Місцеві вибори у Чернівцях: Як група Павлюка збиватиме мера від Яценюка

На мерських виборах в столиці Буковини зійдуться дві впливові бізнес-групи, що конкурують за панування у регіоні 

Економічний і політичний оглядач
Місцеві вибори у Чернівцях: Як група Пав…

Близько 70% мешканців Чернівців бажають бачити своїм мером після 25 жовтня нову людину замість обраного у 2015 році Олексія Каспрука. І хоч соціологи пророкують Каспруку найбільші відсотки у першому турі, в другому він не є фаворитом і з високою ймовірністю програє майже кожному з серйозних суперників.

Претенденти на посаду тим часом вже привели у бойовий стан свої штаби і збираються ефективно поборотись за голоси цих невдоволених нинішньою міською владою виборців. Отже майбутні перегони у столиці Буковини обіцяють інтригу.

Умовна група Яценюка ставить на Каспрука. Але можуть і на Федорука

Чернівецький регіон, як відомо, є осередком контрабандної діяльності, адже має великі ділянки кордону з Румунією та Молдовою. Контрабанда спирту та сигарет є основним джерелом доходів для багатьох сімей прикордонних районів. Але через митні пости переправляється не лише цей популярний товар: обхід митного оформлення під час імпорту техніки, обягу, продуктів харчування, пального та іншого ширпотребу приносить шалені кошти як контрабандистам, так і тим, хто їх підтримує "зверху".

Політичний контроль цього прикордонного регіону дозволяє контролювати потоки товарів та усі пов'язані з цим бізнеси. А тому втрата посад у владі для корумпованих чиновників означає і втрату матеріальних активів.

МІсцева конк'юнктура складається таким чином, що за вплив на політичні та адміністративні процеси змагаються окремі групи впливу. Відповідно, кожна з них намагається якомога довше залишати за собою впливові адміністративні посади. До переліку таких посад відноситься і мерське крісло у Чернівцях. При цьому важко говорити про якийсь партійно-політичний водорозділ між окремими групами, адже ці процеси є настільки переплетеними, що подекуди однопартійці можуть бути конкурентами по бізнесу. І навпаки. 

Нинішній мер Чернівців Олексій Каспрук, якого у 2018 році депутати міськради усунули з посади, а суди з перемінним успіхом то повертають йому крісло, то знову забирають, є ставлеником групи впливових політиків загальноукраїнського рівня, але - з буковинським корінням. Цю групу уособлюють, передусім, екс-прем'єр Арсеній Яценюк, екс-депутат Максим Бурбак та його брат Олексій Бурбак, які протягом останні років при владі суттєво закріпилися на суспільному, бізнесовому і, головне -  митному напрямках Буковини.

Олексій Каспрук
Олексій Каспрук

Але з моменту перемоги на президентських виборах Володимира Зеленського та захоплення парламентського представництва Буковини "слугами народу", у групи екс-прем'єра з'являється все більше приводів скаржитись на конкурентів, які буцімто вибивають грунт з-під ніг і переорієнтовують товарні потоки на себе.

Наразі, після втрати Яценюком та його партнерами монопольного впливу на адміністративну вертикаль влади, ця група намагається зберегтися на рівні міської влади Чернівців і або втримати на посаді мера порівняно молодого Каспрука, або вибороти цю посаду для мастодонта буковинської політики Миколи Федорука, який керував містом 16 років і був у 2011 році усунутий з посади регіоналами незабаром після приходу до влади Віктора Януковича.

Микола Федорук
Микола Федорук

Формально Каспрук йтиме від партії мерів "Пропозиція". 

Можливі кандидати від групи Павлюка - Другановський і Михайлішин

Інша буковинська політична і бізнес-група переживає етап підйому не лише на місцевому, а й на всеукраїнському рівні. Звісно, її представники не збираються втрачати шанс здобути й посаду мера буковинської столиці.

Уособленням цієї групи є підприємець Ілля Павлюк, якого вважають особою, дуже наближеною до президента. Адже Зеленського з Павлюком поєднує не лише політичне партнерство і допомога останього на виборах, а й особиста приязнь та товариські стосунки. Цю близькість Павлюку вдалося конвертувати не лише у бізнесовий вплив на Буковині, а й розширити далеко за межі рідної області.

З самого початку роботи нинішнього скликання Верховної Ради неодноразово спливало формулювання "група Павлюка". Для більшості непосвячених це було якесь примарне утворення всередині монобільшості, яке нібито підпорядковувалося Іллі Павлюку - бізнесмену з Буковини і особистому другу новообраного президента Зеленського. 

Через абсолютну непублічність самого Павлюка і неоформленість його групи всередині фракції багато хто з новообраних нардепів та інших членів Зе-команди довго не розуміли як виглядає група Павлюка. У грудні ж минулого року стало відомо, що пара десятків штиків у президентській фракції орієнтується не лише на президента і лідерів його партії, а й прислухається до порад Павлюка. Ця група у якійсь час навіть стала кісткою в горлі парламентської більшості, коли почала власні ігри. І тоді ж стало зрозуміло, що мало не головним інтересом Павлюка є митниця, навколо якої тривають великі суперечки.

Тут треба згадати, що у Павлюка є давні зачини у митній сфері. Він свого часу співпрацював з Ігорем Калетником (він, до речі, днями повернувся з еміграції), який очолював митницю за часів Януковича. Говорять, що в ті часи ім'я Павлюка згадувалося як ім'я найвпливовішого "рішали" всіх можливих питань у справах перетину митних кордонів.

Тепер борячись за митницю на загальноукраїнському рівні Павлюк, тим не менш, не випускає з рук ситуацію на своїй малій батьківщині. Політично він контролює ситуацію в області через місцевих "слуг народу". Одним з таких є й кандидат на посаду мера Чернівців Ігор Другановський. Людина, яка була на вістрі передвиборчої боротьби і під час президентської, і під час парламентської виборчих кампаній і послуги якої досі не були належним чином оцінені. Другановський був головним претендентом на посаду губернатора Буковини. Але те змагання він програв, поступившись у листопаді 2019 року Сергію Осачуку, який став креатурою тодішнього прем'єра Гончарука.

гор Другановський (праворуч) з Володимиром Зеленським
Ігор Другановський (праворуч)

Треба зазначити, що Осачук міг обійти Другановського і на цьому повороті, адже "Слуга народу" влаштувала інтригу щодо свого кандидата на посаду мера. Довгий час в усіх рейтингах в якості потенційного висуванця Банкової розглядався саме голова Чернівецької ОДА Сергій Осачук. Але зрештою Павлюку, чиї послуги напередодні виборів знову виросли в ціні на Банковій, зміг пролобіювати свого протеже.

Також на боці групи Павлюка на цих виборах ймовірно гратиме партія "Рідне місто" та кандидат від неї Віталій Михайлішин.

Михайлішин є вихідцем з лав регіоналів та буковинської групи олігарха Дмитра Фірташа, який через кримінальне переслідування на Заході підрозгубив свій вплив і соратників на Батьківщини. Саме Михайлішин був виконувачем обов'язків мера після повалення згаданого вище Федорука у 2011 році.

Віталій Михайлішин з пасхальним кошиком
Віталій Михайлішин

Соціологи, до речі, прогнозують висуванцю "Рідного міста" досить непоганий рейтинг на рівні 15%. І обіцяють йому перемогу в другому турі, якщо він потрапить туди разом з Каспруком.

Партійний розклад на місцеві вибори по Чернівцям

Певна інтрига є і в тому, які партії зможуть завести своїх депутатів у міську раду і чи вдасться кому-небудь створити там більшість. Адже враховуючи традицію Чернівців вдруге поспіль проводжати свої мерів з посад достроково, через висловлення недовіри, майбутньому міському очільнику, очевидно, хотілося б мати міцний тил у складі більшості депутатів.

Шанси на формування більшості під себе мають і Другановський і Михальчишин, оскільки політсили, що рушитимуть за ними, мають в регіоні відносно високий рейтинг. "СН" - близько 25%. "Рідне місто" - близько 5%. Разом (якщо припущення про їхнє партнерство під егідою Павлюка є справедливим), вони можуть отримати добрий заділ на створення більшості.

Натомість Олексій Каспрук веде в міськраду партію, чия популярність коливається на рівні 5%. До цього можна умовно додати рейтинг "Партії чернівчан", яку веде Микола Федорук. І не можна виключити, що також приєднається "Європейська солідарність" з її десятьма відсотками рейтингу. Але й цього буде мало для 50% пакету депутатів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme