UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Красиве та корисне: Кам'янець має не лише унікальну фортецю, а й ТЕС

Проект, який реалізується за кошти кредиту Світового банку і цілком заслуговує на звання ексклюзивного, передбачає встановлення першої в Україні, третьої в Європі і п'ятої в світі надсучасної теплоелектростанції 

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Красиве та корисне: Кам'янець має н…

Кам'янець стає не лише енергонезалежним, а й екологічно чистим та енергоекономним. Головним предметом гордості наразі є будівництво новітньої теплоелектростанції, яка вироблятиме теплову та електричну енергію газовими і твердопаливними котлами.

"Проект, який реалізується за кошти кредиту Світового банку і цілком заслуговує на звання ексклюзивного, передбачає встановлення турбіни з модулем ОRС (Organic Rankine Cycle - органічний цикл Ренкіна), унікальність якої полягає у використанні рідини з температурою 200°С, - розповів градоначальник Михайло Сімашкевич. - Кам'янець стане п'ятим у світі і лише третім у Європі містом, яке використовуватиме цей сучасний метод виробництва теплової енергії".

Використовуючи місцеве тверде паливо, Кам'янець-Подільський зекономить бюджетні кошти країни.

"Собівартість виробництва теплової енергії на трісці деревини становить 904,97 грн/Гкал, тоді як виробництво тепла на газу сягає 1516,19 грн/Гкал, - пояснює міський голова. - Однак, як основне джерело твердого палива для котелень ми сьогодні розглядаємо солому, тонни якої щороку згорають на полях, бо щепи нам можливо ще вистачить, а от нашим дітям і онукам – навряд".

Наразі всі об'єкти теплоенергетичного комплексу Кам'янця-Подільського з'єднані "Єдиним енергетичним кільцем" - системою власних кабельних мереж комунального підприємства для живлення об'єктів теплопостачання, водопостачання та водовідведення електроенергією власного виробництва.

До настання холодів значну частину тепломереж оновлять за сучасними вимогами і стандартами. Роботи якраз ідуть повним ходом.

"В масштабах стотисячного міста нам вдалося досягти енергетичної незалежності, - наголошує міський голова. - Люди цілодобово отримують тепло та воду, цілодобово працюють каналізаційні насосні станції".

Такої незалежності цілком може досягти кожне місто України, впевнений Сімашкевич.

За підрахунками фінських спеціалістів будівництво ТЕС, яке вартує близько 300 мільйонів гривень, окупиться вже за шість років.

Запустити її планували ще до опалювального періоду, та вирішили не ризикувати. Запрацює вона потроху з листопада-грудня, а вже на весну - на повну потужність.

За словами генерального директора КП "Тепловоденергія" Валерія Гордійчука, ТЕС має резервні газові котли та працюватиме на біопаливі - палетах з різного виду соломи, щепи, торфу.

"Вона видаватиме 42 мегаватта теплової енергії та 4 мегаватта електричної енергії, - ділиться подробицями Гордійчук. - Станція будується підрядним методом за гроші Світового банку, в кредит під 0,01%."

Щоб взятися за такий неординарний проект кам'янчани вивчали досвід багатьох країн, аналізували, підраховували, зважували всі "за" та "проти".

Побували в країнах Прибалтики, Польщі та Данії. Там, кажуть 20-25% тепла і електроенергії отримують з альтернативних джерел. Зрештою - вирішили ризикнути й собі.

За підрахунками, найвигіднішими виявилася солома та щепа. Логістичні дослідження показали, що в радіусі 80 кілометрів є вдосталь необхідної сировини.

"Підрахували все це, зробили технічну документацію, переконалися, що ми дійсно можемо до 2018 року "відійти" від газу на 115 мільйонів гривень. Це ті 115 млн, які залишаться в нас - в Кам'янці, Хмельницькому, Києві, тобто - в Україні, - підраховує та розмірковує директор КП. - Якби кожне таке невеличке містечко зекономило по 115 мільйонів, насправді, мільярди б залишилися в Україні".

Не останню роль відіграв й існуючий в державі зелений тариф.

"Якщо ми подаватимемо електроенергію на ринок, то продаватимемо її по 4,60 грн/кіловат. А це нам дуже вигідно, - каже Валерій Гордійчук. - За рахунок зеленого тарифу у нас термін окупності ТЕС з 9 років знизився до 6 років."

Аналогічні ТЕС працюють в Гонконзі, Парижі, Берліні та Хельсенки. По-суті, Кам'янецька стане такою п'ятою в світі теплоелектростанцією.

За словами Гордійчука, працювати на ній зможе далеко не кожен.

"Газ - для лінивих. Тверде паливо - для інженера, це треба мати голову на плечах і до того ж - хороший розум для того, щоб палити солому, для того, чтоб палити тією ж щепою чи чимось схожим. Для того, чтоб запалити газ, потрібно лише натиснути кнопку. А нажмеш кнопку - щепа не піде. Треба найти те трухляве дерево, його спиляти, перевести на щепу, щепу привезти, закинути," - каже директор КП.

Лише за минулий рік в місті вдалося зекономити за рахунок переведення на тверде паливо ряду котлів, близько 8 мільйонів гривень. Для стотисячного містечка сума непогана.

Загалом уже впродовж останніх чотирьох років у Кам'янці втілюють різноманітні проекти із реконструкції та модернізації котелень на спалюванні твердого палива - пелет із соломи, дерева та щепи деревини. А запуск теплоелектростанції взагалі може перетворити Кам'янець на енергонезалежний острів.

"ТЕС зможе безперебійно обслуговувати містян. Так ми залежатимемо лише самі від себе - від українського виробника", - резюмує мер.

"Ми в опалювальний період вже відійшли на 25% від використання газу. На наступний сезон, як ви розумієте, у нас ще більші плани," - розповідає головний інженер КП "Міськтепловоденергія" Василь Тарасюк.

За словами очільника Кам'янця-Подільського Михайла Сімашкевича, теплоелектростанція матиме загальну потужність 15 МВт. Загалом же потужність котлів на пелетах із соломи, дерева та щепи досягне 18,9 МВт.

Нагадаємо, із завершенням цьогорічного опалювального сезону місто зовсім не використовує газ, а наступного року планує перейти на власну електроенергію.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme