Елементарна фізика і прикладна математика: Як юний науковець зі Славути роздрукував та "завів" роботизовану руку

Дитяча пристрасть розбирати і складати іграшки переросла у досить серйозне захоплення для Іллі Мельника. Ліцеїст чи не увесь вільний час проводить за дослідженнями

Валентина Моісеєнко

Одинадцятикласник Ілля Мельник зі Славути, що на Хмельниччині, винайшов та виготовив за допомогою 3D-принтера електронну руку, яку можна використовувати для робіт з розмінування. Він представив її на Малій академії наук і поділився з Depo.Хмельницький особливостями "наукового життя" підлітка.

Останній свій винахід, ту саму керовану модель кисті руки, Ілля охоче демонструє, розповідаючи і про недоробки, і про труднощі у її створені, і про свою любов до техніки. Не без гордості згадує і про доступність такого ноухау. Фактично саму кисть він знайшов в Інтернеті й надрукував на 3D-принтері, а ось рукавичка, яка нею керує, якраз і є своєрідним новою розробкою.

"Ця надрукована модель – я її взяв з відкритого джерела, але модель взагалі рукавиці я створив сам, вирішивши, що нею можна керувати", – розповідає юний науковець. Над ідеєю він працював менше місяця, але, каже, можна було б і менше.

Поїздка на конкурс українськими дорогами ледь не зіпсувала винахід. "Напередодні, в 12 ночі, хотів ще раз перевірити чи все робить – і з 5 двигунів, три не працювало, – посміхаючись, каже хлопець. – Тоді не дуже розгубився і вже зранечку оббігав магазини та все ж купив заміну зіпсованим деталям й відремонтував рукавичку."

Створена модель керованої руки для ліцеїста – лише основа для подальших розробок. Адже мріє Ілля, щоб винахід працював насамперед на безпеку. Він сподівається, що вона допоможе як військовим, так і цивільним. "Може допомогти нам і на Сході країни. Ну, на мою думку, можливо якийсь військовий зможе з 2-3 кілометри керувати цією рукою і, можливо, розмінувати міну, або навпаки – підірвати її. Це набагато простіше, аніж ризикувати життям людей. Та й після закінчення війни доведеться багато територій розміновувати", – ділиться ідеями одинадцятикласник.

Модель можна модернізувати і для виконання робіт в умовах хімічного забруднення. Коли замість людини в небезпечну зону можна направити оснащеного електронною рукою робота. Зараз же вона може слугувати вивченню прикладної фізики та програмування в школах чи вишах.

За словами професорки, члена-кореспондента Нацакадемії педнаук України та президента тервідділення МАН України Інни Шоробури, МАНівський рух на території Хмельниччини дуже поширений, і в обласному турнірі цьогоріч змагаються майже півтисячі дітей у 63 секціях, це дуже різноманітні напрямки досліджень. "За останні роки ми помічаємо не лише зацікавленість школярів, а й глибину їхніх розробок. Вони стають все практичнішими і легкими в застосуванні", – каже Шоробура.

У доробку Іллі уже є регулятор домашнього опалення, плоттер для точного зображення контурів предметів. Сам винахідник в рідному місті він отримує стипендію мера, а цьогоріч і номінуватимуть його у конкурсі "Коронація успіху", який щороку відбувається в Славуті.

"Може бути винахід, але застосувати його важко чи неможливо. А цей можливо, що дуже важливо", – каже директор Хмельницького обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді Григорій Гончарук. В минулому році, за його словами, честь Хмельниччини в МАН захищали 39 вихованців і 19 стали переможцями. Я скажу, Минулого року 5 вихованців стали стипендіатами Президента України. Такої цифри в регіоні до того не мали ніколи.

Проект Іллі називається "Створення керованої моделі кисті руки на базі ArduinoUno". Тепер він збирається оснастити її пересувним механізмом і відеокамерами, аби винахід став більш практичним. Чи запатентує і кому запропонує новинку  – ще не вирішив. Як і те, яку спеціальність обрати в майбутньому. Цьогоріч він посів третє місце у конкурсі "Техно Україна 2020" та друге місце в секції МАН "Авіа-та ракетобудування, машинобудування і робототехніка".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький