UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Що зроблено і що не вдалося торік: Прозвітували посадовці Хмельниччини (ІНФОГРАФІКА)

Відбулося розширене засідання колегії облдержадміністрації. Долучилися й запрошені голови райдержадміністрацій, міські голови, голови ОТГ, керівники правоохоронних органів, територіальних підрозділів ЦОВВ, працівники структурних підрозділів ОДА

Що зроблено і що не вдалося торік: Прозв…

В ОДА на колегії прозвітували про роботу в минулому, 2019 році, передає Depo.Хмельницький.

Посадовці підвели підсумки соціально-економічного розвитку Хмельницької області за 2019 рік. У цифрах ситуація минулого року виглядала таким чином:

Промисловість

У промисловому секторі працює понад 1100 підприємств. Індекс промислового виробництва становив 85,2% (у 2018 році – 95,3%). На зменшення загального обсягу найбільше вплинуло скорочення обсягів виробництва електроенергії ВП "ХАЕС" ДП "НАЕК "Енергоатом" у зв’язку з проведенням планово-попереджувальних та поточних ремонтів (365 днів не працював енергоблок № 1, 45 днів – енергоблок № 2).

Збільшилося виробництво промислової продукції на підприємствах з виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності на 2,3% та текстильного виробництва, виробництва одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів – на 2,1%. 

Водночас, скоротилися обсяги виробництва хімічних речовин і хімічної продукції у 2,1 рази, продукції машинобудування – на 18,9%, харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів – на 8,9%, металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів, крім машин і устаткування – на 6,8%, гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції – на 3%.

Торік освоєно виробництво нових видів ТОВ "Елеватор Буд Інвест" Старосинявського, ТОВ "РМЗ БІЛЕКО" Білогірського, філією ТОВ "Агробізнес" Волочиського, ТОВ "Красилівагромаш" та ДП ПрАТ "Оболонь" Красилівське" Красилівського районів; ТОВ "Модуль-Україна" та ТОВ "Український кристал" м. Кам’янець-Подільський та іншими. Проведено модернізацію та технічне переоснащення виробництва ТОВ "Керуюча компанія "Дунаєвецький ливарно-мехнічний завод", ТОВ "Красилівагромаш", ТМ "ВікноПлюс" та ТОВ "Модуль-Україна".

Промисловими підприємствами за рік реалізовано промислової продукції (товарів, послуг) на 43,3 млрд грн, що у розрахунку на одного мешканця становить 34,1 тис. грн, створено майже 300 робочих місць.

Сільське господарство

Індекс обсягу сільськогосподарського виробництва за 2019 рік становив 99,6% (за 2018 рік – 104,5%).

Валове виробництво зернових та зернобобових культур становило 3,8 млн тонн при середній урожайності 65,9 ц/га (-2,5 ц/га у порівнянні з 2018 роком). За цим показником Хмельниччина зайняла третє місце в Україні. Валовий збір цукросировини становив 1,4 млн тонн при середній урожайності 510 ц/га (+3 ц/га до 2018 року). У сезон цукроваріння працювало 4 цукрових заводи, якими вироблено майже 200 тис. тонн цукру.

Під урожай 2020 року посіяно понад 236,4 тис. га озимих зернових культур, у тому числі 73,3 тис. га озимого ріпаку (на 0,8 тис. га більше ніж торік).

Обсяги виробництва продукції тваринництва сформувалися під впливом скорочення поголів’я худоби, перш за все у господарствах населення. У сільськогосподарських підприємствах (крім малих) обсяг вирощування сільськогосподарських тварин зменшився у порівнянні з 2018 роком на 7,9%, у тому числі свиней – на 0,6%, великої рогатої худоби – на 6,7%, птиці свійської – на 19,6%.

У 2019 році реалізовано 6 інвестиційних проєктів у галузі тваринництва, а саме: проведено реконструкцію молочно-товарної ферми ТОВ "Лани Віньковеччини", приміщення з виробництва лактози ТОВ "Віньковецький сирзавод", свинокомплексу-репродуктора ТОВ "Нові аграрні технології" та пташника СТОВ "Хорост Поділля" (Хмельницький район), двох складів для зберігання зерна у СГК ім. Щорса та ТОВ "Ванден Агро" у Старокостянтинівському районі.

Створено три сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи: "Придатна земля" вівчарського напряму у Шепетівському, "Завзяті господарі" із вирощування та збуту шампіньйонів Чемеровецькому та "Молочні топори" молочного напряму в Ізяславському районах.

Також створено 5 фермерських господарств сімейного типу з виробництва молока – два у Славутському та по одному у Білогірському, Красилівському та Шепетівському районах. На 1 січня 2020 року функціонує 15 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та 8 фермерських господарств сімейного типу. Продовжується робота щодо створення ще 14 фермерських господарств сімейного типу.

Енергозабезпечення та розвиток альтернативної енергетики

Торік загальний обсяг споживання електроенергії становив 2181,4 млн кВт/год. (+0,04% до 2018 року). Рівень розрахунків за спожиту електричну енергію на початок 2020 року становив 94,6%, загальний борг споживачів зріс у порівнянні з початком 2019 року на 17,2 млн грн (на 11,4%) та становив 167,7 млн гривень.

Споживачами області використано 294,6 млн м3 природного газу, що на 25,9% менше у порівнянні з 2018 роком (397,5 млн м3). Борг за природний газ на початок року із урахуванням боргів минулих років (населення з урахуванням субсидії, місцевий та державний бюджети) становив 600,4 млн гривень.

У Хмельницькій області за останні 5 років учасниками Урядової програми "теплих" кредитів стали близько 15 тис. родин, що реалізували енергоефективні заходи на суму понад 233 млн грн, зокрема у 2019 році більше 2,2 тис. родин – на суму понад 42 млн гривень. 

На початок 2020 року в області діє 32 малих гідроелектростанції та 36 сонячних електростанцій. Минулоріч введено в експлуатацію 16 сонячних електростанцій загальною потужністю 141,4 мегават. З відновлювальних джерел енергії торік вироблено 336,3 млн кВт/год електроенергії (+197,1% до показника 2018 року).

На сьогодні важливою є галузь енергетики, яку засновано на використанні біопалива, яке виробляється з біомаси. Так, будівництво біогазової установки з комплексного виробництва електроенергії з біогазу стало вагомим проєктом на теренах Теофіпольського району. Першу чергу введено в експлуатацію у грудні 2017 року (потужність 5,1 МВт), у квітні 2019 року – другу чергу (10,5 МВт), протягом 2020 року планується введення в експлуатацію третьої черги (10,0 МВт).

У с. Панівці Кам’янець-Подільського району у березні 2019 року введено в експлуатацію другу за потужністю в Україні сонячну електростанцію ПП "Подільськенерго" (63,8 МВт). Виробництво електроенергії СЕС "Кам’янець-Подільська" у 2019 році становило 72,3 млн кіловат/годин. Загальний обсяг інвестицій у будівництво цієї СЕС становив близько 55 млн дол., частка українського виробництва – більше 50%.

Окремими промисловими підприємствами області упроваджується енергозберігаючі технології, зокрема, ДП "Старокостянтинівський молочний завод" у липні минулого року введено в експлуатацію виробничу котельню на твердому паливі потужністю 10 мегават.

Будівництво та капітальні інвестиції

За підсумками року підприємствами області виконано будівельних робіт на суму 3655,4 млн гривень. Індекс будівельної продукції становив 103,4% (19 місце в державі).

Підприємствами та установами області за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 6339,1 млн грн капітальних інвестицій, що на 0,3% менше від обсягу капітальних інвестицій за відповідний період 2018 року. Головним джерелом фінансування капітальних інвестицій, як і раніше, залишаються власні кошти підприємств та організацій, за рахунок яких освоєно 67,3% загального обсягу інвестицій.

Суттєву частку капітальних інвестицій освоєно підприємствами промисловості (36,9%), сільського, лісового та рибного господарств (26,3%). Капітальні інвестиції у житлове будівництво становили 613,9 млн грн або 9,7% від загального обсягу.

Будівництво та ремонт доріг

У 2019 році на утримання та ремонт автомобільних доріг загального користування на території області спрямовано 1,4 млрд гривень.

На проведення робіт із будівництва, реконструкції, ремонту та утримання доріг державного значення області було передбачено 828,8 млн грн, що на 31% менше ніж у 2018 році. Службою автомобільних доріг в області освоєно 813,1 млн грн або 98,1% до планових обсягів.

Для Хмельницької області передбачено 568,3 млн грн субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах, освоєно 557,2 млн грн або 98,4% (перше місце по Україні).

Виконано поточний середній ремонт доріг загального користування місцевого значення на 57 об’єктах та капітальний і поточний середній ремонти вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах на 33 об’єктах.

Іноземні інвестиції

Обсяг залучених з початку інвестування прямих інвестицій (акціонерного капіталу) в економіку області на 1 жовтня 2019 року становив 196,4 млн доларів США (на 1,6% менше ніж на початок року), у розрахунку на одну особу населення – 155,1 долара. У січні-вересні 2019 року в економіку області іноземними інвесторами вкладено 406,8 тис. дол. США прямих інвестицій (акціонерного капіталу).

Інвестиції надійшли з 35 країн світу: із країн Європейського Союзу – 185,3 млн. дол. США (94,3% загального обсягу акціонерного капіталу), з інших країн світу – 11,1 млн. дол. США (5,7%).

З метою нарощування економічного потенціалу області реалізовувалися вагомі інвестиційні проєкти.

У Городоцькому районі завершується будівництво найсучаснішого курортного комплексу ТОВ "Арден-Палац" на 1500 місць та будівництво гірськолижного відпочинкового комплексу "Арден Скай". Планується створити до 1000 нових робочих місць. Обсяг інвестицій становив понад 8 млн дол. США.

Підприємством із польськими інвестиціями ТОВ "Венус Україна" Городоцького району, яким здійснюється виробництво та реалізація олії соєвої, макухи, шроту, активно нарощуються виробничі потужності та збільшуються обсяги зовнішньоторговельних поставок.

У с. Кременчуки Красилівського району реалізовується проєкт зі створення виробничого комплексу для підготовки, зберігання, первинної та подальшої переробки зерна кукурудзи і побічних продуктів.

Завершується будівництво заводу з виробництва соняшникової олії на базі діючого елеватора у м. Старокостянтинів. Планова річна потужність підприємства становитиме 1 млн тонн насіння соняшника. Для реалізації проєкту буде інвестовано 130,0 млн дол. США. Введення в експлуатацію виробничих потужностей заплановано на середину 2020 року.

Зовнішньоекономічна діяльність

За підсумками року зовнішньоторговельний оборот товарів становив 1206,3 млн дол. США (+11,2% до 2018 року). Експорт зріс на 0,7% та становив 642,4 млн. дол. США, імпорт – на 26,3% та становив 563,9 млн. дол. США. Сальдо зовнішньої торгівлі позитивне і становило 78,5 млн дол. США (у 2018 році також додатнє – 191,6 млн дол. США). Коефіцієнт покриття експортом імпорту становив 1,14 (у 2018 році – 1,43).

В області зовнішньоторговельні операції товарами здійснювалися з партнерами зі 131 країни світу.

Обсяг експорту товарів до країн Європейського Союзу збільшився у порівнянні з 2018 роком на 6,1% і становив 322,8 млн дол. США або 50,3% від загального обсягу. Найвагоміші експортні поставки товарів серед країн-членів ЄС здійснювалися до Німеччини (10,9%), Польщі (9,7%), Іспанії (5,1%), Нідерландів (4,5), Бельгії (4,4%) та Італії (3,1%).

Основу товарної структури експорту становили зернові культури – 35,9%; насіння і плоди олійних рослин – 15,1%; електричні машини – 7,2%; текстильні матеріали та текстильні вироби – 4,8%; меблі – 4,1%; молоко та молочні продукти, яйця птиці, натуральний мед – 3,4%; пластмаси, полімерні матеріали – 3,2%; цукор і кондитерські вироби з цукру – 1,7%.

Споживчий ринок та цінова ситуація

Оборот роздрібної торгівлі у діючих цінах за минулий рік становив 24 244,9 млн грн, що на 11,5% більше обсягу 2018 року. Індекс споживчих цін на товари та послуги становив 104,4% (2018 рік – 109,2%, по Україні  – 104,1% (109,8%); індекс цін на продукти харчування та безалкогольні напої – 104,9% (107,6%), по Україні – 104,8% (107,8%).

Ціни на більшість основних соціально важливих продовольчих товарів в області (15 позицій із 23) були нижчими ніж середні по Україні.

У населених пунктах області проведено 2259 ярмарків із продажу сільськогосподарської продукції, на яких реалізовувалися продовольчі товари та сільськогосподарська продукція власного виробництва за цінами на 15-20% нижче від ринкових (обсяг реалізації сільськогосподарської продукції становив 53,3 тис. тонн на суму 384,4 млн грн).

Розвиток підприємництва

За даними ГУ ДПС в області кількість діючих малих та середніх підприємств з початку 2019 року збільшилася на 5% (на 675 одиниць) і на 01 січня 2020 року становила 14077 одиниць. До бюджетів усіх рівнів від суб’єктів малого та середнього підприємництва надійшло 6567,5 млн грн податкових платежів, що на 1205,1 млн грн або на 22,5% більше ніж за 2018 рік.

З метою створення сприятливих умов для започаткування і ведення бізнесу в області вживаються заходи з розширення мережі центрів надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП), поступово розширюється перелік та кількість наданих ними адміністративних послуг. На сьогодні в області функціонують 36 ЦНАПів, у тому числі 17 – при райдержадміністраціях, 6 – при виконкомах міських (міст обласного значення) рад та 13 – при органах місцевого самоврядування, утворених у результаті об’єднання територіальних громад. Роботу ЦНАПів забезпечували 178 адміністраторів.

Торік через діючі ЦНАПи надано 462,4 тис. адміністративних послуг (на 10,3% більше ніж у 2018 році).

За підтримки Програми "U-LEAD з Європою" відбулося відкриття ЦНАПів у Сатанівській, Ямпільській селищних, Берездівській, Ганнопільській сільських об’єднаних територіальних громадах (далі – ОТГ).  Дунаєвецька міська ОТГ, як учасником першого раунду Програми "U-LEAD з Європою", отримала "мобільний ЦНАП".

Виконання бюджетів

За підсумками року до бюджетів надійшло податків та платежів на суму 11,3 млрд грн, у тому числі до державного бюджету – 4,7 млрд грн, місцевих бюджетів – 6,6 млрд гривень.

Обсяги податкових надходжень зросли на 17,4% або на 1679,2 млн грн, у тому числі до державного бюджету – на 15,9% або на 638,5 млн грн, до місцевих бюджетів – на 18,5% або на 1040,6 млн гривень.

До загального фонду місцевих бюджетів мобілізовано податків та зборів (без урахування міжбюджетних трансфертів) на суму 7882,8 млн грн та забезпечено виконання доходів загального фонду зведеного бюджету області на 116,2% до річного плану. Загалом доходи місцевих бюджетів зросли на 17,3% або більш ніж на  1 млрд гривень.

Обсяг надходжень доходів місцевих бюджетів у розрахунку на одного жителя області у порівнянні з 2018 роком зріс на 17% та становив 6153,8 гривні.

Заробітна плата

За підсумками року середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника в області зросла на 18,1% у порівнянні з 2018 роком та становила 8672 гривень. Індекс реальної заробітної плати становив 110,1%.

У ІІІ кварталі 2019 року найвищий рівень середньомісячної заробітної плати був у містах Нетішин (17 288 грн), Славута (9 686 грн) та Славутському районі (9 998 грн), найнижчий – у Дунаєвецькому (6 976 грн), Новоушицькому (7 136 грн), Віньковецькому (7 324 грн) та Білогірському (7 373 грн) районах.

Заборгованість із виплати заробітної плати скоротилася у порівнянні з початком року на 7,9 млн грн (у 2,5 раза) та на 1 січня 2020 року становила 5,4 млн гривень. Зменшення боргів відбулося у місті Кам’янець-Подільський, Полонському, Кам’янець-Подільському та Білогірському районах. За сумою боргу область посіла 4 місце серед регіонів України.

Соціальне та пенсійне забезпечення

Торік нараховано державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям на загальну суму 329 млн гривень. Кількість сімей, які отримували житлову субсидію, становила 145 500. Субсидій на оплату житлово-комунальних послуг нараховано на суму 1 299,2 млн грн, у тому числі у безготівковій формі – на 306,7 млн гривень.

В області функціонує 23 дитячих будинки сімейного типу, в яких виховуються 160 дітей-вихованців, та 104 прийомних сім’ї, в яких проживає 185 прийомних дітей. Усього у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу проживає 345 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа.

В області нараховується 402,8 тис. пенсіонерів. Середній розмір пенсії з урахуванням цільової грошової допомоги зріс у порівнянні з початком 2019 року на 16,6% та становить 2603,3 гривні. На виплату пенсій спрямовано 12,4 млрд грн, що на 15,9% більше ніж у 2018 році.

У 2019 році до бюджету Пенсійного фонду України області надійшло 5107,4 млн грн, що на 818,8 млн грн більше обсягів минулого року.

Освіта

В області функціонує 751 заклад дошкільної освіти. Показник охоплення дітей дошкільною освітою становить 97%, що на 1% більше попереднього року.

Минулоріч створено 433 додаткових місця у закладах освіти для дітей дошкільного віку. Відкрито 6 закладів дошкільної освіти (одну новобудову, 5 – у пристосованих приміщеннях), дошкільний підрозділ при школі, реконструйовано дошкільний заклад та відкрито дві додаткових групи у функціонуючих закладах дошкільної освіти.

В області функціонує 28 опорних закладів освіти, до яких входять 25 філій.

На реалізацію проєкту "Нова українська школа" торік було спрямовано близько 35,5 млн грн на придбання мультимедійних комплексів, комп’ютерів, ноутбуків, меблів, дидактичних матеріалів та іншого обладнання.

Розширено мережу закладів освіти з інклюзивним навчанням, зокрема заклади загальної середньої освіти збільшилися на 37 одиниць, дошкільної освіти – на 20. Функціонує 227 закладів з інклюзивним навчанням та вихованням, якими охоплено 977 дітей з особливими освітніми потребами.

Завершився процес створення інклюзивно-ресурсних центрів. Створено ще три центри у Хмельницькому та один у Кам’янці-Подільському. Наразі в області функціонує 30 таких центрів.

На оновлення матеріально-технічної бази, здійснення капітальних ремонтів та реконструкції закладів освіти, упровадження заходів з енергозбереження з державного та місцевих бюджетів освоєно понад 276 млн грн (торік – 120 млн грн).

Охорона здоров’я

На початок року медична допомога населенню області надається 101 закладом охорони здоров’я.

З метою наближення населення до кваліфікованої лікарської допомоги проводиться розширення мережі відокремлених амбулаторій загальної практики-сімейної медицини. Створено 4 амбулаторії загальної практики-сімейної медицини у побудованих амбулаторіях (села Залужжя і Квітневе Білогірського, Петрашівка Віньковецького, Пільний Олексинець Городоцького районів). Реорганізовано ФАП в амбулаторію загальної практики-сімейної медицини у с. Охрімівці Віньковецького району. Створено 2 міських відокремлених амбулаторії загальної практики-сімейної медицини у містах Славута та Шепетівка.

Функціонує 32 центри первинної медико-санітарної допомоги (далі – ПМСД). Торік створено один такий центр у Смотрицькій селищній раді Дунаєвецького району.

Завершено реорганізацію центрів ПМСД у комунальні некомерційні підприємства. Усі центри підключено до центрального компоненту eHealth. На кінець року населенням області підписано 1 038 470 декларацій, що у перерахунку на наявне населення становить 82,3%. Показники є одними з кращих в Україні.

Продовжувалася реконструкція приміщення обласного кардіодиспансеру, на базі якого планується створити обласний центр кардіології та кардіохірургії. На ці роботи з обласного бюджету спрямовано 2,3 млн гривень. Тривало будівництво нового лікувально-діагностичного корпусу обласної дитячої лікарні та реконструкція існуючого стаціонарного корпусу під поліклініку (витрачено з обласного бюджету 44 млн грн).

Охорона навколишнього природного середовища

На виконання заходів Програми охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області на 2016-2020 роки торік з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища виділено 20 180,2 тис. грн на здійснення природоохоронних заходів.

Важливим залишається питання поводження з твердими побутовими відходами (далі – ТПВ), особливо – у сільській місцевості. В області діє 33 полігони/сміттєзвалища ТПВ, повністю паспортизовано сміттєзвалища у Деражнянському, Красилівському та Теофіпольському районах. Загальний обсяг заповненості полігонів становить 44,4%. Існує потреба у 14 нових полігонах/сміттєзвалищах площею 36,5 гектара.

У серпні 2018 року на полігоні ТПВ м. Кам’янець-Подільський за кошти приватного інвестора збудовано технологічну лінію з дегазації полігону для вироблення електроенергії, що значно підвищило безпеку його експлуатації.

Реформа децентралізації

В області утворено 51 ОТГ (65% площі області), до яких увійшов 851 населений пункт із населенням 565,9 тис осіб (44,7% від населення області). Розпорядженнями Кабінету Міністрів України визнано спроможними 47 ОТГ, які у 2020 році перейдуть на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом.

Відповідно до оприлюдненого Мінрегіоном України рейтингу процесу децентралізації за грудень 2019 року Хмельниччина посіла четверте місце щодо формування об’єднаних територіальних громад.

При цьому Дунаєвецький, Старосинявський, Летичівський, Славутський райони повністю складаються з об’єднаних громад. У Полонському районі залишилася необ’єднаною одна сільська рада, Новоушицькому – 3, Волочиському – 5. Найменше за площею утворено об’єднаних громад у Старокостянтинівському, Деражнянському, Теофіпольському (по 1 ОТГ), Ізяславському, Ярмолинецькому (по 2 ОТГ). Жодної ОТГ не утворено у Віньковецькому районі.

Підсумки соціально-економічного розвитку Хмельниччини за 2019 рік, за словами обласних чиновників, дають можливість прогнозувати відновлення позитивної динаміки розвитку провідних галузей виробничої та соціальної сфери, що сприятиме підвищенню добробуту мешканців регіону.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme