Чому на Хмельниччині земельні питання заважають боротись з насильством над дітьми
Щонайменше 14 випадків домашнього насильства стається на Хмельниччині щодня. Окрім того, майже на 60% зросла кількість зареєстрованих знущань над неповнолітніми, в тому числі й сексуальних
Прокурори б’ють на сполох: збільшується кількість випадків насилля над дітьми. За 7 місяців цього року до правоохоронців Хмельниччини надійшло більше 3 тисяч заяв і повідомлень про вчинення домашнього насильства. Кожне 25-те – кримінального характеру. Цифри насторожують – з початку року кількість неповнолітніх, потерпілих від домашнього насильства, зросла на 57%. У 2021 році зареєстровано уже 13 фактів сексуального насилля та зґвалтування дітей.
"Як правило, кримінальні провадження за фактами домашнього насильства стосовно дітей реєструються за ініціативою одного з батьків, яким стало відомо про це, – константує керівник Хмельницької обласної прокуратури Олексій Олійник. – Важливою ланкою є тут заклади освіти та медицини, які часто першими приймають потерпілу сторону. Саме їм діти розповідають, що і як сталося, в який період, чи були побої, мордування чи насилля".
Постраждалі малолітні, здебільшого, просто не знають, до кого звертатися за допомогою, адже найближчі люди – батьки, замовчують злочини рідних. Так діти залишаються сам на сам із проблемою. Як каже Олексій Олійник, не рідкими є такі випадки, що один із батьків знущається над малолітнім, а інший просто потурає, замовчує, а іноді й знімає на телефон.
Щодо сексуального насилля над дітьми, то левову частку злочинів скоїли близькі родичі: батьки чи співмешканці матерів. Більше того, чи не усі гвалтівники раніше були судимими за аналогічні злочини. "В цьому році зареєстровано вже 13 фактів сексуального насильства та ґвалтування неповнолітніх, – каже керівник Хмельницької обласної прокуратури. – Фактично у всіх випадках нелюдську поведінку демонструють близькі до дітей люди і живуть з ними в одному помешканні".
Коли діти не довіряють батькам, спостережливість вчителів, сусідів і представників органів місцевої влади відіграє чималу роль. Але ситуація набуває трагізму через відсутність на місцях служб у справах дітей. Децентралізація, яка б мала сприяти керованості на місцях і, відповідно, оперативності утворення необхідних органів, у цьому аспекті "дала тріщину".
Правоохоронці кажуть, що служба у справах дітей є номером першим у переліку тих, хто мав б попереджати таку біду. Але в умовах децентралізації та реформування органів місцевої влади, у цілій низці тергромад такі органи просто не функціонують. Відтак, просто нема кому забезпечити конституційні права наймолодших громадян.
"Доцільність і гостру необхідність роботи в ОТГ таких органів ми змушені доводити в суді. Виходить, керівникам тергромад не вистачає часу і бажання створити соцслужби, які б опікувалися дітьми. І як би це банально не звучало, та все ж, діти – наше майбутнє, і вони є беззахисними," – каже Олійник.
Прокурори через суди змушують місцеву владу не відгороджуватися від проблем дітей. Торік заявлено 18 позовів щодо поновлення роботи служб у справах дітей на рівні ОТГ. Але це не допомагає вирішити проблему.
Як каже Олексій Олійник, формально органи створили – згідно зобов'язального рішення, однак їх не забезпечують працівниками. Відтак, фактично ніяка робота не проводиться, тож і є негативна тенденція щодо різнопланового насилля над неповнолітніми в області. Повноцінна робота служб у справах дітей в тергромадах області, 14 з яких утворено за позовами прокурорів, з виконання покладених на них завдань так і не розпочата. Тергоромади більше зацікавлені в розподілі землі, яка опинилася в їхньому розпорядженні, а проблема дітей на порядку денному для них не стоїть.
"Ми намагаємося будь-якими можливими методами "достукатися" до керівників територіальних громад і пояснити їм, що наші діти мають бути в приорітеті в кожному випадку, а тим більше в питаннях захищеності. Наше майбутнє – наші діти, а не земельні питання, які зараз так нагально вирішуються в більшості територіальних громад, – переконує прокурор. – Їхні відмовки про неможливість фінансування служб у справах дітей є категорично неприйнятними. Закон їх зобов'язує і вони змушені це робити."
Наводить прокурор і кілька жахливих прикладів. Зокрема, суді розглядається обвинувальний акт за фактом нанесення жінкою смертельних тілесних ушкоджень 5-річній доньці. Також триває судовий розгляд за фактом спричинення батьком розпеченою кочергою тілесних ушкоджень у вигляді опіків сідниць, ніг та спини 8-річному хлопчику та 6-річній дівчинці. Підозрюваний перебуває під вартою.
Вироком Ярмолинецького районного суду до 15 років позбавлення волі за ч. 6 ст. 152 КК України засуджено чоловіка, який неодноразово ґвалтував 12-річну доньку своєї співмешканки. Вироком Старокостянтинівського районного суду засуджено 25-річного чоловіка за ч. 3 ст. 152 Кримінального кодексу України до 9 років позбавлення волі за зґвалтування 17-річної знайомої. А вироком Кам’янець-Подільського міськрайонного суду 49-річного чоловіка засуджено за ч. 4 ст. 152 Кримінального кодексу України до 10 років позбавлення волі за зґвалтування 12-річного хлопчика.
У прокуратурі переконані – викорінити проблему й попередити її можна. Для цього слід об’єднати зусилля місцевої влади, служб у справах дітей, освітян, медиків, поліцейської превенції та й решти представників правоохоронної та судової сфери. А головну роль у цьому відіграє небайдужість суспільства. Адже чи не найжахливішим тут є замовчування проблеми. Люди бояться кривдників, розголосу та помсти.
"Необхідно, щоб ця, така "тиха" проблема звучала гучно, щоб люди знали, як ми можемо спільно її подолати", – наголошують в обласній прокуратурі. І просять краян не терпіти знущань і йти за допомогою – до копів, медиків, освітян, влади.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький