Невидима війна: Як ЗСУ протистоять новітнім російським РЕБ на фронті

Підрозділи РЕБ воюють радіовипромінюванням на відповідних частотах – створюють перешкоди у роботі високотехнологічних пристроїв противника, внесять зміни у їхню роботу та захищають від таких самих дій ворога свою техніку

Невидима війна: Як ЗСУ протистоять новіт…

Віднедавна у засобах масової інформації з’явилися повідомлення про те, що росіяни завезли для своїх бойовиків нове обладнання – засоби радіоелектронної боротьби. У той же час, пропагандисти терористичних організацій, так званих, "ЛНР" та "ДНР" із завидною регулярністю звинувачують українських захисників у використанні засобів РЕБ проти безпілотних літальних апаратів спостережної місії ОБСЄ, вказуючи навіть конкретні населені пункти.

"Багаторічна російська гібридна агресія та засоби ведення ворогом інформаційних воєн навчили нас по-своєму розуміти противника. Якщо ідуть безпідставні звинувачення – значить ворог сам спробує зробити те, що закидає опонентам. Тим більше, що відповідну техніку куратори уже привезли", – каже офіцер підрозділу радіоелектронної боротьби Сергій з позивним "Танкіст", який зараз діє у складі Операції об’єднаних сил.

Про те, що таке РЕБ, як це працює, для чого застосовується, які хитрощі використовують росіяни у радіоелектронному протиборстві на території України і чим це загрожує мирним людям, він і розповів Depo.Хмельницький.

Що таке РЕБ?

– Радіоелектронна боротьба – це комплекс заходів, спрямований на створення перешкод у роботі високотехнологічних пристроїв противника, внесення змін у їхню роботу та захист від таких самих дій ворога своєї техніки. Підрозділи РЕБ воюють радіовипромінюванням на відповідних частотах.

Наша зброя – не кулі і не снаряди. Її не можна побачити, зафіксувати влучання. Ураження ворога невидиме для звичайних засобів чи людського ока. Ми оцінюємо свою роботу лише за наслідками. Тому наші спеціалісти мають знати тактику дій будь-якого роду військ ворога. Якщо вжиті певні заходи, наприклад, проти російського БПЛА чи певного виду зв’язку, а противник діє так само, як повинен при штатних умовах, – значить, ми не досягли цілі і потрібно продовжувати працювати, вносячи певні корективи. Якщо ворожий командир чи боєць не отримав певного наказу, якась одиниця техніки збилася з маршруту, діє не так, як зазвичай, не може виконати свого завдання, – значить, наша робота успішна.

Що може РЕБ?

– Доволі типовий приклад роботи таких підрозділів – протидія безпілотним літальним апаратам ворога. При вдалому застосуванні нашої апаратури ворожий безпілотник може зійти з маршруту, пройти район виконання завдання і полетіти далі, не завдавши ніякої шкоди своїй цілі, може втратити управління і почати кружляти завдяки програмі автопілоту. Тоді його зазвичай легко збивають зі стрілецької зброї або ж він повністю витрачає заряд акумулятора і падає чи сідає в автоматичному режимі. Так само, якщо це дрон-розвідник, можна завадити передачі інформації. Тоді артилерія ворога не може отримати координат для ведення вогню по наших хлопцях. РЕБ дозволяє перешкоджати роботі мобільного зв’язку, радіозасобів.

Чого боїться РЕБ?

– Найнебезпечніше для особового складу, який обслуговує станції, – бути виявленими відповідною розвідувальною станцією ворога. З такими підрозділами зазвичай не церемоняться і як тільки визначають місце їхньої роботи, туди прилітає артилерійський "подарунок". РЕБ проти РЕБу працювати не може. Це, говорячи простою мовою, те ж саме, що світити на лампочку ліхтариком. Найбільше РЕБ боїться артилерії.

Російські терористи часто звинувачують українських воїнів у перешкоджанні роботі БПЛА ОБСЄ. Чи є в цьому правда?

– Такі звинувачення абсолютно безпідставні. Ми працюємо у тісній взаємодії з ОБСЄ. Вони попереджають про свої польоти. Звичайно, після попередження ми не виявляємо ніякої активності у таких районах і не перешкоджаємо такому літальному апарату. Інша справа, що ворог переважно звинувачує нас у якомусь порушенні спеціально для того, щоби самому зробити відповідний злочин. Якщо бойовики незаконних збройних формувань мають намір написати, що ми глушимо безпілотники ОБСЄ, вони обов’язково зроблять це своїми засобами РЕБ, аби усе виглядало реалістично.

За його словами, доводити чиюсь причетність чи непричетність і відповідати на запитання "хто стріляв" у цій сфері дуже важко. Адже ні куль, ні снарядів немає. Можна робити певні висновки про те, де розташована територіально станція РЕБ за силою сигналу, яким вона впливає на той чи інший об’єкт. Чим ближче – тим сильніший і небезпечніший сигнал. Проте зазвичай міжнародним організаціям, зокрема й ОБСЄ, зовсім не цікаво проводити подібні розслідування. Вони обмежуються фіксацією факту перешкоджання своїй роботі.

Чи може ворог запустити свій БПЛА одночасно з БПЛА ОБСЄ і завдати шкоди нашим хлопцям, наприклад сфотографувати їхні позиції або скинути вибухівку?

– Не тільки може, а й постійно намагається це робити. Росіяни взагалі дуже далекі від дотримання будь-яких правил війни. Але кожен БПЛА випромінює у навколишнє середовище свій комплекс сигналів. Ми уміємо їх відрізняти. Знаючи, що у певному районі працюватиме безпілотник ОБСЄ, ми спостерігаємо за ним і не перешкоджаємо його роботі. Коли ж у районі виконання завдання з’являється ворожий безпілотник, – ми знаємо, що він може становити і, як показує практика, становить небезпеку для наших військових, для цивільного населення.

Які особливості роботи російських підрозділів РЕБ?

– Крайній цинізм, нехтування будь-якими правилами та можливими наслідками своїх дій. Так, у 2015 році російські підрозділи радіоелектронної боротьби крутили музику на частотах, виділених для цивільної авіації. Звичайно, це перешкоджало роботі екіпажів і створювало серйозну загрозу авіаційних катастроф. Це лише один із таких прикладів, яких насправді за п’ять років війни безліч.

З якими частинами взаємодіють російські підрозділи РЕБ?

– Насамперед з артилерією. РЕБ – це підрозділи забезпечення. Завдяки своїм можливостям та наявності БПЛА вони створюють доволі неприємний і небезпечний тандем. Проте вони не є непереможними. У нас теж є свої сильні спеціалісти і ми цілком справляємося зі своїми завданнями. Також росіяни люблять за допомогою апаратури, встановленої на БПЛА, за підтримки наземних підрозділів проводити психологічні операції проти наших воїнів та мирних українців. Безпілотник, наприклад, літає над лінією фронту і масово розсилає на мобільні телефони СМС-повідомлення з погрозами чи провокаційним змістом. Так ворог намагається чинити психологічний тиск."

Чи правда, що росіяни завезли на тимчасово окуповану територію нові зразки техніки РЕБ?

– Правда. Вони загалом випробовують у ході бойових дій на Сході України будь-які нові зразки озброєння й техніки, що з’явилися протягом останніх десяти років. Випробування у бойовій обстановці для них – норма. Нас це примушує постійно навчатися, удосконалювати тактику своїх дій, формувати пропозиції для розвитку вітчизняної техніки нашого напрямку. Ворог завіз нову апаратуру РЕБ, нові БПЛА. Роботи у нас добавилося, – ділиться Сергій. - Але наші спеціалісти швидко навчаються, гарно орієнтуються при зміні обстановки і ми цілком успішно справляємося зі своїми завданнями.

Що повинен вміти спеціаліст РЕБ, яким він повинен бути?

– Ґрунтовно аналізувати усе, що відбувається, вміло оцінювати і прогнозувати обстановку, швидко приймати рішення та блискавично діяти. Від цього майже завжди залежить життя людей. І не тільки військових.

Який прогноз подальшої радіоелектронної боротьби воїнів Об’єднаних сил з російськими окупантами?

– Ми достатньо впевнено почуваємося в цьому протистоянні. Їхня зброя – гроші, велика кількість спеціалістів і виключний цинізм. Як свою зброю ворог використовує і те, що ми дотримуємося правил ведення війни, які росіяни завжди зневажали. Це не їхня земля, і терористам насправді байдуже, хто може постраждати від їхніх дій. Наші переваги – розум, професіоналізм і технології. Можливо, не настільки дорогі, але завжди – добре продумані і практичні. Тут не можна "закидати шапками", чи виграти бій завдяки прямолінійній атаці, давши штрафному батальйону "фронтових сто грамів".

Така зовсім інша сфера війни. Українці завжди були і залишаються розумною нацією. А мотивований українець, який захищає рідну землю і діє на своїй території, як у географічному, так і в професійному сенсі – непереможний.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"