Як на Хмельниччині повертають до життя зброю "богів війни"

На Шепетівському ремонтному заводі освоїли виробництво деталей і комплектуючих, які до того доводилося купувати "на строні", в тому числі у агресора

За 75 років свого існування в 2014 році Шепетівський ремонтний завод вперше взявся за відновлення не просто застарілої техніки, а й пошкодженої під час реальних бойових дій, повідомляє Depo.Хмельницький.

Колектив підприємства одним із перших розпочав ремонт та відновлення озброєння і військової техніки безпосередньо й у зоні АТО силами спеціалізованих виїзних бригад. Вони першими допомогали армії ремонтувати техніку на передовій.

Тим часом на заводі приводили в порядок законсервовані машини і готували їх на фронт.

Самі ж вояки задоволені і швидкістю, і якістю роботи підприємства.

Заступник командира 27 Сумської артилерийської бригади з озброєння, підполковник Віталій Ісенко каже: "Те що заплановано і в вказані терміни виходить після ремонту з досить високою якістю проведення робіт. Ми співпрацюємо практично тільки з ДП "Шепетівський ремонтний завод".

На підприємстві абсолютно повний цикл робіт проводять своїми силами. Всю техніку, котра вже потрапляє на завод, розбирають до останнього гвинтика. Зрештою на виході вона справді як новенька. Більш дрібний ремонт працівники проводять на передовій.

"Ми стараємся відремонтувати там, у них на передових, щоб вони не возилися з тими машинами ні туди, ні сюди, - розповідає начальник цеху Валерій Бондарук. - Стараємося поміняти там і двигуни, і траки, і катки, і все, що може бути."

Бондарук на заводі все своє життя. Як у 18 років прийшов на службу у цю військову частину, так і залишився до сьогодні. Знає всі нюанси роботи і з теплотою говорить про кожну установку чи машину.

"Я люблю робити якісно продукцію: як у нас зробилася машина, як вона поїхала відстрілялася, як з цеха повернулася і обкаталася, і нема проблем - оце найбільший кайф," – з гордістю каже Бондарук.

За його словами, завод може випускати всю буксировану атрилерію, ремонтувати всю самохідну артилерію, яка тільки є в збройних силах України, і навіть реактивну артилерію.

На капітальний ремонт ракетно-зенітної установки потрібно щонайменше 25-30 днів. За час проведення АТО на ДП "Шепетівський ремонтний завод" відремонтували 926 одиниць озброєння, в тому числі виїзними бригадами - 224. Виготовили і поставили військам понад півтисячі комплектів запасних частин і комплектуючих. "Ми обов'язково спілкуємся з хлопцями з передової. Є в нас їхні телефони і ми постійно цікавимося як там справляються наші відремонтовані машини, - каже начальник цеху. – Вони теж часами запитують, що можуть зробити власними силами, якийсь дрібний ремонт."

За останні два роки на заводі привели до ладу військової техніки на суму майже 400 мільйонів гривень.

"Завдяки співпраці і підписаному Меморандуму з "Укроборонпромом", ми працюємо не тільки з Хмельницьким, ми працюємо з Харківським, Дніпропетровським, Київським регіоном, - говорить директор ДП "Шепетівський ремонтний завод" Олег Турінський. - Нам вдалось навчитися виготовляти продукцію, яку ми раніше і не думали що можемо її робити."

Він розповідає, що після розвалу Союзу підприємство залишилося практично без нічого, починали чи не з нуля: "Ми розвинули свою механічну обробку металів, ми робили креслення за зразками деталей і методами вимірювань, випробувань, залучення нашого наукового потенціалу вчилися виготовляти необхідне. На сьогоднішній день фактично 90% маємо можливість забезпечити ракетно-артилерійське озброення своїми деталями."

На підприємстві успішно ремонтують реактивні системи залпового вогню РСЗВ БМ-21 "Град", 9П140 "Ураган", самохідні артилерійські установкии 2С3М "Акація", 2С5 "Гіацинт-С", 2С19 "Мста-С", машини управління вогнем артилерії, артилерійські гармати і міномети, засоби управління військами, комплекси ПТУР, стрілецьку зброю та військове приладдя.

В сіми основних цехах заводу проводять капітальний ремонт 126 зразків ракетно-артилерійського озброєння, з яких на 36 видів продукції підприємство є монополістом. Сьогодні завантаженість підприємства в 4 рази більша, аніж два роки тому.

"Ми бачимо тенденцію до розвитку заводу, - стверджує генеральний директор ДК "Укроборонпром" Роман Романов. – Дедалі більша кількість номенклатури ремонтних комплектів, запасних деталей виробляється тут, а раніше їх ми привозили з інших країн. Працівники змушені були мобілізуватися і освоїти це виробництво."

Очільник "Укроборонпрому" бачить тут ще одну вагому складову: "Окрім перемоги у війні нам також конче потрібна перемога економічна. Адже вона не менш значима для нас і не менше лякає ворога, ніж сама армія."

Що ж стосується виробництва, то, за словами Романа Романова, вже розпочаті процедури виготовлення нової техніки і озброєння в Україні, в тому числі й на Шепетівському ремонтному заводі.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький