Чи зможе Гвоздьов стримати апетити Гереги

Головне завдання Михайла Гвоздьова - не допустити перетворення Хмельницької області у вотчину Олександра Гереги та його партії "За конкретні справи"

Чи зможе Гвоздьов стримати апетити Герег…


Якщо "смотрящі" виходили за рамки злодійських понять про пристойність, їх виводили з гри, як це сталося, наприклад, із запорізьким "смотрящим" Євгеном Анісімовим, відомим в місцевих кримінальних колах на прізвисько Онисим. В жовтні 2013-го він був затриманий столичним Убозом в аеропорту "Бориспіль" за підозрою у скоєнні низки тяжких злочинів, проте в січні 2014-го його випустили під домашній арешт, після чого він зник з поля зору правоохоронців. До речі, у Запоріжжі досі постать Онисима не знята з дошки і бере участь в нових політичних розкладах.

Після втечі Януковича термін "смотрящий" залишився, хоча його значення змінилося. Тепер він використовується у тому контексті, що у всіх великих політичних сил, включаючи і мільярдерів з політичними інтересами загальноукраїнського масштабу, таких як Рінат Ахметов чи Ігор Коломойський, є свої "куратори", "відповідальні", "уповноважені" в регіонах - якщо і не в кожному, то принаймні, у тих, які ці сили вважають або намагаються зробити своїми базовими.

Портал depo.ua  і Ділова столиця розглянули основні центри впливу в столиці та в усіх регіонах, за винятком окупованого Криму. Це дозволяє зробити деякі висновки про ситуацію в країні в цілому. Тільки про деякі області можна сказати, що там головним центром впливу є губернатор. Ще в кількох областях губернаторів доповнюють своїм політичним впливом великі фігури з оточення Петра Порошенка. Але чимало й таких регіонів, де є два-три приблизно рівнозначних по своїй силі угрупування, які іноді жорстко конкурують один з одним, а іноді - мирно співпрацюють, тому що поділили сфери інтересів. При цьому місцева президентська команда може навіть і не входити в число цих двох-трьох найвпливовіших.

Партію БПП "Солідарність" на Хмельниччині очолює Михайло Гвоздьов. На минулорічних парламентських виборах він отримав 53-й номер у списку БПП і благополучно став народним депутатом, у червні був призначений в. о. президента держпідприємства "Антонов" і тому склав депутатські повноваження. Гвоздьова пов'язує з Порошенком колишній автомобільний бізнес. До обрання в парламент він обіймав посаду гендиректора ТОВ "Ауді Центр Хмельницький" і ТОВ "Транс-Груп ЛТД". У місцевому політикумі його називають продавцем автозапчастин і саркастично зауважують, що з його призначенням у ДП "Антонов" у Президента завжди під рукою буде заправлений літак - на всякий випадок. Втім, турботи на посаді керівника українського авіабудування не заважають Михайлу Олексійовичу залишатися біля керма обласної парторганізації. Саме він сьогодні узгоджує всі кадрові питання і є головним архітектором виборчої кампанії президентської партії на Хмельниччині.

На обласній партконференції 23 вересня було розіграно маленьку виставу: делегати пропонували Гвоздьову очолити партійний список в облраду, але той узяв самовідвід, аргументуючи тим, що змушений багато часу проводити в Києві і "не хоче бути прогульником", після чого першим номером у списку був поставлений губернатор Михайло Загородній. Посаду голови ОДА Загородній отримав у березні цього року, раніше багато років керував солодовим заводом АТ "Оболонь" у Чемерівцях - райцентрі на південному заході Хмельниччини, там же в 2010 р. був обраний депутатом облради як висуванець УНП (тоді в цій партії рахувався власник АТ "Оболонь" Олександр Слободян). Зараз Загороднього хоч і поставили на чолі списку президентської партії, але практично усунули від виборчого процесу як людину, що ніколи серйозно не займалась політикою. Вважається, що керівник області так і не переступив рівень райцентру.

Поряд з Гвоздьовим є ще один великий центр впливу на Хмельниччині - співвласник мережі магазинів "Епіцентр", уродженець Городка (центр сусіднього з Чемеровецьким району) Олександр Герега. Його дружина Галина Герега була секретарем Київради минулого скликання і керувала мерією після відставки Леоніда Черновецького. Сам Олександр Герега в 2012 р. був обраний до парламенту у 192-му окрузі (куди входять Городоцького, Чемеровецького та ще два райони), вступив у фракцію ПР і перебував там до дня втечі Януковича. На останніх парламентських виборах він знову переміг у 192-му окрузі і до того ж провів у 189-му окрузі на північному заході області одного з топ-менеджерів своєї торгової мережі, Андрія Шиньковича. У парламенті двері президентської фракції для Гереги залишилися закритими (через його політичне минуле), а Шиньковича туди пустили.

12 вересня подружжя Гереги разом з Шиньковичем керували з'їздом партії "За конкретні справи", зареєстрованої Мін'юстом трьома тижнями раніше. А 24 вересня обласна партконференція цієї партії затвердила список кандидатів до облради, поставивши першим номером Олександра Герегу (зрозуміло, що з парламенту в облраду він не піде).

Очікується, що Галина Герега буде боротися за крісло міського голови Хмельницького. Від партії БПП "Солідарність" на цей пост вже висунутий відомий у місті бізнесмен, депутат нинішнього міськради Сергій Мандзій. Він давній друг попереднього мера, Сергія Мельника, який керував містом з 2006 по 2014 рр. Мельник був єдиним мером обласного центру, який у часи Януковича зберіг членство в партії "Батьківщина". Він залишався в цій партії і тоді, коли висунувся в парламент по 187-му округу в обласному центрі, але, здобувши перемогу, вирішив вступити у фракцію БПП. "Батьківщина", яка досі зберігає контроль над мерією через свого секретаря міськради Костянтина Чернілевського, висунула на посаду міського голови політичного старожила - депутата Верховної Ради чотирьох попередніх скликань Олега Лукашука. На минулорічних виборах до парламенту він отримав у списку "Батьківщини" 50-е місце, яке виявилося непрохідним, і тепер дуже хоче повернутися у велику політику.

Гвоздьову і Мельнику навіть спільними зусиллями буде вельми непросто забезпечити Мандзію перемогу над такими суперниками, як Герега і Лукашук. Також і в масштабах області БПП "Солідарність" може стати партією номер два і пропустити в лідери "За конкретні справи". Тим більше, що схема прямого та непрямого підкупу виборців Герегами давно налагоджена, а в фінансових ресурсах вони не обмежені. Між тим штабна передвиборча робота президентською партією на Хмельниччині не налагоджена, спостерігається фінансовий і кадровий голод. Гвоздьову доведеться вирішувати ці проблеми, інакше головним центром впливу - та і президентською опорою - у Хмельницькій області стануть Гереги.

Більше про сфери впливу читайте у рубриці "Вибори-2015" на depo.ua.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme