ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Сьогодні - 585 років першої писемної згадки про Хмельницький

Плоскирівці – так називалося село, що стало праматір'ю Хмельницького
Depo.
10 лютого 2016 08:17
ФОТО: depo.ua
Сьогодні - 585 років першої писемної згадки про Хмельницький
Сьогодні - 585 років першої писемної згадки про Хмельницький

10 лютого, у нашого міста - ювілей: 585-та річниця першої письмової згадки про його існування. Точніше, про село Плоскирівці, від якого пішов родовід Проскурова, повідомляє Depo.Хмельницький з посиланням на допис в ФБ краєзнавеця Ігоря Западенка.

Сьогодні 585 років першої писемної згадки про Хмельницький - фото 1

"Є запис, згідно якого 10 січня 1431 року польський король Владислав ІІ Ягайло з династії Ягеллонів подарував Плоскирівці шляхтичу Янові Чанстуловському," – пише Ігор Валентинович.

Цю дату відкрив на початку 90-х рр. XX ст. професор Кам'янець-Подільського державного університету М. Петров, вивчаючи історію міст і містечок Поділля.

До цього часу роком першої згадки про місто вважався 1493-тій. З'ясувалося, що його версія виявилася слушною, а підтвердженням тому стали документи, що зберігаються у Варшавському архіві давніх актів. їх виявив, працюючи над темою своєї дисертації, історик В. Михайловський (м. Київ).

Зокрема, в архівних документах є свідчення про Плоскирів, пов'язані з 1431 роком, що стало найдавнішою писемною згадкою.

Сьогодні 585 років першої писемної згадки про Хмельницький - фото 2

Власне, як доводять архівні документи, перша письмова згадка про село Плоскирівці виглядає так: "Владислав король Полощі. Записує суму 100 гривень монети польської лічби шляхетному Янові Чанстуловському на селах Голисин та Плоскирівці, що на річці Бог у Летичівському повіті Подільській землі. Цей Ян і його законні нащадки мають тримати їх, і цей же Ян має особисто проживати у Подільській землі і захищати її особисто і з власними людьми. Надано у Сопоті, у другий день після свята святої Аполонії 1431 року."

Ігор Западенко ділиться неменш цікавою інформацією про події того далекого часу.

"Того ж року, що вперше згадуються Плоскирівці: - на площі в Руані була спалена живцем Жанна Д’Арк, - народився майбутній господар Валахії Влад ІІІ Цепеш, якого світ знає як Влада Дракулу, - а ще у XV столітті корінні мешканці Південної Америки почали вживати каву!"

Більше про події Хмельниччини читайте на Depo.Хмельницький