UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Пінгвіни, айсберги та Євген Дикий завітали на Поділля

Виставки, що проходять у глибокопровінційних, навіть не облцентрівських музеях, досить нечасто набувають загальнонаціонального значення та резонансу. Зазвичай це суто місцеві заходи. Не більше. Але у цьому випадку маємо рідкісне виключення

Пінгвіни, айсберги та Євген Дикий завіта…

Фотовиставка "Україна в Антарктиці: дослідження та незламність", організована Національним антарктичним науковим центром (НАНЦ), та присвячена 160-й річниці знаменитого академіка, на честь якого названа єдина українська антарктична станція, що відкрилася у Городоцькому краєзнавчому музеї "G-MUSEUM" (Хмельницька область), по-праву може вважатися загальнонаціональною подією.

По-перше, - представлені чудові високохудожні світлини, які ілюструють роботу українських полярників та показують красу льодового континенту та його природи – неймовірні. По-друге, - це своєрідна їх прем’єра, - адже це оновлена експозиція. Попередня демонструвалася в приміщеннях Верховної Ради, Єврокомісії (Брюссель), в Гельсинки (Фінляндія) тощо.

Відповідно жителі та гості Городка стали першими "звичайними" громадянами, які побачили оновлену експозицію.

Далі плануються справжні гастролі цієї фотовиставки Україною. Наступна зупинка – Запоріжжя.

Антарктичні фото-колажі презентував відомий український вчений та військовий, директор НАНЦ Євген Дикий. Втім українцям він сьогодні більш відомий, як експерт по російсько-українській війні – чи не кожен бачив його інтерв’ю як в ефірі загальнонаціонального телемарафону, так і на чисельних ютуб-каналах.

G-MUSEUM

Для старту Городок, населення якого ледь перевищує півтора десятка тисяч людей, обрали з кількох причин. Головна – сам G-MUSEUM – мабуть наймодерновіший та найсучасніший з музеїв України (не кожен обласний центр таким може похвалитися, та й для Києва – незле).

"Те, що перша презентація оновленої версії виставки відбувається саме в G-MUSEUM – дуже символічно, адже майбутня Україна буде модерною державою, глибоко інтегрованою в глобальний світ, і як станція "Вернадський", так і G-MUSEUM є маленькими камінчиками цієї майбутньої України", - зауважив пан Євген на церемонії відкриття.

По часу відкриття виставки теж не випадкове. Це був своєрідний подарунок українських полярників жителям Городка до Дня Міста. Крім того, саме у цей час в музеї проходили "Дні Виноградського", - тиждень, присвячений вченому зі світовим іменем відомому українському мікробіологу Сергію Виноградському. Останній був не лише колегою Володимира Вернадського, чиє ім’я носить українська станція, але й його другом. 

Сергій Виноградський вважається незримим покровителем і талісманом G-MUSEUM. Йому присвячена ціла експозиція, головним елементом якої є відтворена лабораторія вченого в Інституті Пастера у Брі-Конт-Робер (Франція) та його воскова фігура. З Городком Виноградський тісно пов'язаний. Тут знаходився його родинний маєток, а у самому місті вчений жив та працював від 1905 по 1917 рік. Тож виставка стане ще й знаком поваги сучасних українських вчених знаменитому попереднику.

Представники НАНЦ біля пам’ятника С. Виноградському

Церемонія відкриття планувалася максимум на півгодини, але розтягнулася на добрих півтори. Могло би й більше – люди просто не відпускали цікавого та харизматичного керівника НАНЦ, тож організаторам заходу довелося втрутитися. 

Під час свого виступу та у ході розмови з подолянами пан Євген чимало розповідав як про практичне так і політичне значення полярних досліджень для сьогодення і майбутнього. Зокрема він наголосив, що полярні та океанічні дослідження, якими займаються науковці на станції "Вернадський", - це важливо не лише для науки, але й показує місце України у світі – країни "третього" та "другого" світів таким не займаються. Звісно, що не обійшлося без байок про цікаве та насичене життя полярників та милих, але надокучливих та нахабних пінгвінів. Бо яка ж то Антарктика без цих товстеньких птахів, які є її живим символом.

Не обійшлося і без болючої теми війни та особливостей функціонування станції в її умовах.

На відкриті виставки були присутні понад сотня людей. Для колишнього райцентру це дуже багато. Власне це була найвелелюдніша подія за весь час існування музею, на яку прийшли і діти, і місцеві "аксакали" у віці під сотню років. Діти, так ті взагалі ледь не закохалися у веселого та колоритного бородатого дядька, який розповідав стільки цікавого. Власне хто бачив Євгена Дикого по телевізору мають уявлення про його харизму.

Зі свого боку співробітники Антарктичного центру провели для школярів бліц-вікторину, призами у якій стали листівки з краєвидами Південного континенту. Діти відповіли на усі питання і навіть на таке підступне як: "Чому білі ведмеді не їдять пінгвінів". Бо у мультиках та на новорічних листівках пінгвіни і білі ведмеді – сусіди. Але насправді живуть на різних полюсах планети.

На знак вдячності за цікаву подію та розповідь школярі Городоцької художньої школи подарували пану Євгену портрет войовничого козака. Мовляв, той хоч без бороди, але відтворює дух гостя, який не лише науковець, але й воїн. Євген Дикий пообіцяв, що з найближчою ротацією портрет потрапить на станцію "Вернадський" де прикрасить її стіни. 

Виставка демонструватиметься в Городку до 23 вересня. На цей час запланований ще один яскравий захід – в G-MUSEUM відбудеться телевізійний міст між кращими учнями шкіл та полярникам на станції "Вернадський". Діти вже готують для них запитання.

Преставниця НАНЦ Олена Марушевська проводить екскурсію

Виставка приїхала до Городка за ініціативи мерії міста та відділу культури, національностей, релігій та туризму Городоцької міськради. Керівник останнього Олег Федоров фактично витягнув всю підготовчу роботу. Звісно чимало зробили і працівники музею.

Євген Дикий передав через Олега Федорова для Музею колекцію шевронів


Навіть по тому, як виставка залишить невеличке подільське містечко, матеріальний шматочок Антарктиди залишиться в Городку. Зокрема науковці подарували музею колекцію шевронів учасника експедицій на "Вернадський" різних років. Крім того в музей потрапив взагалі унікальний шеврон "Бойовий пінгвін" - такий видається полярникам, які сьогодні зі зброєю в руках боронять Україну.

На знак подяки за цікавий захід для гостей міста по тому була проведена масштабна екскурсія мальовничими куточками Поділля. 

Під час екскурсії давнім Сатановом. Представники найрідкісніших професій в Україні – дослідник пінгвінів Євген Дикий та мельник "антикварного" водяного млина Ігор Новосилецький

Дмитро Полюхович.

Фото Автора і прес-служби НАНЦ

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme