Цієї неділі святкуємо медовий Спас

У серпні відзначають три Спаси – три свята на честь Ісуса Христа – 14, 19 та 29 серпня
Depo.
13 серпня 2016 22:27
ФОТО: depo.ua
Цієї неділі святкуємо медовий Спас
Цієї неділі святкуємо медовий Спас

За церковним календарем існує три Спаси, які прийнято святкувати в Україні. 14 серпня – медовий Спас, який іще називають свято Маковея, повідомляє Depo.Хмельницький.

Перший Спас - Медовий або Спас на воді - відомий у народі як свято Маковея.

Цей Спас перейшов у спадок від візантійців і вперше почали відзначати не раніше XI ст. Проголосили його в честь винесення частини хреста, на якому був розп’ятий Спаситель, з імператорського палацу до храму Святої Софії.

Назву "Маковей" цей день отримав дещо пізніше, тому що на цю дату також доводиться вшанування семи Великомучеників Маковеїв. Вони, зрікшись язичництва, й під час тортур залишилися вірними Богові.

Це святкування супроводжується освяченням води, хлібного колосся та квітів. Найбільша увага – меду та маку.

Господині печуть коржі з маком нового врожаю. Кажуть: життя солодке, як мед. І йдуть купатися, бо вважається, що вода на Маковія цілюща.

А ще складають маковійки – букетики з колосків, маківок та квітів, вставляють до сотвореного дива запалені в церкві свічечки й моляться, бажаючи всім щастя. Букет складають в залежності від потреб кожної родини: м’ята оберігає від напастей і приносить щастя; соняшник грає роль сонця, що освітлює і зігріває оселю; дикий мак або мак-видюк розсіює темряву.

Традиційними стравами на Маковея вважають пісний борщ з грибами і коржиками або "ломанці". Перед вживанням їжі вранці необхідно було обов’язково випити води, оскільки на Перший Спас вона свята.

А вже далі чекаємо другий (яблучний) Спас 19 серпня і 29 серпня - третій Спас (Спас на полотні).

Більше про події Хмельниччини читайте на Depo.Хмельницький.

Слідкуйте за нашими новинами в соцмережах і долучайтеся до наших груп ВКонтакті та