UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Шляхом до Європи: На Хмельниччині прозорі e-тендери заощадили 200 мільйонів гривень

Державні закупівлі на Хмельниччині та Україні пішли європейським шляхом та перейшли у прозору "цифрову" площину - електронну систему публічних держторгів ProZorro

Шляхом до Європи: На Хмельниччині прозор…

З часу повноцінного впровадження на теренах держави цифрової платформи державних закупівель ProZorro минув вже майже рік. І за цей час вона допомогла заощадити регіону понад 187 млн гривень бюджетних коштів. Відтак, журналісти Depo.Хмельницький вирішили проаналізувати, чи виправдовує очікування бізнесу і влади новітня он-лайн платформа.

Передусім варто згадати, що реформа держзакупівель почалася не згори, а - з волонтерської ініціативи і стала одним із вагомих здобутків після Революції Гідності.

Завдяки таким реформаторським крокам відтепер кожен громадянин: журналіст, громадський активіст чи пересічний українець може побачити, хто виграв тендер, та як він відбувся. Власне, саме це і дозволяє забезпечити європейську прозорість процесу державних закупівель, зменшити прояви корупції у цій царині та підвищити довіру і зацікавленість бізнесу до тендерів. Таким чином чесна конкуренція і дозволяє заощадити бюджетні гроші.

Нині на Хмельниччині у системі зареєстровано більше 22 тис. електронних тендерів на понад 8 млрд грн. З них завершили вже 84%, а за результатами 2,4 тисяч торгів закупівлі не відбулись. Переважна більшість представників малого та середнього бізнесу "без зв'язків" раніше навіть не могли і мріяти про держторги.

Позаяк паперові процедури були досить складними та зарегульованими, а слабка інформованість про них значно гальмувала процес участі. Відтепер ця категорія підприємницької спільноти до e-тендерів ставиться з оптимізмом.

"Завдяки ProZorro мій бізнес отримав справжній поштовх для розвитку. До реформи з бюджетниками майже не працював. А за півтора року вже виграв більше 800 тендерів. Звісно, великим плюсом є те, що можна працювати одразу зі всією Україною, оскільки всі документи та пропозиції подаються в електронному вигляді", - говорить уповноважений представник ТОВ "Дніпроавтозапачастини" Богдан Плєшаков. Його підприємство вже виграло декілька тендерів для замовників з Хмельниччини.

До квітня 2016 року система e-тендерів працювала у пілотному режимі, а з весни стала обов'язковою для центральних органів, а вже з серпня - для усіх "бюджетників".

Водночас, і самі державні замовники говорять, що завдяки реформі працювати стало легше. Якщо раніше "паперові" процедури тривали два-три місці, то наразі - два тижні. Крім того, побільшав і вибір з конкуренцією, адже географія торгів значно розширилась - участь беруть підприємства з усіх куточків України. Більше того, аби навчитись комфортно працювати з е-тендерами, у регіоні влаштували і цілий комплекс з семінарів та навчань для державних службовців. Допомагає, за словами організаторів закупівель, і онлайн-підтримка проекту.

Звісно, новий цифровий майданчик для держторгів не є панацеєю від усіх проблем. Досить часто через невідповідність пропозицій не вдається визначити переможців тендерів. Крім того, бувають і зловживання з боку посадовців, утім завдяки новій систему вони швидко стають здобутками громадськості та правоохоронних органів.

Цьогоріч у сфері державних закупівель ДФС Хмельниччини у Єдиному реєстрі досудових розслідувань відкрила вісім кримінальних проваджень на переможців та замовників тендерів.

За інформацією податківців, розікрали 4,2 мільйона гривень. Однак майже половину із суми завданих збитків уже відшкодували до бюджету.

А державні аудитори регіону скасували 48 конкурсних торгів на суму 243 млн грн. Ще в 9 випадках завдяки їхній роботі та новій системі контролю розірвано вже укладені угоди вартістю 10,5 млн грн.

Загалом же процес реформування е-торгів на теренах держави все динамічніше і динамічніше набирає обертів. Так, нещодавно запрацювала повноцінна інтеграція системи публічних закупівель із Єдиним Державним Реєстром. При реєстрації і в момент кваліфікації в тендері компанія одразу перевіряється в реєстрі. Відтак, замовник може отримати деталізовану інформацію про учасника.

"Такий крок унеможливлює участь фейкових компаній у торгах. Крім того, це юридично легітимні дані. Тому на основі цих даних можна приймати офіційні рішення, їх не треба якось дублювати", - написав у FB натхненник системи та заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов.

Власне, висхідні тренди процес віртуалізації держторгів має і в Хмельницькій області. Якщо у червні 2015 року планова сума закупівель складала лише приблизно 60 тисяч гривень, то вже у травні нинішнього року - у понад 10 тис. разів більше - 785 млн грн. А за червень - понад 574 млн. грн.

Таким чином державні закупівлі на Хмельниччині поволі виходять з "тіні" та йдуть європейським шляхом, стаючи доступними усім категоріям бізнесу.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme