Як на Хмельниччині безбожно крадуть ліси
У "лісової мафії" працюють добре налагоджені схеми, але у більшості випадків правоохоронці ловлять хіба що безпосередніх виконавців або, частково, посередників
На Хмельниччині діє якщо не лісова мафія, то налагоджені схеми - точно, повідомляє Depo.Хмельницький.
Одну з них прокурор області Олег Синишин розкрив у деталях.
У схемі "працювали" представники лісогосподарського підприємства, на території якого зрубали 19,5 тисяч кубів деревини, десяток експортерів, а також чиновники облуправління лісового господарства, яке видало сертифікати про походження деревини на підставі підроблених товарно-транспортних накладних.
За цим фактом прокуратура області вже відкрила провадження за ч.2 ст.364 ККУ, ч.2 ст.366 ККУ. Йдеться про зловживання владою і умисне використання службового становища всупереч інтересам служби, яке заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом правам і спричинили тяжкі наслідки. Плюс службова підробка. Передбачає це все максимальне покарання у вигляді позбавленням волі до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади до трьох років.
Лише за три останні місяці правоохоронці відкрили півсотні кримінальних проваджень щодо порушень, які стосуються вирубки дерев.
З початку року, за словами Синишина, з Хмельниччини вивезли за кордон незаконно зрубленої деревини на 48 млн. грн. І це лише факти, відомі правоохоронцям. Впродовж року було розпочато 81 кримінальне провадження зі збитками понад 9 мільйонів гривень, проте з обвинувальними актами до суду направлено лише 5 кримінальних проваджень, у яких встановлено збитки у понад 600 тисяч гривень.
Майже у кожному районі області знаходяться свої "чорні" дроворуби.
Як приклад, прокурор області розповів про справу стосовно п’ятьох осіб з Дунаєвеччини. Вони організували схему незаконної порубки лісу та зрізали 106 дерев. Сума збитків від їхньої діяльності оцінили у майже 450 тисяч гривень. Скільки ж "підприємці" на цьому заробили, невідомо.
"Якщо ліс незаконно зрубали - його необхідно реалізувати і уже на цьому етапі зловмисники вигадують протиправні схеми легалізації злочинно здобутої деревини," - зазначив прокурор.
Серед підозрюваних є й посадові особи. Дехто з них не просто докладається до незаконної вирубки дерев, а й будує на "звільненому" місці цілі кемпінги – теж без документів.
Протидіяти таким лісорубам-підприємцям нелегко. Зазвичай, їх вдається спіймати вже під час вивозу лісу. А от довести, що із сокирами були саме ці люди, - складно.
Найбільше цікавляться цінними породами – дубом, березою, грабом, сосною. Але не гребують і усім іншим.
В окремих випадках, як на 7 гектарах у Кам'янець-Подільському районі, рубають дерева, викорчувуючи пеньки і знямаючи кілька десятків метрів корисних копалин.
Низка кримінальних проваджень в області відкрита за фактами незаконної порубки лісу на територіях державних заповідників та заказників.
До прикладу, службові особи одного з комунальних підприємств вирубали понад 160 дерев цінних порід в межах лісових ділянок підприємства комплексної пам’ятки природи місцевого значення "Урочище "Жолоби". В цьому випадку шкоду природі оцінена вже у близько 1 млн. гривень. Облпрокуратура відкрила кримінальне провадження. Аналогічні кримінальні провадження розпочато Кам'янець-Подільською та Шепетівською місцевими прокуратурами.
Один із останніх випадків - прокурори разом із СБУшниками та Нацполіцією зупинили вантажний автомобіль з причепом, у якому виявили 25 кубометрів берези, яка без будь-яких документів, яка була продана підприємцем Летичева у Тернопіль. До справи виявилися причетні представники лісового господарства
Загалом, вирубка лісу часто має свій "одобрямс" в кабінетах керівників лісових господарств та посадовців місцевого самоврядування. Окрім відвертих злочинних дій є надто багато бездіяльності і "прикривання" очей на зухвалі порушення. "Зрозуміло, що людина, яка зрубала дерева, мусить мати ринок збуту, а також засоби для транспортування. Тож коли у лісі протягом кількох днів працює техніка – цього не можуть не чути ті, хто в силу своїх посадових обов’язків повинен захищати ліс. Якщо не сприяють у вчиненні злочину, то чому не перешкоджають?" – пояснює керівник прокуратури.
Розбазарюють й самі землі лісового фонду. Ділянки та ставки, користуючись службовим становищем, передають в оренду. На місці вирубаних дерев зводять кемпінги та зони відпочинку. Не залишилися недоторканими і заповідники. "Мають місце випадки незаконного будівництва у лісових зонах кемпінгів та інших відпочинкових закладів," – розповідає прокурор.
У вересні Господарський суд області задовільнив позов прокуратури області та вирішив знести самочинно збудований туристичний кемпінг на землях лісового фонду Хмельницького району. "Це тільки частина результатів, яких спільно досягли правоохоронні органи області за 10 місяців кропіткої та напруженої роботи на зазначеному напрямі," - підкреслює Олег Синишин.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький