метровий підвал XVII століття, що тягнеться аж під вулицю.
"Тут була забудова, був контур будинків, а в середині був дворик, - моделює ситуацію за розкопками Ігор Старенький, - Цікаво, що Кам'янець автентичний має нагадувати сучасний Львів."
Науковці стверджують, що Кам'янець регулярно був в центрі різноманітних воєн і зазнавав частих руйнацій, особливо в 41-44 роках минулого століття. Тоді від авіабомбардувань постраждало 40% міста. Відтак знахідка уже п'ятого горну де-що несподівана і значно міняє уявлення про місто в XV столітті.
"Ми маємо фактично 5 горнів, які розміщувалися в одну лінію і це може свідчити про те, що тут десь була гончарна вулиця, - робить свої висновки Ігор Старенький. - На сьогоднішній день проводиться відновлення цієї історичної забудови, власне для чого і проводяться розкопки."
З-поміж виробів, які виготовляли в промислових об'ємах – горщики, миски, макітри, вази для фруктів, кубки, склянки, - весь необхідний домашній посуд. Гончарні вироби з Кам'янця постачалися на територію всієї України, а можливо і за її межі, це науковці ще достеменно мають з'ясувати.
"Дуже цікава теж знахідка, яка буде повністю перенесена в наш музей, після того як цей горн повністю буде досліджений, - каже заступник міського голови Вадим Савчук. - Роботи не зупиняються, будуть продовжуватися – міська рада виділяє частину коштів для того, щоби продовжувалися археологічні розкопки, ну і надіємося, що і держава нам в цьому допоможе."
Давня вулиця гончарів XV століття зовсім не співпадає з нинішнім планом і забудовою міста. Ця інтрига додає ентузіазму археологам, які працювали два місяці поспіль лише з 1 вихідним.
Рештки керамічних знахідок тут вимірюють тонами, кажуть, щонайменше – 1,5 тонни вже знайшли.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький