UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Кам'янецькі музейники оприлюднили лист "остарбайтера" з Німеччини, написаного у 1943-му на Хмельниччину

Лист з неволі став експонатом дня у Кам'янець-Подільському державному історичному музеї-заповіднику

Кам'янецькі музейники оприлюднили лист "…

У фондосховищі музею зберігаються кілька десятків листів "остарбайтерів", передає Depo.Хмельницький з посиланням на Фейсбук-сторінку музею.

Музейники дали змогу всім бажаючим ознайомитись з текстом листа молодого чоловіка, що був написаний 20 квітня 1943 року з Німеччини у смт Чорний острів Хмельницькогорайону. Текст подається в авторській редакції.

"Здраствуйти мой дорогі батки та брати і сестри так я вам повідомляю шо я пока жив здоров но вам ни жилаю такого життя. Получив я вашу откритку за котору дуже сердечно дякую получив я вашу откритку то вразу втішався а потом став плакати так чого мині пишите більше новостів. Хто ше є в селі з хлопців або з дівчат коли вийшли сіяти бо тут ше 3 місяця горали і сіяли а тут на всю зиму було два дні сніг. Напишіте чи вам доїться корова чи маїте молоко бо я жадин шкорок з картошки чи ви горали города чи майте чим обсадити ви писали де я подів чоботи я вам писав шо згоріло усо з мене тілко зостався я і штани і сорочка на плечах одірвала мині палця луче було голуву було б луче так мой дорогі братіки й сестри писма не чикайте пока я напишу откритк а пиши письма. досвіданя мой батьки та брати Жду ответ".

Згідно досліджень історика Сергія Гальчака дозвіл на написання листів "остарбайтери" отримали лише в червні 1942 року, до цього листування було просто заборонене. Всі листи мали проходити цензуру, дозволялось відправляти лише два листа на місяць. Проте з листопада робітникам дозволялось листування виключно на відкритих поштових листівках, що прискорювало їх перевірку. "Остарбайтер" мав виділяти із своєї чисто символічної зарплати не менше 6 пфенінгів.

Написані "остарбайтерами" листівки не вкидались у поштові скриньки, а віддавались табірній поліції. Опрацьована кореспонденція завірялась відповідним знаком: на листівці, що адресована на Поділля був штемпель зеленого кольору "VII", латинські букви "Аb" в колі діаметром 2 см.

За час окупації України під час ІІ Світової війни на каторжні роботи в Німеччину вивезено 2,4 млн чоловік, з них майже 200 тисяч подолян.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook