"Конкретні" схеми: Чому Герега та його партія "забули" за соратника Харкавого

Микола Харкавий, що попався на хабарі й вимаганні, досі перебуває під вартою. Хоча заставу може заплатити навіть його дружина

Валентина Моісеєнко

Депутата Хмельницької облради і титулованого митника Миколу Харкавого затримали детективи НАБУ в червні 2017 року. І досі тримають під арештом в столиці.

Представник регіональної політсили нардепа Олександра Гереги "За конкретні справи", член депгрупи в облраді "Депутатський контроль" та заступник голови комісії з питань будівництва, житлово-комунального господарства, інвестиційної політики, природокористування та екології "загримів" на хабарі в 50 тисяч доларів США. За даними слідства, він обіцяв "загладити" питання щодо продовження контракту на посаду одному з керівників комунального підприємства з рідного Кам'янця. І навіть мав згодом пролобіювати виділення 20 мільйонів гривень на будівництво спортзали в тому ж закладі.

Можна лише здогадуватися, скільки "відкату" і в чиї кишені з того мало піти. Але тепер Харкавому інкримінують злочини за п'ятьма статтями Кримінального Кодексу. З-поміж іншого – шахрайство та підбурювання до надання неправомірної винагороди службовій особі. За вимагання йому "світить" до 12 років за ґратами з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на термін до трьох років. З конфіскацією майна.

Надзвичайно скромне майно депутата вже арештоване: дві квартири (38,5 кв. м у Києві і 79,9 кв. м у Львові) та годинник Ebel automatic з позначкою "18К 750" з металу жовтого кольору. Не арештували чомусь лише "Лендкрузер" Харкавого.

Разом з тим визначили і заставу – 505 тисяч гривень, що майже втричі менше за суму хабара. Але гроші ніхто чомусь не поспішає нести. За торішньою декларацією, в депутата і самого б готівки вистачило - 350 тис. гривень та 37 тис. доларів США. Набагато більше статків у його дружини Таїсії. Вона, за тією ж декларацією, лише на руках має 140 тисяч американських доларів та 1,65 мільйона гривень. А до того – квартира у майже 200 "квадратів" в Кам'янці-Подільському, там же – два готельно-туристичні комплекси, адміністративний будинок в Чемеровецькому районі, недешевий автопарк, ще й майбутня хатка у 224 кв. м, яка будується на території Кам'янецького історичного музею-заповідника.

Примітно й те, що за товариша досі не заступився і ніхто з колег-партнерів-соратників. Політсила "За конкретні справи" в Хмельницькій облраді має найбільше "штиків". Проте партійний бос і нардеп Олександр Герега на скандал із затриманням свого соратника ніяк не відреагував. Натомість, поки "конкретний" депутат під арештом, його шеф отримав з рук Петра Порошенка орден "За заслуги" ІІ ступеня з досить абстрактною і, разом з тим, красномовною аргументацією: "За значний особистий (!) внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм".

Слід зазначити, що сам Харкавий теж має низку відзнак, отриманих за часів "попєрєдніків": "Почесний митник України", "За сумлінну державну службу в митних органах України", "За боротьбу з контрабандою" та навіть Орден Богдана Хмельницького ІІІ ступеня. Весь цей "букет" депутат зібрав, працюючи в митних органах і обіймаючи "скромні" посади першого заступника Подільської регіональної митниці, радника Голови Державної митної служби України, в.о. директора департаменту боротьби з митними порушеннями, начальника Хмельницької, Львівської, Тернопільської, Вінницької митниць.

Досить мляво відреагував на затримання соратника і ще один високопоставлений партієць і народний обранець – Андрій Шинькович. Подейкують, що на момент операції НАБУ обидва – і він, і Герега – перебували за межами країни.

Скромна і максимально обтічна реакція з'явилася лише на партійному сайті за підписом голови депфракції в облраді і топ-менеджера герегівського "Епіцентру К" Вадима Лозового. "Ми, як представники демократичного громадянського суспільства, слідкуватимемо за розглядом справи. І лише після рішення суду будемо визначати свою подальшу позицію", - відстороненно завершує заяву Лозовий.

Така дружня мовчанка викликає запитання. Причин їй може бути декілька. Одна з них – вичікування і оцінка ризиків для місцевої еліти. Адже центр останнім часом у своїх антикорупційних потугах приділяє аномальну увагу до регіонів – достатньо згадати хоча б справу житомирського депутата Борислава Розенблата. Тож не дивно, що місцеві "князьки" воліли б зрозуміти, чи це лише "показова порка", чи вже всерйоз.

Втім, може бути й інша причина – усунення конкурента чи "ворога". Останнім часом в області подейкували, що Харкавий мав наміри балотуватися до Верховної Ради на наступних парламентських виборах – від округу №193 - Кам'янець-Подільському. На парламентських виборах 2014 року тут переміг депутат Володимир Мельниченко, який є цивільним чоловіком Інни Богословської. Керівник комунального підприємства, яка "здала" Харкавого правоохоронцям, наче як в "контрах" з діючим нардепом. Та й Мельниченко досить комфортно почувається на своїй території, із колегою - "конкретним" Герегою, в партнерських стосунках. Принаймні, був з ним дотепер. Дружину ж, у якої достатньо грошей для застави, попросили поки почекати і не робити різких рухів. Для її ж блага.

А поки що пішов вже третій тиждень, як Харкавий перебуває під вартою. І, схоже, з такими "успіхами" він має всі шанси досидіти аж до 16 серпня, якщо арешт не продовжать.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький