На Хмельниччині почастішали випадки масового отруєння та загибелі бджіл

Аграрії повинні за дві доби попереджати жителів навколишніх сіл про застосовування отрутохімікатів на полях

У зв’язку з масовими застосуванням на посівних площах сільськогосподарських рослин пестицидів, почастішали випадки масового отруєння та загибелі бджіл, повідомляє Depo.Хмельницький за інформацією прес-служби Держекоінспекції в області..

"Для боротьби з шкідниками сільськогосподарських рослин дедалі більше застосовують отрутохімікати. Ці речовини отруйні і для бджіл. Трапляються випадки, що бджоли, збираючи нектар та пилок з оброблених отрутами рослин, гинуть на полі або заносять отруту у вулик, внаслідок чого гинуть цілі сім'ї. Гербіциди, якими обробляють поля від бур'янів, також шкідливі для бджіл," – кажуть природоохоронці.

Екологи звертають увагу власників агрофірм та нагадують, що керівники господарств, в яких будуть застосовуватись отрутохімікати, завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, повинні сповістити населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об'єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. Також у період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

Належним повідомленням у таких випадках буде публікація відповідного оголошення у місцевих газетах. В повідомленні доречно було би вказати точний час обробки, вид сільськогосподарської культури, місце і розмір оброблюваної території, назву отрутохімікату, способи і форми його застосування, можливість і орієнтовну віддаль зносу застосовуваного препарату за межі оброблюваної ділянки та вказати строк, на який потрібно вивезти пасіку від місця обробки або ж ізолювати бджіл у гнізді після застосування препарату.

Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів. Акцентується увага на необхідності прийняття мір по охороні бджіл від можливого отруєння. На тарних етикетках пестицидів і агрохімікатів в обов’язковому порядку повинні бути указані номери державної реєстрації цих засобів, а також інформація про клас небезпечності для бджіл ("небезпечний для бджіл" або "безпечний для бджіл").
Юридичні та фізичні особи, які проводять діяльність, що впливає або може вплинути на стан бджіл, зобов’язані забезпечити їх охорону, дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєння.

Відповідно до ст.20 Закону України "Про пестициди і агрохімікати" порушення законодавства про пестициди і агрохімікати тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну-правову або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством. Зокрема, відповідальність несуть особи винні у :
- приховуванні або перекрученні інформації, що могло спричинити, або спричинило загрозу життя та здоров’ю людини, а так само майну та навколишньому середовищу;
- недотриманні вимог стандартів, санітарних норм і правил та інших нормативних документів під час виробництва, транспортування, зберігання пестицидів, агрохімікатів і технічних засобів їх застосування;
- забрудненні пестицидами і агрохімікатами понад допустимі рівні сільськогосподарської сировини, кормів, харчових продуктів, грунту, води, повітря;
- порушення регламентів та санітарних норм і правил транспортування, торгівлі та застосування пестицидів та агрохімікатів;
- застосуванні пестицидів, агрохімікатів, технічних засобів, які не пройшли державних випробувань, реєстрації, перереєстрації;
- невиконанні законних вимог посадових осіб, які здійснюють державний контроль та нагляд;
- використанні за відомо фальсифікованих пестицидів і агрохімікатів.

Юридичні та фізичні особи, які проводять діяльність, що впливає або може вплинути на стан бджіл, зобов’язані забезпечити їх охорону, дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєння. В Україні діє Інструкція по профілактиці отруєння бджіл пестицидами. Згідно статті 38 Закону України "Про бджільництво" відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у неповідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин.

Нагадаємо, в травні в одному з районів Хмельниччини масово загинули бджоли.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький