Конгрес регіональних влад і Зеленський: Що відомо про засідання в Хмельницькому

Створення нового органу влади при президентові стартує у Хмельницькому, заради нього Володимир Зеленський уже втретє за рік прилітає в місто

Остап Калита

В Україні створюється Конгрес регіональних влад. Фактично стартує запуск чергового "великого президентського проєкту" 3 червня у Хмельницькому із засідання Палати місцевих влад.

Заради цього Президент втретє за останній рік прибуває у Хмельницький, а зібрання відбуватиметься в недобудованому Палаці спорту. Буквально днями цей об'єкт, що почали зводити більше трьох років тому, потрапив до списку "25 спортивних магнітів" України і отримав шанс на субвенцію на розвиток спортивної інфраструктури від Уряду.

Конгрес складатиметься з двох палат. Перша – місцева влада, голови тергромад, райради. Друга – голови обладміністрацій та рад. В Офісі президента, запрацює постійно діючий офіс Конгресу. 

Планується, що на першому засіданні Палати місцевих влад будуть обрані члени президії Конгресу. У цей новостворений орган входитимуть по три представники з обох палат, міністри та керівництво Офісу президента, включаючи президента.

Конгрес створений на заміну Раді розвитку громад та територій, яка існувала з 2019 року.

Джерела LB.ua в керівництві фракції "Слуга народу" повідомили, що конгрес має на меті об'єднання різних гілок влади, але ця ідея потребує великої кількості роботи щодо розробки формальних засад. Конгрес є "майданчиком при президенті", що має об'єднати законодавчу і виконавчу владу та організації місцевого самоврядування. За рахунок конгресу "хочуть збалансувати асоціацію міст та великі міста. Це прообраз двопалатного парламенту. Така ідея є в Офісі президента.

Читайте також: Апробація двопалатного парламенту: Навіщо "слугам" Конгрес для місцевої влади

На початку березня Зеленський підписав Указ "Про затвердження Положення про Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України". Згідно з документом, це – консультативно-дорадчий орган, серед основних завдань якого, зокрема, сприяння ефективному завершенню реформи місцевого самоврядування та налагодженню ефективної взаємодії державних органів, а також моніторинг суспільно-політичних і соціально-економічних процесів, що відбуваються в державі на регіональному та місцевому рівнях.

Що значимо, передбачається, що Конгрес братиме участь у виробленні державної регіональної політики. Крім того, він має вивчати та узагальнювати міжнародний досвід у сфері територіального розвитку з урахуванням стандартів Європейської хартії місцевого самоврядування, а також організовувати роботу щодо формування складу делегації України в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи.

За президентським Указом, до складу Конгресу входять за посадою, зокрема, керівники Верховної Ради та Кабінету Міністрів, керівництво Офісу Президента, секретар Ради національної безпеки і оборони України, міністри, представники обласних і районних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, члени делегації України в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи тощо.

Конгрес збирається на засідання у разі потреби, але не рідше одного разу на рік. Рішення ухвалюються більшістю голосів присутніх на засіданні членів Конгресу.  А от президія збиратиметься щомісяця для обговорення системної роботи і вирішення місцевих та регіональних проблем за участі найвищих посадовців держави. Це мало б дозволити забезпечити найкращу координацію діяльності усіх органів влади. Палата ж місцевих влад та Палата регіонів збиратимуться щоквартально та подаватимуть пропозиції до порядку денного Президії Конгресу.

В Телеграм-каналах же подейкують, що таким чином Зеленський бере під контроль регіони. Орган, мовляв, повинен стати "прокладкою" між ОП і регіонами, громадами. Хто буде дружити тому і "плюшки" у вигляді субвенцій, а хто ні - з того запитають за землю та багато іншого. А президент тим часом отримає майданчик для демонстрації свого занепокоєння життям в регіонах.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький