Шляхом до Європи: Як міняється поліція Хмельниччини

Аби досягнути європейських стандартів життя, реформується не лише соціально-економічна царина, а й силова

Олександр Калінер

Поліція Хмельниччини у площині реформаторських змін стала ледь не піонером серед силових відомств держави на шляху до якісних трансформацій. У її лавах відбулись грандіозні структурні перетворення. Саме тому область і можна вважати пілотним регіоном у сфері впровадження поліцейських інновацій та реформ на теренах держави, а таким чином - і "лакмусовим папірцем" їхньої результативності.

Першим дієвим кроком на шляху до змін стало, звісно ж, створення патрульної поліції замість колишніх ДАІ та постової служби. Власне, ні у кого не викликає сумніву той факт, що це вже дозволяє відчути деякий позитивний ефект.

Хоча кількість порушень правил дорожнього руху в обласному центрі не демонструє тренду до зменшення, а навпаки - зростає, проте, за словами самих водіїв, вони вже знають, що за проступки на автошляхах доведеться неминуче відповідати завдяки пильності та принциповості нових правоохоронців. Більше того, і пересічні містяни здебільшого роботою нової поліції задоволені, попри те, що не бачили її у дії.

Наразі ж до копів хмельничани звертаються ледь не з усіх питань: родинних чвар, бійок, розпивання алкогольних напоїв у міських дворах, стихійної торгівлі на вулицях, сварок в магазинах, порушень правил паркування, загублених речей та навіть власних затоплених квартир. Звісно, розглядом запитів містяни залишаються задоволеними не у всіх випадках, однак число звернень до патрульних постійно зростає.

За півроку патрульні отримали 30 тис. звернень, а за аналогічний період торік - 23 тис. Саме такий результат в органах вважають індикатором довіри. Зрештою, інформація від свідомих громадян допомагає затримувати і реальних правопорушників та розкривати злочини.

Водночас, сьогодні Хмельниччина однією з перших в державі почала втілювати у життя на своїх теренах інститути поліцейських детективів та дорожньої поліції. Детективи покликані підвищити рівень розкриття кримінальних злочинів, а шляхові поліцейські - забезпечити порядок на магістральних автомобільних артеріях держави.

Крім того, у регіоні вже діють і антиконфліктіні поліцейські групи, які "гасять" "гарячі" ситуації під час масових заходів не зброєю, а силою слова. У їхній когорті діють копи-добровольці, що пройшли спеціалізоване навчання із запозиченням досвіду іноземних колег.

Завданням таких команд із 10 осіб є контакти з мітингувальниками, аби з'ясувати причину і мету заворушень. Бойове хрещення "словом" вони вже встигли отримати під час нещодавнього пікету "Білого Дому" Хмельниччини.

Також очистилися ряди стражів правопорядку і після атестацій "силовиків" за участю громадськості, а нові набори поліцейських відбуваються через публічні конкурси.

Оцінювати результативність таких новацій наразі ще зарано, оскільки минуло занадто мало часу, утім поліція вже отримала схвальну оцінку від Консультативної місії Європейського Союзу з реформування сектору цивільної безпеки.

Так, у Хмельницькому європейські правоохоронці вперше в Україні влаштували семінар для керівництва Національної поліції. А обрали область іноземці зовсім невипадково. Адже, за словами представників ЄС, саме тут "силовики" стрімко завойовують довіру населення.

До поважної закордонної місії увійшли представники кількох країн Старого Світу: Польщі, Німеччини, Данії, Литви, Латвії та інших. Таким чином, ці твердження не є пустими словами. І хоч у поліції Хмельниччини трапляються прикрі випадки на кшталт нещодавніх сумнозвісних корупційних скандалів, проте лави копів є відображенням суспільства, у якому ми живемо, а тому вони не можуть бути цілковито вільними від усіх його проявів.

"Поліція України розвивається дуже швидко. Я працюю тут вже майже півтора року. Лише за цей час я вже бачу багато позитивних змін. Хочу, щоб і інші правоохоронні органи розвивались так швидко, як і поліція України. Але поліція - це віддзеркалення громади, тому вона змінюється разом із суспільством, і не потрібно вимагати всього одразу", - каже голова Консультативної місії ЄС Кястутіс Ланчінскас, який у минулому очолював поліцію Вільнюсу.

На думку ж головного поліцейського Хмельниччини Миколи Семенишина, з часу початку реформ та тісної співпраці з європейцями в області вже змінилось досить багато.

"Підтвердженням цьому є інститут антиконфліктних груп, але самий головний показник - це якісні зміни. Тобто це поліпшення надання поліцейських послуг та збільшення рівня розкриття злочинів, а також повернення довіри населення до поліції", - констатує очільник поліції краю.

Аби не словом, а ділом реалізовувати такі глобальні цілі, правоохоронці "ходять у народ". Поліцейські щотижня зустрічаються з містянами у різних мікрорайонах обласного центру. На першому із слухань, копи розповіли, як не потрапити у тенета злочинців, а також, що робити, якщо стали свідками неприємних чи кримінальних ситуацій.

Водночас, і жителі обласного центру "йдуть на контакт" з правоохоронцями та розповідають про проблеми власного мікрорайону.

Відтак, поволі довіра населення до копів після "буремних" 90 років повертається, а з нею мають крокувати до європейських стандартів і безпека та рівень порядку на вулицях. Адже від обопільного діалогу між громадою та захисниками законності безпосередньо залежить і рівень розкриття злочинів. У той самий час, прописна істина "закон один для всіх" теж має стати нормою повсякденного життя для всіх без виключень, позаяк у Європі правове поле порушують не менше, ніж в Україні, проте покарання за проступки там є майже невідворотними.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький