Купити гарнітуру й відкласти від ліжка: Як користуватися мобілками без шкоди для здоров'я

Мобільний зв'язок використовує електромагнітні хвилі в діапазоні радіохвиль, які належать до неіонізуючого випромінювання. Фахівці розповіли, що треба знати пересічним користувачам

Купити гарнітуру й відкласти від ліжка:…

Depo.Хмельницький разом із фахівцями ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України" розбиралися, як саме працюють "мобілки" і як вони впливають на людський організм.

За інформацією Американського онкологічного товариства (ACS), існують цілком реалістичні побоювання щодо здатності мобільних телефонів збільшувати ризик виникнення пухлин мозку та інших видів новоутворень в області голови та шиї. Щоб виміряти потенційні небезпеки для здоров'я, науковці запропонували одиницю виміру - питомий коефіцієнт поглинання (Specific Absorption Rate - SAR) електромагнітної енергії. Це показник електромагнітної енергії, яка поглинається в тканинах тіла людини під час користування мобільним пристроєм.

"Він відрізняється залежно від марки та моделі телефону. Виробники зобов'язані повідомляти про максимальний рівень SAR, що випромінюється їхнім товаром. На жаль, не існує будь-яких універсальних рекомендацій щодо "безпечного" рівня мобільного випромінювання, – каже лікар-гігієніст Катерина Шкраблюк. – Проте в Німеччині, наприклад, діє урядова організація Der Blaue Engel ("Блакитний ангел"), яка встановлює екологічні стандарти і вже зарекомендувала себе як надійний компас для споживача. Ця організація вважає безпечними тільки ті мобільні телефони, у яких показник SAR не перевищує 0,6 ват на кг".

Найнебезпечнішою частиною мобільників є антена – саме вона продукує хвилі надвисоких частот. Вважається, вони шкідливі тим, що нагрівають організм "зсередини" на клітинному рівні. "Особливо від цього потерпають ті частини тіла, які не омиваються кров'ю, а відтак залишаються поза системою терморегуляції організму. Зокрема, кришталик ока від внутрішнього перегрівання руйнується і мутніє. Це проявляється різзю в очах і шумом у голові," – уточняє медик.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, користування мобільним телефоном понад 1 годину на день помітно погіршує зір та слух. Мозок людини захищений черепною коробкою і добре постачається кров'ю, тому перегрівання йому не загрожує. Але вчені застерігають від інших імовірних небезпек. Зокрема, під впливом потужних електромагнітних хвиль мобільного телефону може відбутися збій у продукуванні його (мозку) власних електроімпульсів, через які він керує роботою організму.

"У лабораторних умовах вивчалися наслідки дії на тварин і людей електромагнітних полів, подібних до тих, які генерують стільникові телефони. Вони зафіксували ріст генних мутацій, до того ж, в такому обсязі, з яким сама клітина не могла впоратися," – константує висновки 4-річних дослідженнь 12 наукових колективів з 7 європейських країн Катерина Шкраблюк.

За її словами, треба врахувати і те, що постійні розмови телефоном спричинюють перенапруження певних груп м'язів, запалення сухожиль, зміщення хребців. Адже тіло перебуває в неприродному для нього положенні, фіксуючи трубку біля вуха.

Науковці ВООЗ додають, що до віддалених можливих наслідків використання мобільного зв'язку може мати стосунок хвороба Альцгеймера, депресивний синдром, а також схильність до епілептичних реакцій.

"Звичайно, навіть припустити, що мобільні телефони заборонять, було б утопією. Адже вони роблять життя людини комфортним та інформативно насиченим. Батьки завжди можуть зв'язатися зі своїми дітьми, щоб проконтролювати їхнє місцеперебування, бізнесмени швидко розв'язують невідкладні справи, незважаючи на віддаленість відстані їхнє перебування тощо, – каже медик. – Тому питання сьогодні полягає не в тому, щоб позбутися мобільників, а щоб максимально захиститися від їхнього негативного впливу."

Фахівці дають наступні поради, аби зменшити ризик негативного впливу випромінювання "мобілок" на здоров'я:

- якщо доводиться багато спілкуватися мобільним телефоном, не варто тримайти його постійно біля вуха. Краще купити навушники, або гарнітуру. Це частково зменшить вплив надпотужного випромінювання. Хоча навушники захищають голову, а не всі інші частини тіла;

- не всі апарати мобільних телефонів мають однакове за силою випромінювання: одні – більше, другі – менше. Тому, купуючи телефон, обов'язково треба подивитися копію сертифіката на обрану модель, де буде зазначено, що вона відповідає вимогам стандарту FCC;

- обираючи оператора зв'язку, перевагу варто віддати тому, який має найрозгалуженішу мережу ретрансляторів;

- не варто розмовляти по мобільному у маршрутних таксі та в машинах, бо випромінювання мобільника відбиваються від металевого корпусу машини, збільшуючи потужність у кілька разів;

- набравши потрібний номер, не треба одразу притискати телефон до вуха – саме під час з'єднання відбувається найпотужніше випромінювання;

- тримати треба телефон не ближче 2 м від ліжка, щоб віддалити себе від випромінюваного ним поля;

- якщо на екрані мобільника кількість "планок" в індикаторі сили сигналу зменшилася, це означає що ви потрапили в зону слабкої дії сигналу. Намагайтеся уникати користування мобільним телефоном у таких умовах, бо інтенсивність його електромагнітного випромінювання збільшується в кілька разів;

- рекомендують скоротити час використання телефону і збільшити паузи між дзвінками. Бажано, щоб загальна кількість розмов за добу не перевищувала однієї години;

- дітей треба привчати користуватися мобільним телефоном за необхідності, а до 8 років взагалі заборонити використовувати мобільні телефони.

Насамкінець Катерина Шкраблюк додає, що незважаючи на зростаючу популярність стільникових телефонів, не варто забувати і про їхню шкоду для людського організму, від якої не рятують ні бренд, ні ціна. Залишається розраховувати, що виробники телефонів будуть використовувати при проектуванні техніки останні наукові дані і розроблятимуть щонайменш шкідливі для користування режими роботи апарата.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme